جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   واکنش رییس داروسازان به مصوبه حذف محدودیت‌های تاسیس داروخانه
۱۹ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۸:۱۶

واکنش رییس داروسازان به مصوبه حذف محدودیت‌های تاسیس داروخانه

رییس انجمن داروسازان به مصوبه شورای رقابت در خصوص حذف محدودیت‌های تاسیس داروخانه واکنش نشان داد و گفت: کار شورای رقابت، ایجاد بحث رقابت در مسائل مختلف کشور در جهت تولید محصولات با کیفیت تر در کشور است.

دکتر رهبر مژدهی‌آذر خاطر نشان کرد: دوستان توجه نمی‌کنند که بحث دارو رقابت‌پذیر نیست. این مصوبه شورای رقابت تبعاتی دارد که نتایج آن می تواند جبران ناپذیر باشد. قانون برای نظم و جلوگیری از تخلفات در کشور وضع می شود حال اگر این قانون در بحث تاسیس داروخانه برداشته شود چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ آن هم بحث مهمی مثل دارو که با جان مردم سر و کار دارد.

مژدهی‌آذر ادامه داد: نمی‌توانیم در داروخانه‌ها طوری سیاست‌گذاری کنیم و بگوییم که هر داروخانه هر چه داروی بیشتری بفروشد، مقبول‌تر است؛ چراکه سیاست وزارت بهداشت و مجامع بین‌المللی بر این است که در همه کارها رقابت باشد، به جز در حوزه دارو. دلیلش هم این است که ما در حوزه دارو با مشکلاتی مانند مصرف بی‌رویه دارو، مصرف خودسرانه دارو و تجویز بی‌رویه دارو مواجهیم و همه اینها ناشی از این است که می‌خواهند دارو را به هر نحوی شده به فروش رسانند. درحالیکه نظر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو این نیست و دارو حتما باید با توصیه پزشک مصرف شود و مصرفش هم به اندازه و در زمان لزوم باشد.

وی افزود: مصوبه‌ای که شورای رقابت برای رفع مشکل بیکاری داروخانه‌داران ارائه کرده که بر اساس آن هر داروسازی در هر کجا که خواست، بتواند داروخانه تاسیس کند، راه‌حل درستی نیست و از جمله تصمیماتی است که برای رفع مشکل بیکاری گرفته می‌شود، اما تبعات آن مورد توجه قرار نمی‌گیرد. به عنوان مثال وزارت دارایی برای تامین هزینه‌های دولت، مالیات‌ها را دو تا سه برابر کرد، بعد ما نامه زدیم و گفتیم شما به چه قیمتی می‌خواهید هزینه‌های دولت را تامین کنید؟. وقتی مالیات کاسب‌کار جزء را افزایش می‌دهیم، منجر به تعطیلی آنها می‌شود و این رکودی که در کشور می‌بینیم، ناشی از همین موضوع است.

مژدهی‌آذر تاکید کرد: درباره تصمیم شورای رقابت برای تاسیس داروخانه نیز موضوع از همین قرار است. به طوریکه آنها می‌خواهند برای رفع مشکل بیکاری داروسازان، بگویند شما هرکجا که خواستید داروخانه تاسیس کنید، آن هم بدون در نظر گرفتن ضوابط، قواعد و استانداردهای ملی یا بین‌المللی. این درحالیست که چنین مسائلی سال‌های سال توسط کارشناسان مورد مطالعه قرار گرفته و آنها به این نتیجه رسیدند که تعداد داروخانه باید برحسب استانداردهای جهانی باشد.

رییس انجمن داروسازان ایران با تاکید بر لزوم توجه به استانداردهای جهانی در زمینه تاسیس داروخانه، گفت: به عنوان مثال برای هر ۱۰۰ هزار نفر باید ۲۵ تا ۳۰ داروخانه ایجاد شود و این یک استاندارد جهانی است. حالا شما بیایید برای هر ۱۰۰ هزار نفر ۵۰ داروخانه تاسیس کنید، این کار عارضه دارد و ضررش بیش از منفعتش است. باید بدانیم این مسائل عوارضی دارد که بعدها خودشان را نشان می‌دهند و نمی‌توانیم یک مشکلی را حل کنیم و ۱۰ مشکل جدید اضافه کنیم. ما می‌خواستیم این نظرات را در صدا و سیما هم بگوییم تا مسوولان نظرات ما را کارشناسی کنند. بنابراین اینکه در تلوزیون یک نظری را چشم بسته به جامعه تزریق کنند و تلوزیون هم عاملی برای این کار باشد، اشتباه است.

پایان خبر- س ر

 

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

آرمین سلسانی ، در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به موضوعی که برای یکی از معادن واقع در منطقه حفاظت شده پیش آمده و محل اختلاف محیط زیست و سازمان صنعت، معدن و...
به نقل از ایرنا،کلکسیون هنری هری مکلو میلیاردر آمریکایی و همسرش، لیندا، پاییز امسال در رویدادی که بسیاری هنردوستان انتظارش را می‌کشیدند، طی دو مرحله در ساتبیز نیویورک به مزایده گذاشته می‌شود. این کلکسیون شامل ۶۵ اثر هنری است که از جمله مهمترین آنها...

مطالب مرتبط با برچسب