شنبه, ۰۲ مرداد ۱۴۰۰
»   اقتصادی, بانک و بیمه  »   وضعیت پرداخت وام های بانکی به بخش کشاورزی/ در مناظره سوم به این بحث پرداخته شد
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۲۳

وضعیت پرداخت وام های بانکی به بخش کشاورزی/ در مناظره سوم به این بحث پرداخته شد

کشاورزی به عنوان یکی از بخشهای اثرگذار و مهم در رشد اقتصادی و البته تامین‌کننده کالاهای اساسی از محورهای مناظره اقتصادی کاندیداهای ریاست‌جمهوری نیز بود. بخشی از اقتصاد که سالانه حدود ۴۶ هزار میلیارد تومان از تسهیلات شبکه بانکی را دریافت می‌کند.

به نقل از ایسنا، کاندیداهای ریاست‌جمهوری در اظهارات امروز خود در رابطه با برنامه خود در حوزه کشاورزی از اهمیت پرداخت تسهیلات به این بخش و البته تسهیلات ارزان قیمت سخن گفته و از شرایط موجود گله کردند.

 این در حالی است که مراجعه به آخرین گزارش عملکرد سالانه بانک مرکزی در رابطه با وام‌های پرداختی به حوزه های مختلف اقتصادی نشان می‌دهد که در سال گذشته از حدود ۵۴۸ هزار میلیارد تومانی که بانک‌ها تسهیلات پرداخت کرده اند، بیش ۴۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در قالب حدود یک میلیون و ۷۷۰ هزار فقره تسهیلات به این بخش پرداخت شده است.

حدود ۷۲ درصد از این مبلغ یعنی رقمی بالغ بر ۳۳ هزار میلیارد تومان به تامین سرمایه در گردش این بخش اختصاص یافته است.

عملکرد بانک‌ها در خرید تضمینی گندم

اما خرید تضمینی گندم از جمله بخش‌های حمایتی بانک‌ها در حوزه کشاورزی است که سالانه در مورد آن اقدام و در مواردی به دلیل کمبود منابع ناچار به اضافه برداشت از بانک مرکزی نیز هستند.

این در حالی است که طبق آخرین آمارها، طی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ بالغ بر ۱۲ هزار میلیاردتومان تسهیلات بانکی و همچنین مجوز حدود ۳۰۰۰ تومان اوراق مرابحه برای خرید تضمینی گندم به شرکت بازرگانی دولتی ایران اعطا شده است.

همچنین بالغ بر ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای خرید تضمینی و توافقی سایر محصولات کشاورزی به سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و شرکت پشتیبانی امور دام کشور پرداخت شده است.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , بانک و بیمه

به نقل از ایلنا،در روزهایی که سنگرهای تولید یک به یک، به دست غول بحران اقتصادی و ناکارآمدی سیستمی، در حال تسخیر است؛ شرکت‌هایی وجود دارند که کارگران آن‌ها برای نجات از تبعات بحران دست به دامان مقام‌ها شدند. جلساتی...
به نقل از ایرنا،این مهم در راستای نام‌گذاری سال جاری با عنوان «سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» توسط رهبر معظم انقلاب، همچنین لزوم حمایت از صاحبان صنایع کوچک انجام شد. به این منظور صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با پذیرش ریسک...

مطالب مرتبط با برچسب

امیرحسین طیبی فرد گفت: به موازات صدور دستور توقیف دارایی ایران در لوکزامبورگ، ورثه قربانیان حادثه ۱۱ سپتامبر در سال ۲۰۱۸، با مراجعه به دادگاه ایتالیا و استناد به رأی دادگاه آمریکایی، موفق شدند دستور توقیف دارایی‌های بانک مرکزی به مبلغ...
آمارهایی که بانک مرکزی از وضعیت مبادلات چکی در بهمن‌ماه 98 منتشر کرده است نشان می‌دهد در این ماه صدور چک از نظر تعداد 1.6 درصد و از نظر مبلغ 10.3 درصد افزایش داشته و هم‌زمان 3.6 درصد تعداد و...