شنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
»   اقتصادی  »   نیمی از اقتصاد کشور همچنان در رکود است
3 خرداد 1396 , ساعت 12:54

نیمی از اقتصاد کشور همچنان در رکود است

یک کارشناس مسکن معتقد است از وقتی وزارت مسکن به معاونت مسکن تقلیل یافت، نیمی از اقتصاد کشور به حاشیه رفت.

به نقل از مهر ، بیت الله ستاریان با تأکید بر اینکه نیمی از اقتصاد کشور در اختیار صنعت ساختمان و صنایع وابسته به آن است گفت: وقتی از رکود در این صنعت صحبت به میان می آید نشان می دهد که دولت مردان و شخص رئیس جمهور هم به آن اعتقاد دارند و می دانند که نیمی از اقتصاد کشور همچنان در رکود است.

کارشناس اقتصاد مسکن افزود: از جهت دیگر بخش قابل توجهی از اشتغال در کشور ما هم در بخش های مختلف این صنعت و صنایع وابسته به آن خلاصه شده که اعدادی بین ۵۰ تا ۶۰ درصد اشتغال را کارشناسان مطرح می کنند.

وی با اعلام این نتیجه گیری که خروج از مسکن از رکود باید در اولویت اول اقتصادی دولت قرار گیرد ادامه داد: صنعت ساختمان صنعتی پیشران است و اگر دولت موفق شود که در این جهت گام بردارد ما حتما شاهد رشد اقتصادی قابل توجهی در کشور خواهیم بود؛ اگر مسکن از رکود خارج نشود، اقتصاد ایران با چالش های بسیاری رو به رو خواهد شد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش که چرا صنعت ساختمان و مسکن از رکود خارج نمی شود؟، اظهار کرد: علت آن، نبود برنامه روشن است یعنی دولت یازدهم و حالا دوازدهم هنوز در مسکن برنامه ای روشن ندارد و دلیل عمده آن هم این است که صورت مسئله و مشکل به خوبی تشریح نشده و مسئولان امر توجیه نشده اند.

ستاریان با اشاره به تشکیل وزارت راه و شهرسازی و تبدیل بخش مسکن که خود پیش از آن یک وزارتخانه بود به یک معاونت کوچک، تصریح کرد: با این اقدام، عملا بخشی که نیمی از اقتصاد کشورمان به آن وابسته است به حاشیه رفت و پتانسیل های آن نادیده گرفته شد. به اعتقاد من برای خروج از شرایط کنونی و رکود مسکن و صنعت ساختمان ما نیاز به جزئی نگری داریم و برنامه ای جامع برای سامان و پایان دادن به این شرایطی که می تواند بسیار نگران کننده و خطر آفرین برای اقتصاد کشورمان باشد، طراحی و تدوین شود.

به گفته این کارشناس مسکن، باید دولت دوازدهم برای مسکن و خروج آن از رکود برنامه ای کامل بدهد نه اینکه تنها به راه اندازی یک صندوق (صندوق پس انداز مسکن یکم) و افزایش تهسیلات ختم شود.

وی ۴ حوزه مهم تصمیم گیری و سیاست گذاری بخش مسکن را یادآور شد و گفت: «جامع نگری در راه اندازی بخش مالی مسکن شامل تمام ابزارهای مالی این بخش مانند تسهیلات، فاینانس، رهن ها، صکوک، راه اندازی صندوق ها و… همگی در کنار هم»، «احیای بخش سخت افزاری شامل صنایع پایین دستی مانند کارخانه های تولید مصالح ساختمانی، معادن شن و ماسه و… که با چالش های جدی رو به رو هستند»، «تجدید نظر در قوانین حوزه مسکن و تسهیل قوانین دست و پاگیر که به آن بخش نرم افزاری مسکن می گوییم» و نهایتا «تشویق بخش خصوصی به سرمایه گذاری در این حوزه و جذب سرمایه گذاران خارجی» مهم ترین حوزه هایی هستند که سیاست گذاران و برنامه ریزان بخش مسکن باید به آن توجه کنند.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان، گفت : در گذشته کشاورزان ما به دولت یارانه می دادند و اخیرا هرچه قیمت جهانی است در دلار نیمایی ضرب می شود و قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی...
نشست بررسی ظرفیتهای مازندران و استرالیا جهت برقراری تعاملات تجاری بین دو طرف، با حضور سفیر استرالیا در تهران، رییس و نایب رییس اتاق بازرگانی مازندران و رییس نمایندگی امورخارجه در مازندران در سالن کنفرانس اتاق برگزار شد. رییس اتاق بازرگنی...

مطالب مرتبط با برچسب

در حالی که مشاور وزیر راه و شهرسازی مخالفان قانون پیش فروش ساختمان را به مناظره درباره ایرادات آن طلبید، دبیر کانون سراسری انبوه سازان ۹ ایراد این قانون را تشریح کرد. به نقل از مهر، درست ۲۰ روز پس از...
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: به دلیل رکودی که بر بازار مسکن حاکم شده، تعاونی های مسکن سازمان ها، ادارات و دستگاه ها فعالیت خود را متوقف کرده اند. به نقل از مهر، سیدحمید کلانتری  درباره...

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها