شنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
»   اقتصادی, بانک و بیمه  »   وضعیت پرداختی خسارت های پلاسکو توسط بیمه های مختلف
11 بهمن 1395 , ساعت 10:09

تاکنون چگونه بود

وضعیت پرداختی خسارت های پلاسکو توسط بیمه های مختلف

 تعدادی از شرکت‌های بیمه در حادثه پلاسکو برای حدود ۳۵ درصد از واحدهای این ساختمان بیمهنامه صادر کرده بودند که تاکنون وضعیت پرداختی خسارت های پلاسکو توسط بیمه های مختلف بدین شرح است : بیمه ایران با تقریبا ۱۲۵ بیمه نامه، بیشترین مقدار بیمهنامه را در بین شرکت های بیمه داشته است. آنگونه که بیمه ایران اعلام کرده، تاکنون این شرکتِ دولتی ۱۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بابت ۶۷ بیمه نامه خسارت پرداخت کرده است. مقدار دیگری از این خسارتها مربوط به واحدهایی در برج پلاسکو و ساختمان پنج طبقه کنار آن میشود که به گفته مسئولانِ این بیمه خسارت‌های وارده در حال بررسی است و پس از بررسی‌ها مبلغ آنها به خسارتدیدگان پرداخت خواهد شد.

از دیگر بیمههایی که در این حادثه برای واحدهای پلاسکو بیمهنامه صادر کرده بودند، بیمه آسیا بود این شرکت تاکنون ۵۳ بیمهنامه درباره این پرونده شناسایی کرده است آنگونه که مسئولان این شرکت می گویند مبلغ ۳۸۸ مورد از بیمهنامهها تاکنون به خسارت دیده ها پرداخت شده که مجموع پرداختی ها به ۵ میلیارد تومان میرسد. مجموع مبلغ ۵۳ بیمهنامهای که بیمه آسیا اعلام کرده ۸.۵ میلیارد تومان میشود در نتیجه چیزی حدود ۳.۵ میلیارد تومان هنوز به علل مختلف پرداخت نشده است. گفته میشود مقداری از این بیمهنامهها مربوط به ساختمان پنج طبقه پلاسکو است که تخریب نشده و هنوز کارشناسان بیمهای اجازه بازدید از آنجا را نداشتند.

علاوه بر این معاون مدیر بیمه‌های آتش‌سوزی بیمه “ما” از افرادی که با اخذ تسهیلات بانک ملت بیمه مرهونات بانکی این شرکت را دارند درخواست کرد که در اولین فرصت این موضوع را به بانک اطلاع دهند. وی درباره تعهدات شرکت بیمه ما در حادثه ساختمان پلاسکو، به ایسنا گفته که عمده کار شرکت بیمه ما در حوزه بیمه‌های آتش‌سوزی مربوط به بیمه نامه های مرهونات بانکی بوده و  این شرکت بیمه‌نامه مستقیم از بابت ساختمان پلاسکو نداشته است. تاکنون تنها یک مورد مرهونات از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۶ در سیستم مشاهده شده که سقف تعهد آن ۱۰۰ میلیون تومان است، البته امکان دارد در روزهای آینده با اعلام خسارت از جانب بانک این آمار افزایش یابد.

به گفته مسئولان بیمه ما وقتی به امور مالی بانک ملت خسارتی اعلام می‌شود این بانک طی نامه‌ای رسمی مراتب را به شرکت بیمه ما به همراه  مستندات آن اعلام می‌کند و پروسه تشکیل پرونده و اعزام کارشناس پس از اعلام بانک ملت آغاز میشود. از آنجایی که خسارت‌دیدگان بایدجهت اعلام خسارت ابتدا به بانک مراجعه کند اعلام آمار دقیق تعداد زیان دیدگانی که در این شرکت بیمه نامه دارند قدری زمان بر بوده، اما تاکنون هیچگونه خسارتی در رابطه با ساختمان پلاسکو گزارش نشده است.

این شرکت بیمه از کلیه هموطنانی که در این حادثه اسف بار خسارت دیده‌ اند و  بیمه نامه این شرکت را  دارند درخواست کرده که این موضوع را در اولین فرصت به شعبه پرداخت کننده وام خود اطلاع دهند تا در اولین فرصت پس از اطلاع از خسارت نسبت به جبران آن اقدام شود.

اما بیمه البرز در حادثه پلاسکو تا امروز ۱۱ مورد بیمهنامه شناسایی کرده که سه موردش در طبقات برج پلاسکو بوده که با توجه به صحبتهای مسئولان این بیمه با ایسنا، این سه مورد کاملا پرداخت شده باقی بیمهنامهها مربوط به ساختمان ۵ طبقه پلاسکو است که هنوز توسط کارشناسان بازدید و بررسی نشده و در نتیجه مبلغی هم بابت خسارت آن به خسارتدیدگان پرداخت نشده است. این بیمه نیز احتمال دارد بیمهنامه مرهونات بانکی داشته باشد که این موضوع پس از اعلام بانک به شرکت بیمه پرداخت خواهد شد.

همچنین بیمه نوین اعلام کرده که تنها یک بیمه نامه مربوط به حادثه پلاسکو داشته و خسارت مربوط به آن پرداخت شده، مبلغ کل خسارتهای پرداخت شده ۸۶ میلیون تومان است. مسئولان این بیمه اعلام کردهاند که ۸۶ میلیون تومان مبلغ سقف بیمهنامه بوده و بدون کسورات به خسارتدیدگان پرداخت شده است.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , بانک و بیمه

علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان، گفت : در گذشته کشاورزان ما به دولت یارانه می دادند و اخیرا هرچه قیمت جهانی است در دلار نیمایی ضرب می شود و قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی...
نشست بررسی ظرفیتهای مازندران و استرالیا جهت برقراری تعاملات تجاری بین دو طرف، با حضور سفیر استرالیا در تهران، رییس و نایب رییس اتاق بازرگانی مازندران و رییس نمایندگی امورخارجه در مازندران در سالن کنفرانس اتاق برگزار شد. رییس اتاق بازرگنی...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها