چهارشنبه, ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱
»   اقتصادی, بانک و بیمه  »   وضعیت پرداخت وام های بانکی به بخش کشاورزی/ در مناظره سوم به این بحث پرداخته شد
۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۲۳

وضعیت پرداخت وام های بانکی به بخش کشاورزی/ در مناظره سوم به این بحث پرداخته شد

کشاورزی به عنوان یکی از بخشهای اثرگذار و مهم در رشد اقتصادی و البته تامین‌کننده کالاهای اساسی از محورهای مناظره اقتصادی کاندیداهای ریاست‌جمهوری نیز بود. بخشی از اقتصاد که سالانه حدود ۴۶ هزار میلیارد تومان از تسهیلات شبکه بانکی را دریافت می‌کند.

به نقل از ایسنا، کاندیداهای ریاست‌جمهوری در اظهارات امروز خود در رابطه با برنامه خود در حوزه کشاورزی از اهمیت پرداخت تسهیلات به این بخش و البته تسهیلات ارزان قیمت سخن گفته و از شرایط موجود گله کردند.

 این در حالی است که مراجعه به آخرین گزارش عملکرد سالانه بانک مرکزی در رابطه با وام‌های پرداختی به حوزه های مختلف اقتصادی نشان می‌دهد که در سال گذشته از حدود ۵۴۸ هزار میلیارد تومانی که بانک‌ها تسهیلات پرداخت کرده اند، بیش ۴۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در قالب حدود یک میلیون و ۷۷۰ هزار فقره تسهیلات به این بخش پرداخت شده است.

حدود ۷۲ درصد از این مبلغ یعنی رقمی بالغ بر ۳۳ هزار میلیارد تومان به تامین سرمایه در گردش این بخش اختصاص یافته است.

عملکرد بانک‌ها در خرید تضمینی گندم

اما خرید تضمینی گندم از جمله بخش‌های حمایتی بانک‌ها در حوزه کشاورزی است که سالانه در مورد آن اقدام و در مواردی به دلیل کمبود منابع ناچار به اضافه برداشت از بانک مرکزی نیز هستند.

این در حالی است که طبق آخرین آمارها، طی سال‌های ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۵ بالغ بر ۱۲ هزار میلیاردتومان تسهیلات بانکی و همچنین مجوز حدود ۳۰۰۰ تومان اوراق مرابحه برای خرید تضمینی گندم به شرکت بازرگانی دولتی ایران اعطا شده است.

همچنین بالغ بر ۱۳۰۰ میلیارد تومان برای خرید تضمینی و توافقی سایر محصولات کشاورزی به سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران و شرکت پشتیبانی امور دام کشور پرداخت شده است.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , بانک و بیمه

مدیریت ارتباطات شهرداری ساری، عباس غفوری رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری ، با اعلام اینکه از ابتدای طرح تفکیک زباله از مبدا تاکنون بیش از 2847 تن زباله خشک در این طرح جمع‌آوری شده است، گفت: پیش‌بینی ما برای جمع‌آوری...
، دکتر «حجت‌الله عبدالملکی» در آئین تجدید میثاق جامعه کار و تلاش کشور با آرمان‌های امام راحل به مناسب آغاز هفته کارگر با بیان اینکه در عرصه اقتصاد مقاومتی، کارگران باز هم در خط مقدم ایستاده اند، بیان کرد: در...

مطالب مرتبط با برچسب

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی از اختصاص یک میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، مصطفی قمری وفا مدیر روابط عمومی بانک مرکزی در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: بانک مرکزی امروز حدود یک میلیارد دلار...
بانک مرکزی امروز (چهارشنبه، ۱۹ آبان‌ماه) نرخ رسمی ۴۶ ارز عمده و اصلی را اعلام کرد که براین اساس نرخ ۲۰ ارز از جمله یورو کاهش و قیمت ۱۶ ارز افزایش یافت. همچنین نرخ ۱۰ ارز ثابت ماند. به نقل از...
خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها