چهارشنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۱
»   امور زیربنایی  »   واگذاری پهنه های اکتشافی در اختیار ایمیدور از طریق مزایده
22 مرداد 1401 , ساعت 23:04

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت :

واگذاری پهنه های اکتشافی در اختیار ایمیدور از طریق مزایده

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان ادامه داد: پیشنهاد ما آزادسازی همه پهنه های اکتشافی در اختیار ایمیدور است که به مردم از طریق مزایده عمومی واگذار شود و در این زمینه چندین جلسه برگزار شده اما اقداماتی صورت نگرفته است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: در طول ۱۰ سال گذشته بیش از ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع از اراضی کشور را به صورت پهنه های اکتشافی کشور در اختیار ایمیدرو قرار دادیم که تقریباً این مجموعه ها بلاتکیلف رها شدند و درخواست داریم در این موضوع برای استان کرمان که بهشت معادن است تصمیم گیری شود.

دکترمحمدرضا پورابراهیمی عصر ۲۱ مردادماه در در نشست با فعالان اقتصادی استان کرمان با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: در طول ۱۰ سال گذشته بیش از ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع از اراضی کشور را به صورت پهنه های اکتشافی در اختیار ایمیدرو قرار دادیم که تقریباً این مجموعه ها بلاتکیلف رها شدند و درخواست داریم در این موضوع برای استان کرمان که بهشت معادن است، تصمیم گیری شود.

وی گفت: در مجموعه ملی مس کار خیلی عقب است؛ از سال ۱۳۵۵ که آغاز عملیات اجرایی قبل از انقلاب در سرچشمه شروع شده تا امروز ظرفیت آن به ۲۵۰ هزار تن رسیده و طی ۴۰ سال، حدوداً سالی دو درصد رشد فعالیت در نظر بگیریم، وضعیت بسیار نامناسبی زا نشان می دهد.

پورابراهیمی افزود: در شرکت ملی مس برآورد می شود ۱۵ تا ۱۷ میلیارد تن ذخایر مس در منطقه است و به راحتی افزایش چهار برابری میزان فعلی تولید امکان پذیر است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: ۸۰۰ نقطه امیدبخش در دسترس ایمیدرو وجود دارد و نتایج اولین اکتشافات، دستیابی به ذخایر قابل توجهی است که به راحتی می تواند چهره منطقه را تغییر دهد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی بیان ادامه داد: پیشنهاد ما آزادسازی همه پهنه های اکتشافی در اختیار ایمیدور است که به مردم از طریق مزایده عمومی واگذار شود و در این زمینه چندین جلسه برگزار شده اما اقداماتی صورت نگرفته است.

پورابراهیمی تصریح کرد: در بعضی شهرستان ها مثل راور ۹۰ درصد پهنه جغرافیایی یا در اختیار محیط زیست و یا سازمان انرژی اتمی است و عملاً قفل است و هیج کاری نمی توانیم بکنیم و برای همین بیکاری در منطقه از میزان متوسط کشوری بالاتر است.

وی بیان کرد: در بحث زیرساخت ها برای توسعه، بخش عمده ای در حوزه آب اجرایی شده و درخواست دستور آغاز عملیات اجرایی خط دوم انتقال آب از خلیج فارس را داریم تا شاهد توسعه صنعتی باشیم و محدودیت های آبی را پشت سر بگذاریم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس در ادامه افزود: علیرغم محدودیت ها اما در استان کرمان کارهای بزرگی انجام شده و یکی از پروژه ها، تولید سل های خورشیدی است که با ۲۵ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری آماده شده و سالانه ۳۰۰۰ مگاوات تولید دارد و بزرگترین پروژه است که در نزدیکی کرمان در ماهان قرار دارد.

پورابراهیمی گفت: توافق ایجاد بندر خشک و مرکز لجستیک با وزیر راه و شهرسازی نهایی شده و بزرگترین پس کرانه جنوب شرق در کرمان خواهد شد و ظرفیت بسیار بزرگی است.

مطالب مرتبط با موضوع امور زیربنایی

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان در چهارم مهرماه ماه ۱۴۰۱ محل بحث و گفت‌وگو پیرامون موضوع رسیدگی به جبران خسارت‌های اموال عمومی، توجه به برگزاری تئاترها و رویدادهای فرهنگی و توجه بیش‌از پیش به هفته گردشگری بود. بررسی خسارات‌...
 عدم اشتغالزایی و تولید مناسب و عدم تحقق وعده‌های مالک کارخانه آزمایش مرودشت، این کارخانه را پس از سال‌ها آزمون و خطاهای بی‌پایان در مسیر مزایده چندباره قرار داده است؛ تا جایی که مشخص نیست این کارخانه چه زمانی به...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها