جمعه, ۰۱ مرداد ۱۴۰۰
»   بین الملل  »   نخست‌وزیر اسبق تایوان در مراسم تحلیف ترامپ شرکت کرد
۲ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۵۸

برخلاف انتقادات چین ؛

نخست‌وزیر اسبق تایوان در مراسم تحلیف ترامپ شرکت کرد

نماینده تایوان که در راس هیئتی به نمایندگی از این کشور در مراسم تحلیف دونالد ترامپ در واشنگتن شرکت کرد،گفت: روابط تایوان و آمریکا از نظر تاریخی در سطح بالایی قرار گرفته است.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، یو شای کون، نخست‌وزیر اسبق تایوان در مراسم تحلیف ترامپ شرکت کرد .

در پی اعلام سفر این هیئت تایوانی به واشنگتن برای حضور در مراسم تحلیف ترامپ چند روز قبل وزارت امور خارجه چین با انتقاد تند از این سفر بار دیگر تاکید کرد، سیاست چین واحد در قبال مساله تایوان چیز قابل مذاکره‌ای نیست و هر گونه تلاش برای تجدید نظر در آن محکوم به شکست خواهد بود.

چین از آمریکا خواست که به صورت رسمی از این هیئت تایوانی استقبال نکند.

با این حال نخست وزیر اسبق تایوان با وجود عصبانیت از اقدامات پکن، در طول مراسم تحلیف لبخند بر لب داشت.

وی گفت: روابط تایوان و آمریکا در بهترین سطح خود قرار دارد.

به گفته او، گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با رئیس جمهور تایوان نشانه بسیار خوبی از گرم شدن روابط میان دو طرف است.

یو در پاسخ به سوالی درباره دیدارش با مقامات دولت آمریکا محتاطانه گفت: بر اساس ضوابط موجود در روابط تایوان و آمریکا اگر دیداری میان ما با مقامات دولت جدید آمریکا باشد، نمی‌توانیم این دیدارها را فاش کنیم.

وی با استقبال از اظهارات دونالد ترامپ علیه سیاست چین واحد گفت: برخی در تایوان نگرانند که ترامپ از تایوان به عنوان یکی از ابزار چانه‌زنی استفاده کند.

همچنین یکی دیگر از نگرانی‌های تایوان، احتمال کنار گذاشته شدن توافق تجاری همکاری بین کشورهای حوزه ترانس – پاسیفیک از سوی ترامپ است، با این حال وی باز هم امیدوار است که روابط دو جانبه میان تایوان و آمریکا گسترش یابد و و سرمایه گذاران تایوانی بتوانند به ترامپ برای ایجاد مشاغل جدید کمک کنند.

وی ادامه داد: آمریکا و تایوان عضو یک اتحاد دموکراتیک هستند. زیرا هر دو طرف از ارزش‌های آزادی، دموکراسی، حقوق بشر و صلح حمایت می‌کنند. ارزش‌های ما با آمریکا در این مسائل یکسان است.

اگر چه آمریکا تاکنون برای خوشایندی چین روابط رسمی با تایوان نداشته اما دو طرف روابط غیررسمی قدرتمندی داشته‌اند، به نحوی که واشنگتن به تایوان سلاح می‌فروشد و هر گونه تهدید علیه این جزیره را طبق یک تعهد قانونی به عنوان یک مساله نگران کننده جدی تلقی می‌کند.

او در پایان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تایوان در نهایت خواهد توانست به یک کشور مستقل تبدیل شود، گفت: ما واقعا امیدواریم که چنین اتفاقی رخ دهد.

پایان خبر – ش الف

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع بین الملل

به نقل از اقتصاد آنلاین، برخی از این شرکت ها عبارتند از: «کنور»: شرکت توسعه معدنی و صنعتی صبا نور از واگذاری ۳۹۲میلیارد تومان سهام شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات خبر داد. «شنفت» و «شرانل»: شرکت‌های نفت پارس و نفت ایرانول...
محمد جواد آذری جهرمی گفت: امروز با ثبت یک درخواست در سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات، به عنوان یک شهروند، تقاضا دادم که کلیه قراردادهای درآمدزا و هزینه‌های باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس از سال ۱۳۸۵ -که قطعا محرمانگی ندارند- منتشر شود.  به...

مطالب مرتبط با برچسب

به نقل از نشریه پولیتیکو،با گذشت نزدیک به ۵ ماه از پایان دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، گروه‌های انتشاراتی مهم آمریکا همچنان نسبت به چاپ کتاب خاطرات او از دوران سکانداری در کاخ سفید بی‌میل و مردد هستند. این تردید چند...
به نقل از خبرآنلاین، دونالد ترامپ در یک نشست خبری، اعلام کرد که 65 هزار آمریکایی از کرونا کشته می شوند. ترامپ در ادامه میان خبرنگاران مدعی شد که باراک اوباما رئیس جمهور اسبق آمریکا به آزمایشگاه ووهان کمک مالی...