چهارشنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۰
»   اجتماعی, اقتصادی, امور زیربنایی, انرژی, بین الملل, سیاسی, سیاسی, فرهنگ و هنر, فرهنگی, مدیران برتر  »   هادیان: اقتدار ایران در منطقه خاورمیانه بازسازی شد
۱۹ دی ۱۳۹۸ , ساعت ۱۳:۰۴

هادیان: اقتدار ایران در منطقه خاورمیانه بازسازی شد

استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه تهران می‌گوید: حوادث چند وقت اخیر و به خصوص ترور سردار سلیمانی، اقتدار ما در منطقه را دچار خدشه کرده بود، اما با پاسخی که ایران به آمریکا داد، تمام کشورهای منطقه ترسیدند و اقتدار ایران بازسازی شد.

هادیان: اقتدار ما در منطقه بازسازی شد

ناصر هادیان، استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه تهران درباره انتقام سخت ایران از آمریکا و صحبت‌های ترامپ به ایرناپلاس می‌گوید: در مجموع وضعیت خوبی به وجود آمد و هر دو طرف می‌توانند ادعای پیروزی کنند. ما توانستیم  ۲۲ موشک به پایگاه‌های آمریکایی بزنیم و آنها نتوانستند این موشک‌ها را رهگیری و تخریب کنند و به هدف اصابت کرد. بعد از تهدیدهایی که ترامپ کرده بود، اقدام ایران باعث شد ما اقتدار گذشته خود را به دست بیاوریم.

کشورهای منطقه همه نگران شدند و ترسیدند 
وی ادامه می‌دهد: هدف اصلی آمریکا این بود که بازدارندگی خود را که دچار خدشه اساسی شده بود، بازسازی کند و با کاری که ما کردیم دیگر نمی‌تواند. انتقام سخت همین بود که گرفتیم و باقی ماجراها، سیاسی است که بتوانیم شرایط خروج آمریکا از عراق به خصوص را فراهم کنیم.
این تحلیل‌گر سیاست خارجی مهم‌ترین دستاورد حمله ایران به پایگاه‌های آمریکایی را اینگونه توصیف می‌کند که اقتدار ما در منطقه بازسازی شد و می‌افزاید: از دیشب همه کشورهای منطقه از جمله عربستان، قطر، کویت، امارات و…، نگران شدند که جنگی شود که دامن همه را بگیرد و از پاسخی که ما دادیم آنها ترسیدند. پاسخ ما به این کشورها نشان داد که ایران کشوری است مقتدر و مرعوب تهدیدهای آمریکا نمی‌شود. البته می‌دانیم دست بالا پیدا کردن در مناسبات منطقه ربطی به یک عمل ندارد و مولفه‌های زیادی دارد و از اقتصاد گرفته تا مسائل نظامی و قدرت سیاسی را شامل می‌شود.

دموکرات‌ها جری خواهند شد
هادیان درباره تهدید ترامپ مبنی بر اعمال تحریم بیشتر، می‌گوید: می‌شود سوالی را که خبرگزاری‌های خارجی دارند مطرح می‌کنند از آقای ترامپ پرسید؛ چه چیزی مانده است که تحریم نکرده‌اید؟
این استاد دانشگاه درباره اینکه ترامپ ژنرال‌های نظامی را پشت خودش برای ایراد سخنرانی آورده بود، می‌گوید: او یک هدف داخلی داشت و یک هدف بین‌المللی. از موضع داخلی ترامپ می‌خواست در پاسخ به این حرف دموکرات‌ها که راجع به تصمیم‌ها مشورت نمی‌کنی، بگوید هم با شخصیت‌های سیاسی مثل پمپئو و اسپر مشورت می‌کنم و هم با ژنرال‌های نظامی. علاوه بر این ترامپ مواضع احمقانه‌ای گرفت که حتماً دموکرات‌ها را جری می‌کند؛ از جمله اینکه گفت با پول‌هایی که دولت اوباما به ایران داده این حمله موشکی اتفاق افتاده است. هدف بین‌المللی او هم این بود که بگوید هم قدرت نظامی داریم و هم سیاسی.

برخی اصول برجام همیشگی است 
این تحلیل‌گر روابط بین‌الملل درباره مواضعی که ترامپ درباره برجام گرفت، تأکید کرد: او راجع به برجام هم موضع جدیدی نگرفت و خواست که دوباره فشار را بر کشورهای عضو برجام افزایش دهد تا با از بین رفتن توافق قبلی، به برجام جدیدی با حضور خودش با ایران دست پیدا کند. نکته این است که برجام هیچ‌گاه تمام نمی‌شود و یک سری اصول آن از جمله منع ساخت بمب، همیشگی است و یک سری محدودیت‌ها در حوزه غنی‌سازی وجود دارد که موقتی است. واقعیت این است که ترامپ حتی نمی‌داند ان‌پی‌تی یا برجام یا … چیست! و یک سری شعارها می‌دهد برای پایگاه رأی خودش که معمولاً انسان‌هایی آگاه هم نیستند.

وضع ترامپ در مناسبات داخلی آمریکا هم دشوارتر شد
استاد علوم سیاسی و روابط‌بین‌الملل درباره اینکه عده‌ای ترور سردار سلیمانی را در راستای اهداف ترامپ برای انتخابات دانسته‌اند و منشا آن را عقب افتادن او در نظرسنجی‌ها می‌دانند، تأکید می‌کند: این نظرسنجی‌ها چندان اهمیتی ندارند، امروز بالا می‌روند و فردا پایین. البته این درست است که در رفتارهایی که ترامپ انجام می‌دهد مناسبات داخلی آمریکا به خصوص استیضاح مهم است. اگر ایران پاسخ نمی‌داد زمان انتخابات ترامپ می‌توانست بگوید مهم‌ترین ژنرال ایرانی را ترور کردم و اتفاقی هم نیفتاد. اما اکنون وضعیت برعکس شد و دموکرات‌ها می‌توانند بگویند اولاً ایران جواب داد و ثانیاً ممکن بود باعث جنگ شود. این نشان از نپختگی یک رئیس‌جمهور است. واقعیت این است که ایران پاسخ نظامی  به ترور سردار سلیمانی داد و ترامپ در مقابل ایران کوتاه آمد. دموکرات‌ها می‌توانند بگویند کشور را تا آستانه جنگ بردی و بعد هم عقب‌نشینی کردی.

شهادت سردار سلیمانی ودیعه الهی بود

ناصر هادیان، پیشنهادهای خود به سیاستگذاران داخلی را اینگونه بیان می‌کند: ما باید همبستگی‌ای را که به دلیل شهادت سردار سلیمانی در کشور به وجود آمده است، قدر بدانیم. این انسجام ملی و حضور باشکوهی را که ایجاد شد، نگه داریم و شروع به استفاده جناحی از این اتفاق نکنیم و سردار سلیمانی را به عنوان یک قهرمان و چهره ملی حفظ کنیم. جناح‌های مختلف کشور باید متعهد شوند که از این سرمایه ملی و اجتماعی استفاده جناحی نکنند و برای این کار از موضوعات دیگری استفاده کنند. شهادت سردار سلیمانی یک ودیعه الهی بود.

وحدت ایجاد شده را قدر بدانیم

وی، در پایان خاطرنشان می‌کند: موضوع دوم این است که بازتاب بین‌المللی به خصوص تدفین شهدا بسیار مهم بود. در ماه‌های اخیر دشمنان می‌خواستند عراق را ضد ایران متحد کنند و مشکل اصلی عراق را ایران معرفی کنند، که اتفاق اخیر باعث وحدت بیشتر دو کشور شد. از اینجا به بعد راجع به عراق هم حواس ما باید جمع باشد که چگونه عمل کنیم و این حمایت ایجاد شده را از دست ندهیم. در مجموع با توجه به شهادت سردار سلیمانی و ابو مهدی مهندس و پاسخ ایران به آمریکا، شرایط ما خوب شده است، این را حفظ کنیم.

به گزارش

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , اقتصادی  , امور زیربنایی  , انرژی  , بین الملل  , سیاسی  , سیاسی  , فرهنگ و هنر  , فرهنگی  , مدیران برتر

حمید مجتهدی، سازنده مستند «ایران» پس از ۲۰ سال ثبت آثار تاریخی، ملی و مذهبی کشورمان امروز درگذشت. بر اساس این گزارش،مستندساز و تصویربردار حوزه مستند عصر امروز سه‌شنبه اول تیرماه بر اثر عوارض ابتلا به سرطان درگذشت. فرزند حمید مجتهدی در...
کاستیا یک سوپر مارکت آنلاین با سابقه بیشتر از چهل سال فروش مواد غذایی خارجی کمیاب و مرغوب است. اجناس خارجی عرضه شده در فروشگاه به سبب وارادات مستقیم و بی واسطه و ارتباط با شرکت‌ های وارد کننده کاملا...

مطالب مرتبط با برچسب