سه شنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۱
»   اقتصادی, امور زیربنایی  »   مزایده بی دلیل عرضه و حریم قنات دوطبقه مون اردستان
31 شهریور 1401 , ساعت 13:27

مزایده بی دلیل عرضه و حریم قنات دوطبقه مون اردستان

قنات دوطبقه مون اردستان به‌عنوان عجیب‌ترین سازه قناتی دنیا شناخته می‌شود که در ۲۶ تیر سال ۱۳۹۵ به شماره ۱۵۰۶ در فهرست آثار جهانی ثبت شده است. با وجودی که از آن تاریخ تاکنون هیچ‌گونه اقدام مؤثری برای معرفی و یا احیای این اثر منحصر به فرد در اردستان انجام نشده، بلکه روز به روز عجیب‌ترین سازه آبی جهان از یاد مسئولان و متولیان شهرستان رفته است.

حدود چندماهی می‌شود که ساخت و ساز یک واحد مسکونی در عرصه قنات و دقیقاً بر روی مادرچاه قنات دوطبقه در حال انجام است و به گفته فعالان میراث فرهنگی این اتفاق می‌تواند باعث ریزش و مسدود شدن مسیرهای قنات دوطبقه شود.

افکار عمومی و فعالان حوزه میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری در شرایطی نگران سرنوشت قنات دوطبقه هستند که در هفته‌های گذشته هیچ‌گونه اقدام بازدارنده‌ای از سوی متولیان میراث فرهنگی و دیگر مسئولان شهرستان برای توقف عملیات ساخت و ساز بر روی قنات دوطبقه انجام نگرفته است و این میراث جهانی یونسکو در اردستان در خطر نابودی قرار دارد.

خطر ریزش و مسدود شدن قنات دوطبقه اردستان وجود دارد

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اردستان  اظهار کرد: ساخت و ساز روی مادرچاه قنات دوطبقه در حال ساخت است که شهرداری هیچ گونه استعلام و یا هماهنگی از اداره میراث فرهنگی انجام نداده و مجوز ساخت این بنا را صادر کرده است.

نرگس بهشاد با بیان اینکه در هر شهری اگر بنای تاریخی ارزشمند و ثبت جهانی وجود داشته باشد بسیار رسیدگی و نسبت به شکوفایی آن تلاش می‌کنند، افزود: شهرداری اردستان عرصه‌های قنات دوطبقه را بدون هیچ گونه هماهنگی و توجه به اثر تاریخی قنات دوطبقه آن را به مالک شخصی فروخت و اکنون مالک زمین در حال ساخت خانه‌ای دوطبقه بر روی مادرچاه قنات ثبت جهانی است.

وی گفت: اتفاقاً شهردار قبلی اردستان از اعضای هیئت امنای قنات دوطبقه بود، ولی مشخص نیست بر چه اساسی عرضه و حریم قنات دوطبقه را به مزایده گذاشته و آن را به شخص فروخته است.

سرپرست اداره میراث فرهنگی اردستان با اشاره به شکایت اداره میراث فرهنگی از اقدام به فروش عرصه قنات دوطبقه توسط شهرداری، گفت: مشخص نیست دستگاه قضایی بر چه اساس و استعلامی رأی شکایت میراث فرهنگی برای ساخت و ساز روی مادرچاه قنات دوطبقه را قرار منع تعقیب صادر کرده است.

بهشاد با بیان اینکه اداره میراث فرهنگی از تیرماه امسال با توجه به سرعت گرفتن ساخت و ساز واحد مسکونی بارها به متولیان هشدار و اعلام کرده که ساخت و ساز باید متوقف شود، ادامه داد: تاکنون هیئت امنای قنات دوطبقه هیچ اقدام مؤثر و بازدارنده‌ای انجام ندادند.

وی گفت: فروش زمین توسط شهرداری که عرصه قنات دوطبقه اردستان محسوب می‌شود اقدام اشتباهی بوده که اگر جلوی ساخت و ساز آن گرفته نشود، خطر ریزش مادر چاه قنات و حتی مسدود شدن مسیرهای آن را در پی خواهد داشت.

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , امور زیربنایی

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان در چهارم مهرماه ماه ۱۴۰۱ محل بحث و گفت‌وگو پیرامون موضوع رسیدگی به جبران خسارت‌های اموال عمومی، توجه به برگزاری تئاترها و رویدادهای فرهنگی و توجه بیش‌از پیش به هفته گردشگری بود. بررسی خسارات‌...
 عدم اشتغالزایی و تولید مناسب و عدم تحقق وعده‌های مالک کارخانه آزمایش مرودشت، این کارخانه را پس از سال‌ها آزمون و خطاهای بی‌پایان در مسیر مزایده چندباره قرار داده است؛ تا جایی که مشخص نیست این کارخانه چه زمانی به...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها