دوشنبه, ۲۶ مهر ۱۴۰۰
»   فرهنگ و هنر  »   مصوبه ضوابط حریم حرم امام رضا (ع) ابلاغ شد
۱۱ مرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۸:۱۸

مصوبه ضوابط حریم حرم امام رضا (ع) ابلاغ شد

معاون میراث‌فرهنگی سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری اعلام کرد: ضوابط و دستورالعمل های حریم حرم امام رضا (ع) به منظور جلوگیری از تخریب ها و حفظ بافت تاریخی مشهد، تصویب و ابلاغ شد.

از اعتراض‌ها برای تسریع روند تخریب بافت تاریخی مشهد بیشتر از دو سال است که گذشته است. علم کردن برج هایی در حریم حرم رضوی اتفاقی است که به مرور ثبت جهانی حرم را با مشکلاتی زیادی مواجه می‌کرد.

محمدحسن طالبیان، خبر از تصویب ضوابط حریم این مکان تاریخی و زیارتی می‌دهد، مصوبه‌ای که حتی به استانداری خراسان رضوی نیز ابلاغ شده است.

طالبیان می‌گوید: برای رویداد مشهد ۲۰۱۷ سه تکلیف برای سازمان میراث فرهنگی تعیین شده بود. آماده‌سازی و تهیه پرونده ثبت جهانی حرم مطهر امام رضا (ع)، که نیازمند همکاری بیشتر با آستان قدس است؛ برگزاری نمایشگاهی از آثار دوره اسلامی برای مشهد ۲۰۱۷ و تهیه حریم و حریم منظری مجموعه‌ امام رضا (ع) در دستور کار قرار گرفت که هر سه به موازات یکدیگر یا انجام شده یا در دستور کار هستند.

وی با بیان این‌که بارگذاری بسیار نامتوازنی در طول سال‌های گذشته در اطراف حرم امام رضا (ع) رخ داده است، بیان می‌کند: برخی از کوریدورهای منظری که به سمت حرم امام رضا (ع) هستند باعث مخدوش شدن حریم منظری شده‌اند و بخشی دیگر که در اطراف حرم وجود دارند باید براساس ضوابط مشخص شده حفظ شوند.

او با بیان این‌که این مصوبه به استاندار خراسان رضوی نیز ابلاغ شده ادامه می‌دهد:‌ بر این اساس، وزارت راه و شهرسازی به عنوان مبنای این مصوبه و در طرح تفصیلی مرکز تاریخی و اطراف حرم امام رضا (ع) است، که انجام و ابلاغ شده است.

طالبیان تاکید می‌کند: دولت درخواست کرده بود تا این اتفاق به صورت رسمی انجام شود، چون برای مشهد ۲۰۱۷ اهمیت بسیار زیادی دارد.

به گفته‌ی طالبیان؛ در برخی از نقاط ارتفاع‌هایی از ساخت‌وسازهای گذشته مانند برخی برج‌ها و هتل‌ها وجود دارند که چون در گذشته و قبل از تصویب این ضوابط ساخته شده‌اند، نمی‌توان کاری انجام داد، اما در صورتی‌که بخواهند عملیات تجدید بنا برای آن انجام دهند، باید آن اقدام براساس ملاک‌های جدید و به صورت مفید انجام شود.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع فرهنگ و هنر

به نقل از ایرنا، نقاشی خودویرانگر دختری با بادکنک (Girl With Balloon) از بنکسی در حراجی ساتبیز لندن بالای ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار پوند (۲۵ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار) چکش خورد و رکورد جدیدی برای این هنرمند سرشناس...
به نقل از خبرگزاری ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آران و بیدگل با اشاره به نامزدی کاروانسرای مرنجاب برای ثبت در میراث جهانی و بازدید نهایی ارزیابان سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)...

مطالب مرتبط با برچسب