دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱
»   فرهنگ و هنر  »   هنرمند دیگری از صحنه تئاتر کشور برون رفت
26 مهر 1395 , ساعت 9:34

هنرمند دیگری از صحنه تئاتر کشور برون رفت

پیکر سعید کشن فلاح استاد دانشگاه و کارگردان تئاتر بعد از تشییع از تالار حوزه هنری در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده شد.

سعید کشن فلاح علاوه بر کارگردانی، بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر بود که در سال ١٣٣۶ در کرمانشاه به دنیا آمد.سال ۱۳۸۳ سعید کشن فلاح به عنوان مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری منصوب شد که یک دوره جشنواره تئاتر کوتاه جوان (دوره چهارم)، ۷ دوره جشنواره سراسری تئاتر ماه، یک دوره جشنواره سراسری پانتومیم، یک دوره جشنواره تک و یک دوره مسابقه نمایشنامه‌نویسی سیره پیامبر اعظم(ص) در زمان مدیریت ایشان برگزار شد.

مومنی شریف: استاد کشن فلاح از طلایه داران کاروان هنر انقلاب اسلامی بود

رئیس حوزه هنری در مراسم تشییع پیکر پاک استاد سعید کشن فلاح گفت: مرحوم کشن‌فلاح بی‌تردید از طلایه‌داران و پیشروان کاروان هنر متعالی انقلاب اسلامی به‌ویژه عرصه هنرهای نمایشی بود.

به گزارش پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم تشییع پیکر پاک استاد سعید کشن فلاح صبح امروز ۲۶ مهرماه با حضور جمع کثیری از مدیران، هنرمندان، اساتید دانشگاه و خانواده ایشان در حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری با قرائت آیه شریفه ۹۶ از سوره مریم «إن الذین آمنوا و عملوالصالحات سیجعل لهم الرحمن ودا» گفت: بنده پیش از این، توفیق آن را داشته‌ام که چندین بار در محافلی راجع به استاد ارجمندمان جناب آقای دکتر سعید کشن فلاح در حضور خودشان عرایضی داشته باشم اما امروز متأسفم هنگامی درباره او حرف می زنم که مجبورم از افعال ماضی استفاده کنم!

وی ادامه داد: دکتر کشن فلاح شخصیتی ارادت برانگیز بود. مگر ممکن است کسی با این انسان محترم برخوردی داشته باشد و مجذوب او نشده باشد. او مجموعه‌ای از خصایل نیکو و صفات دوست‌داشتنی بود که در صحنه عمل وی را ممتاز و برجسته می‌کرد. این منطق قرآنی است که هرکس ایمان داشته باشد و در پرتو ایمان خود عمل صالح انجام دهد، خداوند محبت او را در دل‌ها قرار می‌دهد.
مومنی‌شریف مرحوم کشن‌فلاح را شخصیتی عالم، مجاهد، مؤمن و خستگی ناپذیر خواند و اضافه کرد: زنده یاد کشن‌فلاح بی اعتنا به شهرت و حضور و بروز در جایگاه‌های مرسوم رسانه‌ای کارهای مهم و ماندگار خودش را انجام می‌داد. او در حوزه مدیریت به معنی واقعی کلمه یک مدیر جهادی بود.

رئیس حوزه هنری با انتقاد از پوشش رسانه‌ای مناسب درباره فوت استاد کشن‌فلاح اظهار داشت: به همان دلایلی که گفته شد، می‌بینید مرگ چنین خواجه‌ای در رسانه‌های ما خُـرد پنداشته شد و چنانکه حقش بود نمودی نداشت.
وی در این رابطه شعری از مولوی را برای حضار قرائت کرد:
گفت کسی خواجه سنائی بمرد/ مرگ چنین خواجه نه کاری است خرد
کاه نبود او که به بادی پرید/ آب نبود او که به سرما فسرد
گنج زری بود در این خاکدان/ کو دو جهان را به جـُّوی می شمرد
قالب خاکی سوی خاکی فکند/ جان خرد سوی سماوات برد

مومنی‌ شریف با بیان اینکه مرحوم کشن‌فلاح بی تردید از طلایه داران و پیشروان کاروان هنر متعالی انقلاب اسلامی به ویژه عرصه هنرهای نمایشی است، عنوان کرد: او در این مسیر در قامت راهبری مهربان و معلمی مشفق دلیل راه بسیاری از جوانان دلداده به پیام‌های انقلاب شکوهمند اسلامی شد. هنرمندانی که اکنون خود از چهره‌های نامدار این راه پر افتخار هستند.

وی با تاکید بر اینکه کار مرحوم کشن‌فلاح در مسیر حضرت سیدالشهدا (ع) بود و رحلتشان هم در همین مسیر بود، گفت: مرحوم کشن‌فلاح با اینکه سالیان متمادی از بیماری دیابت و بیمارهایی دیگر ناشی از آن رنج می‌برد اما هرگز تسلیم بیماری نشد و او بیماری را به زانو درآورد و نهایتاً در رختخواب منتظر مرگ نماند بلکه بعد از برگشت از مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی در همین مسیر رحلت کرد.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع فرهنگ و هنر

در مجموع ۲۱۹ اثر در حراجی پیش رو کریستیز به مزایده گذاشته خواهد شد و انتظار می‌رود ارزش کلی آثار فروخته شده بین ۹۰۴,۶۰۰ تا ۱.۴ میلیون دلار برسد. در ۲۴ سپتامبر ۱۶۸ عکس از مجموعه عکس‌های «جنگ داخلی» این موزه...
شاید تا به حال نام جاده «اسالم به خلخال» را شنیده باشید و وصف زیبایی آن به گوش تان خورده باشد اما این تنها مسیر رویایی میان دو استان اردبیل و گیلان نیست و جاده «پونل به خلخال» هم از...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها