سه شنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۱
»   اجتماعی  »   واگذاری نوزادان به خانواده‌های متقاضی فرزندخواندگی به طور مستقیم ممکن نیست
23 اردیبهشت 1396 , ساعت 13:49

معاون اجتماعی بهزیستی کشور:

واگذاری نوزادان به خانواده‌های متقاضی فرزندخواندگی به طور مستقیم ممکن نیست

در حالیکه معاون بهزیستی استان تهران از بررسی طرح «واگذاری نوزادان به طور مستقیم از بیمارستان‌ به خانواده‌های متقاضی فرزندخواندگی» با هدف جلوگیری از رسوب کودکان و نوزادان در شیرخوارگاه‌ها و مراکز شبه خانواده و رایزنی با مسئولان قوه قضاییه برای اجرایی کردن طرح مذکور خبر می‌دهد، معاون اجتماعی بهزیستی کشور اجرایی کردن این طرح را غیر ممکن دانست و گفت: تصمیم‌گیری درباره چنین موضوع مهم و کلانی در سطح استان مقدور نیست و این امر باید در سطح کشوری بررسی شود؛ هرچند اجرای این طرح نیز غیرممکن است.

به نقل از ایسنا، حبیب الله مسعودی فرید در واکنش به مطرح شدن طرح واگذاری نوزادان به متقاضیان در بیمارستان‌ها از سوی بهزیستی استان تهران در رسانه‌ها گفت: اجرای این طرح غیرممکن است زیرا کودک باید در فرآیند پذیرش بهزیستی وارد شود و حتی اگر دارای والدین معتاد هم باشد، باز نمی‌تواند به این سرعت حکمی در خصوص بدسرپرستی آنها صادر کرده و کودک را بلافاصله به بهزیستی تحویل داد، زیرا ممکن است پدر یا مادر کودک شش ماه بعد اعتیاد خود را ترک کنند. به همین دلیل باید طی یک پروسه مشخص عدم صلاحیت دائمی والدین اثبات شود و این مسئله ساده‌ای نیست.

وی در ادامه با تاکید بر آنکه باید صلاحیت خانواده متقاضی فرزندخواندگی نیز با دقت بررسی شود افزود: صلاحیت خانواده‌ای که متقاضی فرزندخواندگی است باید در کمیته فرزندخواندگی به دقت بررسی شود و مواردی چون  تمکن مالی، عدم سوء پیشینه و … آنها مشخص شود.

نمی‌توان هر کودکی را که دارای والدین معتاد است به فرآیند پذیرش فرزندخواندگی وارد کرد

معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: نمی‌توان هر کودکی را که دارای مادر و یا والدین معتاد است را به فرآیند پذیرش فرزندخواندگی در بهزیستی وارد کرد زیرا ممکن است مادر ترک کرده و پس از آن مدعی شود. این در حالیست که ما مادری را حق مسلم هر زن می‌دانیم و در مواردی مادر معتاد را تحت حمایت خود قرار می‌دهیم تا به بهبودی برسد و توانایی سرپرستی کودک خود را داشته باشد.

فرید همچنین از همکاری با وزارت بهداشت جهت ارائه خدمات دوران بارداری و پس از بارداری به زنان معتاد خبر داد و گفت: بر مبنای این طرح زنانی که اعتیاد داشته و باردار هستند باید تحت خدمات دوران بارداری و پس از بارداری قرار گیرند.

وی تصریح کرد: خوشبختانه در حال حاضر وزارت بهداشت نیز نسبت به اجرایی کردن این طرح تاکید دارد و به موجب آن با همکاری NGOها خدمات قبل از بارداری را نیز با هدایت این زنان به بیمارستان‌ها اجرایی خواهیم کرد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور تاکید کرد: تمام تلاشمان آن است که حضور کودکانی که دارای مادران معتاد هستند در بهزیستی به صورت موقت باشد و در مرحله آخر چنانچه مادر و یا پدر کودک صلاحیت نگهداری از وی را نداشته باشد کودک را وارد فرآیند فرزند خواندگی خواهیم کرد.

رشد ۳۰ درصدی فرزندخواندگی در سال گذشته

فرزندان بهزیستی تا ۱۶ سالگی به عنوان «فرزندخوانده» به متقاضیان واگذار می‌شوند

وی همچنین خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ با همکاری قوه قضاییه شاهد رشد ۳۰ درصدی فرزندخواندگی در کشور بودیم و حدود ۱۳۰۰ فرزند خوانده در کل کشور به متقاضیان تحویل داده شد. این در حالیست که روند فرزندخواندگی در تهران نیز طی سال ۹۵ رشد چشمگیری داشت.

معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور در ادامه به کودکان بدسرپرست و همچنین کودکان حاضر در مراکز شبه خانواده نیز اشاره کرد و گفت: در حال حاضر حدود ۸۵ درصد کودکان حاضر در مراکز بهزیستی پدر یا مادر دارند و به دلایلی چون زندانی بودن والدین، اعتیاد آنها و یا ابتلای والدین به یک بیماری پیشرونده همچون اختلالات روانی مزمن و … بدسرپرست شناخته شده و در مراکز بهزیستی حضور دارند.

فرید ادامه داد: همچنین آنکه تعداد نوزادان حاضر در شیرخوارگاه‌های بهزیستی خیلی کم است. با این حال خانواده‌ها اغلب متقاضی کودکان در سنین شیرخوارگی هستند این در حالیست که قانون تا ۱۶ سالگی هم اجازه فرزندخواندگی را می‌دهد و مردم باید نسبت به پذیرش کودکان در سنین بالاتر و همچنین کودکان بدسرپرست تمایل بیشتری داشته باشند.

وی همچنین گفت: در حال حاضر اکثر خانواده‌ها متقاضی پذیرش دختران هستند اما با این حال تفاوت چشمگیر و معناداری میان تمایل به پذیرش دختران و پسران از سوی خانواده‌های متقاضی وجود ندارد.

معاون امور اجتماعی بهزیستی کشور در پایان اظهار کرد: مواردی در مراکز شبه خانواده بهزیستی وجود دارد که برای مثال یک پزشک جراح سرپرستی یک کودک لب شکری را بر عهده گرفته و هزینه عمل‌های چندین باره وی را نیز پرداخت کرده است و یا یک پزشک ارتوپد دختری ۱۱ ساله را به سرپرستی گرفته که دارای مشکل حرکتی بوده و وی به صورت رایگان این کودک را درمان کرده و سپس به فرزندخواندگی قبول کرده است که باید چنین فرهنگی را در کشور توسعه دهیم.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران از ساماندهی سازه های تبلیغاتی شهر تهران خبر داد. رضا صیادی  درباره افزایش غیر متعارف سازه‌های تبلیغاتی در تهران و ساماندهی آنها، گفت: خیلی نمی خواهم مسائل را به دوران های مدیریتی ارتباط بدهم، اما اتفاقی...
علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان، گفت : در گذشته کشاورزان ما به دولت یارانه می دادند و اخیرا هرچه قیمت جهانی است در دلار نیمایی ضرب می شود و قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی...

مطالب مرتبط با برچسب

مدیرکل بهزیستی استان تهران از پرداخت کمک هزینه تحصیلی و دانشجویی به حدود ۶ هزار مددجوی تحت پوشش خبر داد و تصریح کرد: براساس برنامه ریزی های انجام شده بهزیستی در راستای توانمندسازی مددجویان تحت پوشش و ایجاد اشتغال برای آنها برنامه...
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی از پرداخت به موقع حقوق و عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داد و گفت: در تلاشیم سال آینده حقوق حداقلی‌بگیران تامین اجتماعی را نیز همانند بازنشستگان کشوری به صورت پلکانی افزایش دهیم. علی ربیعی در...

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها