سه شنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۰
»   اجتماعی, اقتصادی, بین الملل, تئاتر, فرهنگ و هنر, فرهنگی, نمایشگاه  »   مزایده حراج نقاشی خود ویرانگر بنکسی
۱۴ شهریور ۱۴۰۰ , ساعت ۱۰:۰۰

به نقل از ایرنا،

مزایده حراج نقاشی خود ویرانگر بنکسی

یکی از نقاشی‌های معروف «بنکسی» که چند سال پیش پس از حراج به کمک یک دستگاه کاغذ خردکن مخفی ریزریز شده بود، بار دیگر به مزایده گذاشته می‌شود.

به نقل از ایرنا،نقاشی خودویرانگر دختری با بادکنک (Girl With Balloon) از بنکسی در سال ۲۰۱۸ در یک حراجی در لندن به قیمت ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار پوند به یک مجموعه‌دار فروخته شد؛ اما به محض به پایان رسیدن مزایده، همانطور که خالق اثر ترتیب داده بود، ریز ریز شد و دنیای هنر را به حیرت واداشت.

ماجرا از این قرار بود که بوم این نقاشی با عبور از یک دستگاه کاغذ خردکنی که در قاب بزرگ و ویکتوریایی آن پنهان شده بود، بخش پایینی خود را ریز ریز کرد و از کل نقاشی فقط یک بادکنک قرمز رنگ در پس زمینه سفید کار در قاب باقی ماند.

نوان نقاشی بنکسی پس از این اتفاق به عشق در سطل زباله است (Love is in the Bin) تغییر کرد و حالا قرار است اکتبر (مهر/ آبان) امسال در حراجی ساتبیز به فروش گذاشته شود. ارزش تخمینی این اثر از شکل افتاده چیزی در حدود ۴ تا ۵ میلیون پوند برآورد شده است.

اثر دختری با بادکنک از تصویر دختر بچه‌ای که دستش را به سمت یک بادکنک قرمز و قلبی‌شکل دراز کرده، اولین بار روی دیواری در شرق لندن به تصویر درآمد و سپس بارها و بارها بازآفرینی شد. این اثر یکی از معروف‌ترین آثار بنکسی است.  

بنکسی به واسطه مجموعه‌ای از گرافیتی‌هایی که با مضامین کنایی روی ساختمان‌هایی در گوشه و کنار انگلیس کشیده است، به یکی از سرشناس‌ترین هنرمندان خیابانی جهان تبدیل شد. حراج یک نقاشی خودویرانگر یکی از آخرین اعلامیه‌های این هنرمند بر ضد طبقه حاکم بود. از دیگر اقدامات وی در این حوزه می‌توان به افتتاح پارک دیزمالند یا سرزمین ملال‌ها در سال ۲۰۱۵ اشاره کرد که نسخه پساآرمانشهری از پارک‌های پرزرق و برق دیزنی لند است. بنکسی این پارک را به عنوان یک پارک خانوادگی معرفی کرده است که برای کودکان مناسب نیست.

عشق در سطل زباله است، ۱۴ اکتبر (۲۲ مهر ۱۴۰۰) به حراج گذاشته می‌شود. 

بنکسی یک هنرمند خیابانی معروف اهل بریستول انگلیس است که اگرچه تا به امروز هویت خود را از جهان مخفی کرده آثارش به قیمت میلیون‌ها پوند فروخته می‌شوند. این هنرمند انگلیسی در سال‌های اخیر در هنر خود بیش از پیش به سمت نقد سیاسی حرکت کرده و به انتقاد از موضوعات مختلف از رفتار نامناسب با پناهجویان گرفته تا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا می‌پردازد. این هنرمند انگلیسی در کارزار هنری خود همچنین از اولویت‌های بازار بین المللی هنرهای زیبا نیز انتقاد کرده است.   

بنکسی به دنبال شیوع کرونا، اثری را نیز در تجلیل از کادر درمان کشید که در ماه مارس (اسفند گذشته) به مزایده گذاشته شد. این اثر به قیمت ۱۶ میلیون و ۷۰۰ هزار پوند به فروش رسید و رکورد حراج‌ آثار این هنرمند در جهان را شکست. در این نقاشی که تغییردهنده بازی نام دارد، یک کودک به تصویر کشیده شده است که عروسک‌های بتمن و مرد عنکبوتی خود را به کناری انداخته و به جای آنها با عروسک یک پرستار ابرقهرمان بازی می‌کند. این نقاشی در جریان موج اول شیوع کرونا به بیمارستانی در انگلیس اهدا شد.

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , اقتصادی  , بین الملل  , تئاتر  , فرهنگ و هنر  , فرهنگی  , نمایشگاه

دکتر ضیایی گفت: این شرکت امروز یکی از صادرکنندگان مطرح در زمینه تولید محصولات با ارزش افزوده بالاتر است، به گونه‌ای که در ۴ ماه امسال به اندازه کل حجم صادرات سال گذشته، صادرات داشته است؛ ولی اگرچه تناژ صادراتی آن...
سید موسی موسوی گفت:بهسازی و تعریض محور «اسیر- مهر- وراوی» از ابتدای ورود به مجلس در دستور کار ما بود و برای این مهم جلساتی را با وزیر راه و شهرسازی، رئیس سازمان راهداری کشور، رئیس سازمان برنامه و بودجه...

مطالب مرتبط با برچسب

به نقل از ایرنا،مقامات فرانسوی اعلام کردند با گذشت دو سال از آتشی که از اطلاق زیرشیروانی کلیسای نوتردام آغاز شد و سقف و مناره آن را تخریب کرد، حالا کار ایمن سازی سازه تکمیل و امکان آغاز عملیات بازسازی این کلیسای قرن دوازدهمی...
به نقل از ایرنا،حراجی ساتبیز نیویورک روز ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور ۱۴۰۰)، بیش از ۱۰۰ قطعه چینی مایسن را که زمانی به یکی از مهره‌های آلمانی-یهودی برجسته در صنعت زغال‌سنگ تعلق داشت، به مزایده می‌گذارد. این گنجینه به افتخار صاحبان اصلی خود، فرانتس و مارگارت...