پنجشنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۱
»   اقتصادی, امور زیربنایی, بانک و بیمه  »   نرخ مالیات و عوارض واردات سیگار و محصولات دخانی
4 بهمن 1395 , ساعت 11:11

نرخ مالیات و عوارض واردات سیگار و محصولات دخانی

علی اصغر رمزی ، رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با اشاره به مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در ماده ۸۸ لایحه قانون برنامه ششم توسعه کشور، اظهار کرد: در مجموع تحت شش عنوان از واردات سیگار و محصولات دخانی ۱۰۴.۵ درصد مالیات و عوارض دریافت خواهد شد و از تولیدات داخل کشور تحت سه عنوان؛ از تولید داخلی ۲۱ درصد، از تولید مشارکتی ۳۱ درصد و از تولید مستقل برند خارجی ۳۶ درصد دریافت می‌شود.

وی با اشاره به این‌که در مصوبه مجلس شورای اسلامی برای واردات ۴۰ درصد، برای تولید داخلی ۱۰ درصد، تولید مشترک ۲۰ درصد و تولید مستقل برند خارجی ۲۵ درصد مالیات تعیین شده است، بیان کرد: تمامی نرخ مالیات و عوارض واردات سیگار و محصولات دخانی به استثنای مالیات عملکرد، مالیات ارزش افزوده، حقوق ورودی، حقوق انحصار و بند ب ماده ۶۹ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲) لغو شد و  در صورت اعمال موارد استثنای نامبرده، مالیات و عوارض دریافتی به مبالغ یاد شده اضافه می شود.

رمزی افزود: عوارض خرده‌فروشی بند ب ماده ۶۹ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات دولت (۲) با توجه به صراحت قانون می‌بایست از خرده‌فروشان محصولات دخانی که شامل سوپرمارکت‌ها، خواروبار فروشان، سقط‌فروشان می‌شود اخذ شده و در این گونه موارد وزارت دارایی به صورت مستقیم اقدام می‌کند که در حال حاضر درصد این عوارض مشخص و اعلام نشده است.

به گفته رئیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور، علت طرح حداقلی مالیات و عوارض یادشده در برنامه ششم توسعه، ردیف های ۱۰ و ۱۱ جدول دوم است که ردیف ۱۰ تحت عنوان مالیات بر ارزش افزوده بوده و عدد غیر قطعی ۹ درصد که نرخ عمومی مالیات ارزش افزوده برای سال ۱۳۹۶ در نظر گرفته شده است،   در حالی که در سال ۱۳۹۵ این نرخ برای سیگار به عنوان کالای خاص ۱۵ درصد اعمال شد. لایحه دائمی شدن قانون مالیات بر ارزش افزوده اخیرا به تصویب دولت رسیده که مراحل بعدی را برای طرح و تصویب در مجلس شورای اسلامی را طی می کند. علاوه بر این ردیف ۱۱ جدول دوم نیز تحت عنوان عوارض بر خرده فروشی سیگار است که تاکنون میزان آن تعیین و ابلاغ نشده است  و این عوارض بنا به تصریح قانون (بند ب ماده ۶۹ قانون الحاق ۲ ) از خرده فروشان محصولات دخانی اخذ می شود.

پایان خبر – ن ش

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , امور زیربنایی  , بانک و بیمه

محدودیت ذخایر انرژی‌های هیدروکربنی و کاهش احتمالی اقبال جهانی به آن، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس را به فکر ایجاد تنوع در سبد انرژی انداخته است. همزمان با روند جهانی استقبال از انرژی‌های تجدیدپذیر این کشورها نیز برای قطع وابستگی به درآمدهای...
شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل در نظر دارد تعدادی اقلام ضایعاتی خود را در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان و تبریز، از طریق مزایدۀ عمومی به فروش برساند. شرکت ایرانسل از متقاضیان دعوت می‌شود از تاریخ ۷ تا ۱۳ تیر ۱۴۰۱، با...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها