یکشنبه, ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
»   بانک و بیمه  »   نرخ تورم تا دو ماه آینده “دو رقمی” خواهد شد
۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۳:۳۸

نرخ تورم تا دو ماه آینده “دو رقمی” خواهد شد

بررسی روند رشد شاخص قیمت، تورم ۱۲.۶ درصدی نقطه به نقطه و تورم میانگین، نشان می‌دهد نرخ تورم میانگین در یک تا دو ماه آینده دو رقمی خواهد شد.

به نقل از خبرگزاری فارس، با ثبت عدد ۹.۵ درصد، سال ۹۵ با تورم تک رقمی به پایان رسید.

تورم نقطه به نقطه به عنوان تورم پیش‌نگر قلمداد می‌شود زیرا تغییرات قیمتی در فاصله زمانی ۱۲ ماه و به عبارتی نرخ تورم در دوماه مشابه سال مورد بررسی قرار می‌گیرد اما تورم میانگین مقایسه شاخص قیمت ۱۲ ماه منتهی به ماه مورد بررسی نسبت به ۱۲ ماه منتهی به یک سال قبل از آن است. 

به عنوان مثال تورم نقطه به نقطه فروردین ماه ۹۶ با مقایسه شاخص قیمت در فروردین ۹۵ به دست می‌آید و تورم میانگین مقایسه تغییرات شاخص قیمت در ۱۲ منتهی منتهی به فروردین ۹۶ و مقایسه آن با شاخص قیمت ۱۲ ماه منتهی به فروردین ۹۵ به دست می‌آید.

بنابراین تغییرات تورم نقطه به نقطه سریعتر از تورم میانگین رخ می‌دهد. بررسی تغییرات این دو شاخص در سال‌های اخیر هم این تغییرات را به روشنی نشان می‌دهد.

تورم نقطه به نقطه از ۶.۸ درصد در خرداد ماه ۹۵ به ۱۲.۶ درصد در فروردین ماه ۹۶ رسیده و تورم میانگین هم پس از ثبت ۴ ماه تورم ۸.۶ درصدی در اسفند و فروردین افزایش یافته و در ماه گذشته به ۹.۵ درصد رسیده است.

شاخص قیمت در چند ماه گذشته در حال افزایش بوده است.

دوره درصد رشد شاخص قیمت
فروردین ۹۶ ۲.۵
اسفند ۹۵ ۲
بهمن ۹۵ ۱.۱
دی ۹۵ ۰.۸
آذر ۹۵ ۱.۴
آبان ۹۵ ۰.۶
مهر ۹۵ ۰.۴
شهریور ۹۵ ۰.۷

به نظر می‌رسد با توجه به حرکت‌های بطئی به وجود آمده برای رشد اقتصاد و رشدهای بالای نقدینگی و پایه پولی در دو سال گذشته و همچنین حرکت تورم نقطه به نقطه، در یک یا دو ماه آینده تورم مجددا دو رقمی خواهد شد.

پیش از این قائم مقام بانک مرکزی از پیش‌بینی تورم ۱۰ تا ۱۱ درصدی در سال ۹۶ خبر داده بود.

 

دوره تورم میانگین تورم نقطه به نقطه
فروردین ۹.۵ ۱۲.۶
اسفند ۹۵ ۹ ۱۱.۹
بهمن ۹۵ ۸.۶ ۹.۶
دی ۹۵ ۸.۶ ۹.۶
آذر ۹۵ ۸.۶ ۹.۱
آبان ۹۵ ۸.۶ ۹.۱
مهر ۹۵ ۸.۷ ۹.۳
شهریور ۹۵ ۸.۸ ۹.۵
مرداد ۹۵ ۸.۹ ۹.۴
تیر ۹۵ ۹.۲ ۸.۱
خرداد ۹۵ ۹.۷ ۶.۸
اردیبهشت ۹۵ ۱۰.۴ ۷.۳
فروردین ۹۵ ۱۱.۲ ۷.۴
اسفند ۹۴ ۱۱.۹ ۸.۳

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع بانک و بیمه

به نقل از ایسنا،بنابر اعلام روابط عمومی بانک ملی ایران، اموال و املاک مازاد بانک ها برای مدتها به یکی از بزرگترین چالش ها در این عرصه تبدیل شده بود؛ اموالی که یا به دلیل وثیقه قرار گرفتن هنگام پرداخت...
به نقل از ایلنا،در مناقصه بیمه تکمیلی کارکنان وزارت نیرو، شرکت آتیه سازان حافظ به همراه دو شرکت بیمه‌گر رازی و نوین به منظور انجام خدمات بیمه‌ای به شرکت‌های مادر تخصصی و شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه برنده اعلام شد. گفتنی است...

مطالب مرتبط با برچسب

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، یکصد و هفتاد و ششمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت صبح سه شنبه به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور برگزار شد. بر اساس این گزارش در این جلسه رئیس سازمان برنامه...
اقدامات انجام‌شده برای کاهش شیوع کرونا منجر به سقوط بی‌سابقه‌ای در فعالیت‌های اقتصادی و حمل‌ونقل و درنتیجه کاهش شدید قیمت کالاها شده است. همان‌طور که کشورهای سراسر جهان با عملیاتی اورژانسی با شیوع ویروس کرونا مقابله می‌کنند، اثرات اقتصادی این اقدامات...