جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   مشخص شدن جزئیات مرگ هیرکان تا ابتدای هفته آینده
۲۲ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۲۳:۳۱

مشخص شدن جزئیات مرگ هیرکان تا ابتدای هفته آینده

مدیر کل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست،ارائه اطلاعات دقیق در مورد مرگ هیرکان (پلنگ ماده رهاسازی شده در پارک ملی گلستان) را به پایان هفته جاری موکول کرد.

به نقل از ایسنا، چهارشنبه هفته گذشته در جریان نشست خبری معاونت محیط زیست طبیعی، علی تیموری – مدیرکل حفاظت و مدیریت صید و شکار سازمان حفاظت محیط زیست- از مشخص شدن جزئیات مرگ هیرکان تا ابتدای هفته آینده خبر داد. در شرایطی که سه روز از آغاز هفته موعود می‌گذرد، سازمان حفاظت محیط زیست هنوز نتایج بازرسی‌ها را اعلام نکرده است.

به نقل از ایسنا، مرتضی فرید – مدیر کل دفتر بازرسی، ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست-  در مورد آخرین وضعیت پرونده مرگ هیرکان و نتیجه بازجویی‌های این دفتر می‌گوید: بازرسی‌ها انجام شده است و باید جمع‌بندی‌های لازم صورت گیرد. جمع‌بندی‌ها تا پایان هفته جاری انجام و نتیجه آن اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا علیرغم اعلام معاونت محیط زیست طبیعی مبنی بر اعلام جزئیات مرگ هیرکان تا ابتدای هفته جاری،این وعده محقق نشد، اظهار می‌کند: ما باید بررسی‌های لازم را انجام دهیم و بعد نتیجه را اعلام کنیم. بخش‌هایی از ماجرای هیرکان مربوط به حوزه ما نیست و باید موضوع را پیگیری کنیم تا اطلاعات تکمیل شود و در وقت مقتضی نتیجه اعلام خواهد شد. 

مدیرکل دفتر بازرسی ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست تاکید می‌کند: روند چنین پرونده‌هایی باید به طور کامل طی شود و دفتر بازرسی‌ باید طبق چهارچوب مشخص شده کارهای خود را انجام دهد.

وی با بیان اینکه آنچه که در این خصوص لازم است قبلا گفته شده است،می‌گوید: ما باید این موضوع را در جنبه کاری خود پیگیری کنیم و در صورت روشن شدن موضوع و تکمیل پرونده ،نتایج را اعلام می‌کنیم.

مدیرکل دفتر بازرسی ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این پرسش که در صورت محرز شدن تخلف در استان گلستان برخورد لازم صورت خواهد گرفت ،توضیح می‌دهد: ادارات، تابع قوانین و ضوابط دولتی سازمان خود هستند. اگر قصوری صورت گرفته باشد در چارچوب این قوانین برخورد می‌شود که امر عادی در سازمان‌ها و ادارات است.

به نقل از ایسنا اگرچه فرید معتقد است گفتنی‌ها در مورد هیرکان قبلا گفته شده است اما فرهاد دبیری – معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست- بر مبهم بودن جزییات موضوع تاکید می‌کند و می‌گوید: استان گلستان از زمان رهاسازی هیرکان، از ارائه گزارش به ستاد مرکزی خودداری کرده است. حال این پرسش مطرح می‌شود که اداره کل یک استان، چطور و با چه مجوزی می‌تواند طی چندین ماه، از ارائه گزارش به ستاد مرکزی سر باز زند؟ اگرچه اسماعیل مهاجر – مدیر کل حفاظت محیط زیست استان گلستان- در آخرین اظهار نظر در این باره اعلام کرد که در این مدت نیازی نبوده که در مورد مرگ هیرکان اطلاع‌رسانی کند.

در شرایط حاضر رسانه‌ها و فعالان حوزه محیط زیست با توجه به قول معصومه ابتکار -رئیس سازمان حفاظت محیط زیست- مبنی بر اطلاع‌رسانی کامل و دقیق در مورد مرگ هیرکان و برخورد قاطع با متخلفین، انتظار دارند هر چه سریع‌تر ابعاد این موضوع روشن شود و با کسانی که ماه‌ها ماجرا را از مردم و رسانه‌ها پنهان کردند برخورد لازم صورت گیرد.

لازم به ذکر است که آنچه در موضوع مرگ هیرکان اهمیت دارد ذات مرگ این پلنگ ماده نیست چون اکثر فعالان این حوزه، به این موضوع به عنوان یک پروژه تحقیقاتی در زمینه حیات وحش نگاه می‌کنند بلکه آنچه اهمیت دارد دسترسی آزاد به اطلاعات یا ایجاد اتاق شیشه‌ای در سازمان محیط زیست است تا اعتماد بین فعالان محیط زیست با سازمان محیط زیست خدشه‌دار نشود.

به نقل از ایسنا، در تابستان سال ۹۳، دو توله پلنگ نر و ماده داخل کارتن پشت در محیط زیست شهرستان کردکوی استان گلستان گذاشته شد. کسی نمی‌دانست چه کسی و از کجا این دو قلاده پلنگ را به آنجا منتقل کرده است. این دو پلنگ هیرکان و ورکان نام گرفتند و در زمان پیدا شدن حداکثر دو ماهه بودند. آن‌ها بدون مادر اما با حساسیت‌ها و مراقبت‌های بسیار بزرگ شدند و در نهایت تصمیم گرفته شد که مقدمات رهاسازی آن دو در طبیعت فراهم شود. در ابتدای شهریور سال ۹۵ هیرکان (پلنگ ماده) که دارای شرایط بهتری نسبت به ورکان بود در پارک ملی گلستان آزاد شد اما کمتر از یک‌سال خبر مرگ این پلنگ منتشر شد.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

آرمین سلسانی ، در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به موضوعی که برای یکی از معادن واقع در منطقه حفاظت شده پیش آمده و محل اختلاف محیط زیست و سازمان صنعت، معدن و...
به نقل از ایرنا،کلکسیون هنری هری مکلو میلیاردر آمریکایی و همسرش، لیندا، پاییز امسال در رویدادی که بسیاری هنردوستان انتظارش را می‌کشیدند، طی دو مرحله در ساتبیز نیویورک به مزایده گذاشته می‌شود. این کلکسیون شامل ۶۵ اثر هنری است که از جمله مهمترین آنها...

مطالب مرتبط با برچسب

بعد از وقوع انفجار در معدن زغال سنگ آزاد شهر و عملیات خارج کردن پیکر معدنکاران جانباخته در این حادثه، به دستور وزیر کمیته‌ای حقیقت‌یاب برای بررسی آنچه در عمق ۱۸۰۰ متری زمین و تونل‌های تاریک معدن زغال سنگ رخ...
دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست پس از انتظاری طولانی گزارش نهایی را در مورد هیرکان اعلام کرد که طبق آن هیرکان فقط  ۳۵ روز بعد از رهاسازی زنده بود.  سازمان محیط زیست پس از سکوت و انتظاری طولانی، در موضعی...