چهارشنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   نتیجه نشست اوپک از نگاه کارشناسان چیست؟
۴ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۲۲:۴۰

نتیجه نشست اوپک از نگاه کارشناسان چیست؟

اجلاس امروز اعضای اوپک و غیراوپک در حالی برگزار می‌شود که کارشناسان بر این باورند که در این نشست در مورد میزان تولید صحبتی نخواهد شد و موضوع اصلی این اجلاس مدت زمان تمدید تعهد کاهش تولید است که در ماه نوامبر تصمیم گرفته شده بود.

به نقل از مهر، مهدی امیرمعینی با اشاره به اجلاس روز پنج‌شنبه (۴ خرداد) اعضای اوپک و غیراوپک در مورد موضع احتمالی ایران، اظهار کرد: بعید می‌دانم ایران در حال حاضر بحث افزایش میزان تولید را مطرح کند. احتمالا کشورهای تولیدکننده نفت به این توافق برسند که تعهد خود مبنی بر کاهش تولید را تا پایان سال میلادی تمدید کنند.

وی با اشاره به میزان عرضه و تقاضای نفت در بازارهای بین‌المللی، تصریح کرد: میزان عرضه و تقاضا در بازارهای بین‌المللی نشان می‌دهد که این میزان تولید نفت کافی است و اگر قیمت‌ها روی ۵۵ دلار حفظ شود بازار تعادل خواهد داشت.

مشاور موسسه بین‌المللی انرژی تاکید کرد: کشورهای مختلف از جمله عربستان، روسیه، امارات، کویت و عراق علاقه‌مند به همکاری هستند.

امیرمعینی در پاسخ به این سوال که تمدید تعهد اوپک شش ماهه خواهد بود یا ۹ ماهه، گفت: صحبت از تمدید ۹ ماهه است اما از آنجایی که اوپک در پایان سال میلادی اجلاس دیگری هم دارد چنانچه این توافق شش ماهه باشد در اجلاس پایانی سال اوپک باز هم می‌تواند در این مورد صحبت کند. البته باز هم بستگی به تحولات بازار دارد.

وی در مورد آثار تمدید توافق اوپک روی قیمت، توضیح داد: این تمدید توافق باعث تثبیت قیمت‌ها در یک محدوده ۴۸ تا ۵۵ دلار می‌شود در حالیکه اگر توافق حاصل نشود قیمت‌ها به زیر ۴۰ دلار سقوط خواهد کرد.

همچنین نرسی قربان با تاکید بر اینکه در اجلاس آینده اوپک بحث افزایش یا کاهش میزان تولید مطرح نیست، اظهار کرد: بحث اصلی اجلاس آینده اوپک مدت تمدید توافق است. من فکر می‌کنم تعهد اوپک شش ماه دیگر تمدید شود و ممکن است برخی از اعضا با تمدید ۹ ماهه موافقت نکنند.

این کارشناس انرژی در مورد تاثیر تمدید توافق اوپک روی قیمت‌ جهانی نفت، توضیح داد: در حال حاضر نیز شاهد تاثیر کوتاه مدت توافق اوپک روی بازارهای جهانی هستیم و این موضوع تاثیر روانی خود را گذاشته است. به نظر من چنانچه تعهد اعضای اوپک و غیراوپک ۹ ماهه باشد قیمت‌ها تا مرز ۵۶ دلار افزایش خواهد یافت.

وی با تاکید بر اینکه اعضای اوپک و غیراوپک در مورد تمدید تعهد به اجماع رسیده‌اند، افزود: اجلاس آینده اوپک بر مبنای این توافق و اجماع تشکیل خواهد شد.

بر اساس این گزارش، جلسه آینده اعضای اوپک و همچنین دومین نشست مشترک کشورهای عضو و غیرعضو اوپک پنج‌شنبه ۴ خرداد ماه در وین برگزار می‌شود.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

فضل خرم،گفت:برای جبران  یک میلیون و 600 هزار تن کسری علوفه مراتع حداقل باید ماهانه 120 تا 130 هزارتن نهاده دامی در اختیار عشایر قرار گیرد. وی،یکی از بزرگ‌ترین‌ مشکلات سال 1400 عشایر را تامین خوراک دام عنوان کرد و افزود:...
حسن رنگرز گفت: آیینی درخور و شایسته انجام شده و این اتفاق بزرگ است. امیدوارم موزه بتواند بیش از گذشته ورزش کشور را به تصویر بکشد. نساجی ظرفیت زیادی داشته و سبقه خوبی دارد. سکوهای وطنی را ساختیم و کار آن تمام...

مطالب مرتبط با برچسب

به نقل از رویترز، کاهش تقاضای جهانی برای نفت، از جمله دلایل قرار گرفتن قیمت نفت در مسیر کاهش است. در معاملات امروز بازارهای جهانی، قیمت نفت دریای برنت با ۱۳ سنت کاهش معادل ۳ دهم درصد تنزل به ۴۷ دلار و...
وزیر انرژی روسیه امروز یکشنبه گفت‌ با توجه به وضعیت کنونی بازار جهانی نیازی به بازنگری در توافقنامه کاهش تولید نفت خام نیست. به نقل از ریانووستی، الکساندر نوواک افزود: روسیه به تعهدات خود در نشست اوپک همچنان پایبند است. پیشتر اعضای...