یکشنبه, ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   مزایده عمارت تاریخی ناصرالدین میرزا غیر قانونی است
۱۰ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۹:۴۶

مزایده عمارت تاریخی ناصرالدین میرزا غیر قانونی است

«عمارت تاریخی ناصرالدین میرزا»در محدوده ارگ سلطنتی تهران و حریم کاخ جهانی گلستان در خیابان ناصرخسرو توسط صندوق بازنشستگی کشوری به مزایده عمومی گذاشته شد.
سپیده سیروس نیا معاون میراث فرهنگی استان تهران در این خصوص امروز اعلام کرد: میراث فرهنگی استان تهران در مکاتبه با صندوق بازنشستگی علت این اقدام را پیگیری و بررسی خواهد کرد.
معاونت میراث فرهنگی استان تهران با بیان اینکه طبق قوانین میراث فرهنگی بهره برداری و مزایده مالکین بناها ثبتی بدون اطلاع میراث فرهنگی غیر قانونی به حساب می آید گفت: طبق قانون میراث فرهنگی تهران می تواند از صندوق بازنشستگی کشوری شکایت کند.
سیروس نیا تصریح کرد: در خصوص مزایده و واگذاری بناهای ثبتی و واجد ارزش قانون هایی وجود دارد که میراث فرهنگی برای حفاظت و نگه داری بیشتر می تواند به این موضوع ورود کند.
وی افزود: تاکنون میراث فرهنگی استان تهران توانسته با ورود به موقع از مزایده خانه پیر نیا در خیابان لاله زار و علاالدوله در میدان فردوسی جلوگیری کند.
سیروس نیا خاطرنشان کرد: طبق بند ج ماده ۶ قانون حفظ اثار ملی در تاریخ ۱۲ آبان ۱۳۰۹ تملک و معامله بدون اجازه دولت نسبت به مساله و مواد معلقه به ابنیه ملی غیرقانونی وممنوع است.
بنابراین گزارش عمارت تاریخی ناصرالدین میرزا متعلق به ناصرالدین میرزا، فرزند مظفرالدین شاه بوده که در تاریخ ۳۰ تیر ۱۳۸۴ به شماره ۱۲۲۱۴در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است که این ملک جزئی از معدود خانه‌های باقیمانده ارزشمند در محدوده ارگ سلطنتی تهران است.
خانه ناصرالدین میرزا در سال ۱۲۸۵ هجری قمری به فرمان وی با مساحت ۴ هزار و ۵۰۰ متر ساخته می‌شود که امروز تنها ۹۱۸ متر از فضای بیرونی و حدود ۸۷۰ متر زیربنا از عمارت مجلل آن باقی مانده است. از ویژگی‌های بارز این بنا می‌توان به چهارصفه بودن(ایوان)، تزئینات ارزشمند و گنبد کلاه‌فرنگی می باشد که این بنا یکی از دو بنای گنبدی‌شکل تهران و با معماری منحصر به فرد کویری در قلب پایتخت است.
بر اساس توافق صندوق بازنشستگی کشوری و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران، صندوق بازنشستگی متعهد به مرمت بنا شد، در این زمینه «هلدینگ عمران و ساختمان تراز پی‌ریز»؛ وابسته به صندوق بازنشستگی، ظرف مدت ۳ سال مرمت این بنا را زیر نظر سازمان میراث فرهنگی به پایان رسانید و آنرا آماده احیای و بهره‌برداری کرد.
بنابراین گزارش در دفترچه معرفی در اسناد مزایده در ارتباط با احیای این بنا آمده است که فرآیند اخذ موافقت اصولی از «اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران»، با عنوان «موافقت اصولی تاسیسات گردشگری» برای عملکرد «پذیرایی» طی شده است و پیش‌بینی شده برنده مزایده بلافاصله بتواند با تجهیز این بنا، مقدمات احیای و بهره‌برداری از آنرا آغاز کند.
صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان مالک بنا و در مسیر برنامه‌های سازمانی خود،برنامه انتشار آگهی مزایده در روزنامه ایران امروز به چاپ رسید و همچنین روزنامه های دنیای اقتصاد و روزنامه اطلاعات آگهی مزایده را طی ۲ روز آینده منتشر خواهند کرد.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

دکتر حبیب‌الله مسعودی فرید  گفت:اورژانس اجتماعی از سوی سازمان بهزیستی به صورت مناقصه و پیمانکاری به بخش خصوصی واگذار می‌شود و برخی از کلینیک‌های خصوصی هر کسی نمی‌تواند این امتیاز را بگیرد زیرا یکی از طرح‌های به اصطلاح «تپل» بهزیستی...
به نقل از ایلنا،هرچند  فروش دستگاه و زمین کارخانه با ورود دادستانی متوقف شده اما شواهد نشان می دهد  مدیران نرگس تلاشی برای تولید ندارند و تمام هم وغم‌شان برای پرداخت حقوق و بیمه کارگران با فروش زمین ها و...

مطالب مرتبط با برچسب