یکشنبه, ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
»   فرهنگ و هنر  »   موزه ها فقط شش روز در سال تعطیل‌اند
۲۹ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۸:۰۰

موزه ها فقط شش روز در سال تعطیل‌اند

سه نماینده مجلس در فراکسیون‌های میراث فرهنگی و گردشگری معتقدند «تعطیلی مراکز گردشگری و موزه‌ها و بناهای تاریخی در ایام تعطیلات رسمی، غیرقانونی و تخلف است»، آن‌ها حتی با تعطیلی شش روز در سال موزه‌ها و بناهای تاریخی زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری که نسبت به دیگر کشورها با اختلاف بیش از ۴۰ روز رکورددار هستند، مخالفت می‌کنند.

این در حالی است که مسئولان بخش‌های مختلف سازمان میراث فرهنگی و گردشگری این تعطیلی را مناسب موزه‌ها می‌دانند و معتقدند نمایندگان مجلس بدون دانستن اطلاعات تخصصی در زمینه موزه‌داری، اظهارنظر می‌کنند.

«سید هادی قره رومیانی»، معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حساسیت ایجاد شده از سوی نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و میزان تعطیلات واحدهای زیر نظر این سازمان را تحسین‌برانگیز می‌داند و می‌گوید: نمایندگان با پیگیری رأی خود به دنبال اعتلای سازمان میراث فرهنگی هستند، اما در اظهارنظرها نسبت به میزان تعطیلی موزه‌ها و بناهای تاریخی کشور شاهد برخی اظهارنظرها که پیوست علمی و تخصصی ندارد، هستیم.

او بیان می‌کند: هرچند این اظهارنظرها از سوی نمایندگان مجلس که از دوستداران میراث فرهنگی هستند مطرح شده‌، اما به نظر می‌رسد آن‌ها مبنا و پایه علمی ندارند. ای کاش دوستان دیگر نیز از سازمان میراث فرهنگی به عنوان متخصصان میراث فرهنگی استفاده کنند. ما این آمادگی را داریم تا اظهارات تخصصی را در اختیار نمایندگان مجلس بگذاریم.

قره‌رومیانی در ادامه با تأکید بر اینکه موزه‌های مطرح در دنیا مانند لوور در پاریس روزهای دوشنبه را که روز پس از تعطیلات رسمی میلادی است با هدف نظارت بیشتر و ریکاوری موزه‌ها تعطیل می‌کنند، تأکید می‌کند: در مجموع، تعطیلی هر کدام از موزه‌های دنیا حدود ۵۰ روز در سال است که در جامعه هدفِ موزه، نیز خود را با این ایام تطبیق می‌دهند.

معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه حدود یک سال گذشته روزهای تعطیلی موزه‌ها و مراکز گردشگری زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از ۱۵ روز به شش روز تقلیل پیدا کرده‌، می‌گوید: مدت زمان ۱۵ روزه با توجه به رغبت بیشتر مردم و گروه‌های هدف و علاقه‌مند به موزه‌های میراث فرهنگی، با کاهش ۹ روزه مواجه شد. امروز نیز اگر نمایندگان محترم قصد اظهارنظر در این زمینه را دارند، قبل از آن نیازمند اطلاعات فنی هستند که می‌توانند نخست از مرکز پژوهش‌ها یک پیوست علمی در این زمینه بگیرند.

معاون حقوقی، مجلس و امور استان‌های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به صحبت‌های مطرح شده از سوی نمایندگان کمیسیون میراث فرهنگی و گردشگری درباره حذف تعطیلی شش روزه موزه‌ها و بناهای تاریخی ادامه می‌دهد: ما هر پیشنهادی را می‌پذیریم، اما آن پیشنهادات باید پیوست علمی-تخصصی داشته باشند، میراث فرهنگی آمادگی شنیدن پیشنهادات با این ویژگی را دارد.

رومیانی معتقد است؛ کسی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نمی‌پذیرد که در روز ۲۸ صفر، شهادت امام رضا (ع) یا روزهای تاسوعا و عاشورا یا ۲۱ ماه رمضان در شهادت امام علی (ع) موزه‌ها باز باشند. وی ادامه می‌دهد: بنابراین افرادی که در این حوزه اظهارنظر می‌کنند باید مراقب باشند این اظهارنظرها با موازین دینی مغایرت نداشته باشد، هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد روز عاشورا موزه‌ها را باز نگه داریم، در واقع این کار با فرهنگ دینی-اسلامی ما مغایرت دارد.
او ادامه می‌دهد: وظیفه ما به عنوان مرکز تعامل پارلمانی با مجلس این است که مانع رسیدن اطلاعات نادرست، غلط و بعضا با نیت‌های غیرشفاف به نمایندگان باشیم. این آمادگی را داریم تا اطلاعات مورد نظر را به آن‌ها منتقل کنیم. اطلاعاتی که با توجه به پژوهش‌هایی که در کل دنیا در حوزه‌های موزه‌داری انجام شده‌اند.

او همچنین با بیان این‌که اگر بخواهیم همه موزه‌های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی را به طور کامل باز نگه داریم نیازمند کار کارشناسی هستیم، می‌گوید: به همین دلیل معتقدم نمایندگان مجلس یا از طریق مرکز پژوهش‌ها پیوست علمی بگیرند یا اینکه سازمان میراث فرهنگی حاضر است این پیوست را در اختیار آن‌ها قرار دهد.

او تأکید کرد: انتخاب شش روزه تعطیلات برای موزه‌های زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری توسط هیأت دولت انجام نمی‌شود چون تعطیلات رسمی کشور نیست. این سازوکار سازمانی است و معتقدم اگر نمایندگان مجلس اطلاعات مناسب در این زمینه داشته باشند حتما قانع می‌شوند. من نیز به عنوان نماینده سازمان میراث فرهنگی در مجلس حتما توضیحات مناسب را به نمایندگانی که به این مسیر علاقه‌مندند خواهم داد.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع فرهنگ و هنر

به نقل از ایرنا،کلکسیون هنری هری مکلو میلیاردر آمریکایی و همسرش، لیندا، پاییز امسال در رویدادی که بسیاری هنردوستان انتظارش را می‌کشیدند، طی دو مرحله در ساتبیز نیویورک به مزایده گذاشته می‌شود. این کلکسیون شامل ۶۵ اثر هنری است که از جمله مهمترین آنها...
به نقل از ایرنا،نقاشی خودویرانگر دختری با بادکنک (Girl With Balloon) از بنکسی در سال ۲۰۱۸ در یک حراجی در لندن به قیمت ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار پوند به یک مجموعه‌دار فروخته شد؛ اما به محض به پایان رسیدن مزایده، همانطور...

مطالب مرتبط با برچسب