سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۴۰۰
»   اقتصادی, انرژی  »   واگذاری کامل شبکه برق کشوری به بخش خصوصی ممکن نیست
۲۷ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۴۰

واگذاری کامل شبکه برق کشوری به بخش خصوصی ممکن نیست

نایب رییس هیات مدیره سندیکای برق ایران گفت: بر اساس قانون ۴۴ واگذاری کامل شبکه برق کشوری به بخش خصوصی ممکن نیست.

علی بخشی اظهار کرد: به دلیل مشکلات متفاوت قادر به سرمایه گذاری سریع و کافی برای نوسازی یا احداث شبکه توزیع و انتقال برق نیست؛ این در حالی است که بر اساس اصل۴۴ قانون اساسی، توزیع، انتقال یا نوسازی شبکه برق کشوری قادر به واگذاری به بخش خصوصی به منظور انجام امور عمرانی نیست. همین امر منجر به ایجاد مشکلات عدیده ای می شود. انتظار می رود دولت در این زمینه چاره اندیشی های لازم را انجام دهد.

تجهیز و بهسازی شبکه توزیع برق در کنار مدیریت مصرف می‌تواند از خاموشی‌ها و افزایش بار شبکه جلوگیری کند هرچند این نوسازی نیاز به منابع مالی دارد که حجم بیشتر سرمایه‌گذاری‌ها را از سوی بخش خصوصی می‌طلبد.

بزرگترین مشکل ما در صنعت برق عدم توانایی مالی برای انجام سرمایه‌گذاری‌های جدید است. مشکل مهمی که در بخش توزیع داریم این است که این بخش خصوصی‌سازی نشده، تنها جایی که می‌توان به سادگی خصوصی‌سازی کرد بخش توزیع است چون بخش توزیع به طور مستقیم از مردم پول دریافت می‌کند و می‌تواند سرمایه‌گذاری مبتنی بر این درآمد داشته و نسبت به بازگشت سرمایه مطمئن باشد. ضمن اینکه فرهنگ مصرف‌گرایی در جامعه ما نیز ناشی از این است که برق به‌راحتی با قیمت پایین در اختیار مردم قرار می‌گیرد اما اگر ما توزیع را به بخش خصوصی واگذار کنیم چارچوب کار تغییر می‌کند و مدیریت مصرف نیز به نحو درست‌تری اجرا می‌شود.

در بخش توزیع دو چالش اصلی کمبود منابع مالی و مطالبات معوقه بخش توزیع وجود دارد که در عمل نمی‌توان سرمایه‌گذاری جدید و تجهیزات قدیمی و فرسوده را بروز کرد. مشکل دیگر اینکه سیستم توزیع برق دولتی است و برخلاف اینکه ما تلاش کردیم تا سیستم توزیع را به بخش خصوصی واگذار کنیم اما همچنان در دست دولت است و طبیعی به نظر می‌رسد که این بخش نیز مشکلات خاص خود را دارد.

نکته مهمی که در خصوصی‌سازی بخش توزیع برق وجود دارد این است که در تمام دنیا نهادهای عمومی شهری نیز حضور دارند و در بخش‌های توزیع برق که خصوصی می‌شوند قسمتی از توزیع به نهاد شهری مهم مانند شهرداری‌ها واگذار و قسمتی نیز به بخش خصوصی داده می‌شود. به علاوه بانک‌ها نیز در کنار شهرداری‌ها می‌توانند به عنوان حلقه تکمیل‌کننده قرار گیرند و در کنار بخش خصوصی نگرانی‌های آینده بخش سرمایه‌گذاری را کم کنند.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , انرژی

معاون فنی و عمرانی شهردار کرج گفت: تا ماه آینده مناقصه پیمانکار مشخص و مسئله طرح روشنایی پل حصارک رفع می‌شود. به نقل از خبرگزاری مهر علی اصغر همتی در خصوص خاموشی پل چند سطحی شهدای حصارک اظهار کرد: وقتی معابر،...
سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: امیدوارم در لیگ قهرمانان آسیا قهرمان شویم و حالا حالاها خبر خوب داشته باشیم. به نقل از خبرگزاری مهر، مجید صدری قبل از اعزام کاروان تیم فوتبال پرسپولیس به کشور عربستان برای تقابل با الهلال در لیگ...

مطالب مرتبط با برچسب