شنبه, ۰۲ بهمن ۱۴۰۰
»   امور زیربنایی  »   مزایده حق بهره برداری از بنای آزاده چالشتر
۲۴ دی ۱۴۰۰ , ساعت ۰:۰۷

مزایده حق بهره برداری از بنای آزاده چالشتر

خاکسار تصریح کرد: این اداره‌کل در نظر دارد با حفظ شان و اهمیت تاریخی خانه آزاده چالشتری و با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه، کاربری مناسب و شایسته تعریف و از طریق فراخوان عمومی حق بهره‌برداری از این بنا را به مزایده بگذارد.

خانه آزاده چالشتری با معماری شیوه و سبک اصفهانی و با دوره‌بندی معماری زندیه و قاجاریه در بیست و هشتم آبان‌ماه سال ۱۳۷۵ به شماره ۱۷۵۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است که براساس اعلام نظر کارشناسان میراث‌فرهنگی استان قدیمی‌ترین خانه موجود در چهارمحال و بختیاری است.

معماری این اثر فاخر به‌ صورت درون‌گرا است و از جمله آرایه‌های وابسته به معماری می‌توان به سنگ‌کاری، حجاری، آجرکاری، گچ‌بُری، کاشی‌کاری، گِرِه‌چینی، قطاربندی و ملحقات چوبی نفیس و با ارزش اشاره کرد.

خانه آزاده چالشتر چهارمحال و بختیاری برابر تفاهم‌نامه و براساس ماده ۸۸ قانون تنظیم بخشی املاک در اختیار بخش دولت دوباره با کاربری اقامتی و پذیرایی احیا شد و در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت.

خانه آزاده چالشتری نمونه‌ای از ساخت منزل‌های مسکونی اعیانی

رییس گروه حفظ و احیای اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری با اشاره به ویژگی‌های معماری و وجود سه نوع بافت متمایز در خانه آزاده چالشتری گفت: جبهه غربی این بنا در ۲ طبقه مربوط به اواخر دوره زندیه، با سقف‌های دوپوش و کاربری بهاره‌نشین است.
واحد جولایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: جبهه جنوبی شامل سردر اصلی، هشتی و دالان ورودی با استناد به قباله‌های باقی‌مانده از نظر اصالت مربوط به دوره صفویه بود و جبهه شرقی و شمالی این خانه در نیم قرن اخیر براساس معماری رایج منطقه با کاربری مسکونی و انباری ساخته شد.

رییس گروه حفظ و احیای اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: این بنا با نقشه‌ای به‌صورت مربع مستطیل در اطراف حیاط مرکزی ساخته شده است و به‌وسیله دالانی بزرگ منتهی به هشتی به بیرون راه پیدا می‌کند.

جولایی تاکید کرد: تزئینات خانه آزاده چالشتری شامل اُروسی‌ها، پنجره‌های مشبک، درهای گِرِه‌چینی، گچ‌بُری‌های سقف، بقایای آینه‌کاری در سقف، گچ‌بُری‌های دیواری و سربخاری‌ها است که بیشتر در ساختمان ۲ طبقه ضلع غربی قرار دارد.

رییس گروه حفظ و احیای اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: خانه آزاده چالشتری نمونه‌ای از ساخت منزل‌های مسکونی اعیانی منطقه در افزون‌بر ۲۰۰ سال اخیر است.

جولایی اظهار داشت: طبقه همکف این جبهه از ساختمان را راهرویی که با راه پله به طبقه بالایی راه می‌یابد به ۲ قسمت تقسیم کرده و در طرفین راهرو، اتاق‌هایی با سقف “طاق و تویزه” قرار دارند که با درهای اُروسی به حیاط مرتبط می‌شوند.

وی گفت: در طبقه بالایی، اتاق‌ها و راهروها به‌صورت دوپوشه مسطح به موازات اتاق‌ها و راهرو طبقه همکف قرار دارند که همچنان دارای اُروسی‌ها با شیشه‌های ریز رنگین است.

رییس گروه حفظ و احیای اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری تاکید کرد: پنجره‌های مشبک چوبی خانه آزاده چالشتری در تعبیه نور به‌داخل راهروها و اتاق‌های طبقه دوم نقش مهمی دارند.

وی افزود: در زاویه‌های مختلف طبقه همکف انبارهای وسیع با طاق ضربی ساخته شده‌اند که در ضلع شمالی ادامه دالان به نسبت کوتاهی به بیرون از خانه منتهی می‌شود و طرفین آن انبارهای متعددی قرار دارند.

جولایی تصریح کرد: در ضلع‌های شمالی و جنوبی حیاط، اتاق‌های همکف با ارتفاع کمتر از یک متر از سطح حیاط قرار دارند و اتاق‌ها دارای پوشش سقف مسطح هستند که سقف اتاق‌های ضلع جنوبی با قاب و تخته، پوشش داده شده‌اند.

وی یادآور شد: البته در اتاق‌های ضلع شرقی خانه آزاده چالشتری تغییراتی به‌وجود آمده ولی موقعیت آن‌ها حفظ شده است.

رییس گروه حفظ و احیای اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: در ابتدای راهرو اتاقی واقع شده که چاه و مخزن آب در آن قرار دارند و با ریختن آب درون مخزن و عبور آن از کف حیاط، از فواره حوض سنگی فوران می‌کند.

مرمت خانه آزاده چالشتری از سال ۱۳۸۵ آغاز شد کارشناس دفتر فنی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: مرمت خانه آزاده چالشتری از سال ۱۳۸۵ آغاز شد و بهره‌برداری آن از سال ۱۳۹۴ در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت. علی مولوی

تاکید کرد: این اداره‌کل برای مرمت خانه آزاده چالشتری سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استانی هزینه کرد.

وی افزود: این اعتبار برای استحکام‌بخشی پی و بدنه، کلاف‌کشی سازه، نما، محوطه‌سازی، دفع رطوبت‌های صعودی و نزولی، نازک‌کاری، اجرای تاسیسات، تزئینات نقاشی، ساخت، نصب و مرمت متعلقات چوبی شامل درها و پنجره‌های اُروسی هزینه شده است.

قدیمی‌ترین خانه مسکونی چهارمحال و بختیاری به چرخه خدمات گردشگری باز می‌گردد

مسوول امور حقوقی و املاک اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: قدیمی‌ترین خانه مسکونی این استان در چالشتر شهرکرد به چرخه خدمات گردشگری و اقامتی استان باز می‌گردد.

لیلی خاکسار بلداجی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا تاکید کرد: این خانه تیرماه ۱۳۹۴پس از تغییر کاربری به هتل سنتی تبدیل شد و برای خدمات‌رسانی به گردشگران و پذیرایی از مسافران در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت که مدت قرارداد واگذاری آن به بخش خصوصی تا یکم اردیبهشت‌ماه امسال بود.

خاکسار تصریح کرد: این اداره‌کل در نظر دارد با حفظ شان و اهمیت تاریخی خانه آزاده چالشتری و با رعایت ضوابط و مقررات مربوطه، کاربری مناسب و شایسته تعریف و از طریق فراخوان عمومی حق بهره‌برداری از این بنا را به مزایده بگذارد.

خاکسار اظهار داشت: امید است خانه آزاده چالشتری ضمن معرفی ارزش‌های تاریخی و فرهنگی چالشتر در شهرکرد به محلی برای اقامت کوتاه‌مدت گردشگران با هدف اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی تبدیل شود.

خانه آزاده چالشتری به‌عنوان قدیمی‌ترین خانه مسکونی چهارمحال و بختیاری سال ۱۲۰۶ هجری قمری در زمینی به وسعت یک‌هزار و ۱۶۲ متر مربع و با زیربنای ۸۸۸ متر مربع احداث شد و متعلق به مهدی‌خان آزاده چالشتری از شاعران و خوشنویسان سرشناس قدیم کشور است که بیست و هشتم آبان‌ماه ۱۳۷۵ به شماره ۱۷۵۹ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

مطالب مرتبط با موضوع امور زیربنایی

قطعه‌ سازان کشور به‌عنوان بنگاه‌ های خصوصی فعال در این حوزه، طی دو تحریم بین‌ المللی، با وجود تمام مشکلاتی که بر سر راه تامین مواد اولیه و به موازات آن مبادلات پولی وجود داشت، تا به امروز خطوط تولیدی...
بحث عرضه املاک در بورس‌ کالا مجددا بر سر زبان‌ ها افتاده است؛ تا جایی که آخرین‌ بار شهردار تهران از عرضه املاک شهرداری در این بازار خبر داد. این در حالی بود که روزهای گذشته نیز برخی از مسوولان...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها