جمعه, ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
»   اقتصادی, بانک و بیمه  »   وضعیت پرداخت وام های بانکی به بخش کشاورزی/ در مناظره سوم به این بحث پرداخته شد
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۲۳

وضعیت پرداخت وام های بانکی به بخش کشاورزی/ در مناظره سوم به این بحث پرداخته شد

کشاورزی به عنوان یکی از بخشهای اثرگذار و مهم در رشد اقتصادی و البته تامین‌کننده کالاهای اساسی از محورهای مناظره اقتصادی کاندیداهای ریاست‌جمهوری نیز بود. بخشی از اقتصاد که سالانه حدود ۴۶ هزار میلیارد تومان از تسهیلات شبکه بانکی را دریافت می‌کند.

به نقل از ایسنا، کاندیداهای ریاست‌جمهوری در اظهارات امروز خود در رابطه با برنامه خود در حوزه کشاورزی از اهمیت پرداخت تسهیلات به این بخش و البته تسهیلات ارزان قیمت سخن گفته و از شرایط موجود گله کردند.

 این در حالی است که مراجعه به آخرین گزارش عملکرد سالانه بانک مرکزی در رابطه با وام‌های پرداختی به حوزه های مختلف اقتصادی نشان می‌دهد که در سال گذشته از حدود ۵۴۸ هزار میلیارد تومانی که بانک‌ها تسهیلات پرداخت کرده اند، بیش ۴۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در قالب حدود یک میلیون و ۷۷۰ هزار فقره تسهیلات به این بخش پرداخت شده است.

حدود ۷۲ درصد از این مبلغ یعنی رقمی بالغ بر ۳۳ هزار میلیارد تومان به تامین سرمایه در گردش این بخش اختصاص یافته است.

عملکرد بانک‌ها در خرید تضمینی گندم

اما خرید تضمینی گندم از جمله بخش‌های حمایتی بانک‌ها در حوزه کشاورزی است که سالانه در مورد آن اقدام و در مواردی به دلیل کمبود منابع ناچار به اضافه برداشت از بانک مرکزی نیز هستند.

این در حالی است که طبق آخرین آمارها، طی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ بالغ بر ۱۲ هزار میلیاردتومان تسهیلات بانکی و همچنین مجوز حدود ۳۰۰۰ تومان اوراق مرابحه برای خرید تضمینی گندم به شرکت بازرگانی دولتی ایران اعطا شده است.

همچنین بالغ بر ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای خرید تضمینی و توافقی سایر محصولات کشاورزی به سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و شرکت پشتیبانی امور دام کشور پرداخت شده است.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , بانک و بیمه

به نقل از اقتصاد آنلاین، علی رسولیان معاون وزیر صنعت، معدن، تجارت و رییس هیات مدیره و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران در ادامه ایجاد ١٠٠ هزار شغل از طریق سازمان صنایع کوچک را از جمله...
به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، مهرداد محقق زاده گفت: اجرای متناسب‌سازی مستمری یکی از اصلی ترین دغدغه و مطالبه بازنشستگان و مستمری‌بگیران بوده که همواره موکول به تأمین بار مالی آن توسط دولت شده است...

مطالب مرتبط با برچسب

آمارهایی که بانک مرکزی از وضعیت مبادلات چکی در بهمن‌ماه 98 منتشر کرده است نشان می‌دهد در این ماه صدور چک از نظر تعداد 1.6 درصد و از نظر مبلغ 10.3 درصد افزایش داشته و هم‌زمان 3.6 درصد تعداد و...
رحیم بنامولایی با تقدیر از تلاش‌ها و پیگیری‌های استاندار البرز برای لغو مصوبه شعاع ۱۲۰ کیلومتری و معافیت مالیاتی صنعتگران در شهرک صنعتی اشتهارد، اظهار داشت: یکی از مهم ترین موانع تولید در این استان موضوع شعاع ۱۲۰کیلومتری بود که...
خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها