دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱
»   اقتصادی, انرژی  »   وعده وزیر نیرو برای افزایش ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر کشور
3 آبان 1395 , ساعت 15:29

تا پایان سال محقق می شود

وعده وزیر نیرو برای افزایش ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر کشور

حمید چیت چیان از افزایش ۱۰۰ مگاواتی به ظرفیت انرژی های تجدیدپذیر کشور تا پایان سال 95 خبرداد.

وزیر نیرو امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به کاهش هزینه احداث نیروگاه‌های برق خورشیدی در کشور، اعلام کرد: دوره ساخت نیروگاه‌های تجدیدپذیر با لغو تحریم‌ها در کشور آغاز شده است.

وی با بیان اینکه سرمایه‌گذارانی که اعتبار اجرایی خود را از منابع داخلی تأمین مالی می‌کنند باید هزینه‌های بالایی پرداخت کنند، گفت: چرا که سود بانکی ۱۸ درصد و سود تسهیلات صندوق توسعه ملی ۸ درصد است، درحالی که سود بانکی در کشورهای همسایه حدود دو تا سه درصد است.

وزیر نیرو با اعلام اینکه وقتی هزینه مالی افزایش یابد قیمت تمام شده محصول افزایش می‌یابد که این قیمت را در نهایت باید مصرف کننده پرداخت کند، تصریح کرد: متنوع کردن منابع تأمین مالی طرح‌ها یکی از راهکارهای کاهش هزینه تمام شده بوده و در این زمینه باید به تأمین منابع مالی از خارج کشور و جلب سرمایه‌گذاری خارجی توجه کنیم.

چیت چیان افزود: قانونگذار در قانون برنامه پنجم وزارت نیرو را مکلف کرده تا زمینه‌های استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی را فراهم کند که این کار در حال انجام است.

این مقام مسئول از تمایل چندین کشور خارجی برای سرمایه‌گذاری در صنعت برق خبر داد و یادآور شد: برخی از آن‌ها کار اجرایی را آغاز کرده و برخی دیگر به دنبال اخذ مجوزهای لازم و عده‌ای دیگر نیز در وزارت اقتصاد به دنبال نهایی کردن کارهای خودشان هستند.

وی با بیان اینکه تا پایان امسال حدود ۱۰۰ مگاوات به ظرفیت انرژی‌های تجدیدپذیر کشور افزوده می‌شود، تاکید کرد: پیش بینی می‌شود تا دو سال آینده شاهد سرمایه‌گذاری قابل توجه خارجی در صنعت برق باشیم.

وزیر نیرو در خصوص مصوبه هیات دولت در زمینه تأمین ۲۰ درصدی برق سازمان‌ها و ادارات دولتی از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر هم توضیح داد: در طول چند سال اخیر در ایران و جهان هزینه سرمایه‌گذاری نیروگاه‌های تجدیدپذیر به شدت کاهش یافته است، به طوری‌که نیروگاه یک مگاواتی خورشیدی اراک با هزینه ۷ میلیارد تومان ساخته شده و در صورت احداث چنین ظرفیتی امکان ساخت با ۵ میلیارد تومان وجود دارد.

به گفته وی هم‌ اکنون زمینه بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاری در این بخش موجود است و این موضوع باعث می‌شود که تلفات شبکه انتقال و توزیع کاهش یابد و مانع تولید آلاینده‌های زیست محیطی شود.

چیت‌چیان با بیان اینکه هر شخصی که با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برق تولید کند، به طور متوسط ۳۷۰ تومان دریافت می‌کند، درحالی که متوسط فروش برق شبکه ۶۶ تومان است، در خصوص تأمین امنیت مهندسان ایرانی در خارج از ایران هم بیان کرد: ما تمام هماهنگی‌های لازم را با سازمان‌های مسئول در کشور عراق به عمل آورده‌ایم؛ امنیت این کارشناسان با دولت عراق است و تمام تلاشمان این است که شرکت‌های ایرانی فعالیت خودشان را ادامه دهند.

این عضو کابینه دولت در پایان با اشاره به شهادت تعدادی از مهندسان ایرانی در حمله تروریستی در عراق خاطرنشان کرد: شایسته است که این شهدا به نام شهدای اقتصاد مقاومتی نام بگیرند چرا که کسانی که در بخش توسعه صادرات فعالیت می‌کنند سربازان اقتصاد مقاومتی هستند.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , انرژی

علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان، گفت : در گذشته کشاورزان ما به دولت یارانه می دادند و اخیرا هرچه قیمت جهانی است در دلار نیمایی ضرب می شود و قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی...
نشست بررسی ظرفیتهای مازندران و استرالیا جهت برقراری تعاملات تجاری بین دو طرف، با حضور سفیر استرالیا در تهران، رییس و نایب رییس اتاق بازرگانی مازندران و رییس نمایندگی امورخارجه در مازندران در سالن کنفرانس اتاق برگزار شد. رییس اتاق بازرگنی...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها