یکشنبه, ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
»   سیاسی  »   پاسخ سپاه به داعش نمادی از اقتدار ملی است
۳۱ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۹:۱۱

پاسخ سپاه به داعش نمادی از اقتدار ملی است

محمدباقر نوبخت از اقدام موشکی سپاه تقدیر کرد و گفت: پاسخ سپاه به داعش نمادی از اقتدار ملی است.

به نقل از مهر، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست هفتگی با خبرنگاران، با تقدیر از اقتدار سپاه در حمله موشکی به مقر داعش در دیرالزور گفت:  اگر ٢٩ اردیبهشت به عنوان نماد اسنجام ملی بیان شود پاسخ سپاه به داعش نمادی از اقتدار ملی است و این اقتدار نشان می دهد که فقط در جهت امنیت ملی نیست و فراتر از آن، امنیت منطقه هم است. داعش پدیده تروریستی است که امنیت منطقه را مخدوش کرده و نشان داده جمهوی اسلامی در مبارزه با تروریست ها امنیت منطقه را در صدر برنامه ها دارد.

وی اظهار داشت: همسایه های ما باید از اقتدار ما خرسند بوده و احساس آرامش داشته باشند، از این رو از همه کسانی که در این اقتدار ملی سهم داشتند و همچنین راهنمایی های رهبری، حمایت های دولت و رشادت های فرزندان عزیزمان در سپاه و نیروهای مسلح قدردانی می کنیم.

سخنگوی دولت تصریح کرد: در کنار این فعالیت های نظامی، فعالیت های امنیتی نیز صورت گرفت و سربازان خوشنام ولی گمنام وزارت اطلاعات توانستند با شناسایی اعضای تروریست ها در ایران این اقدام نظامی صورت گرفته را تکمیل کنند.

حمله موشکی سپاه طبق روال قانونی کشور صورت گرفته است

نوبخت در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام سپاه با اطلاع دولت و شورای عالی امنیت ملی بوده است، گفت: تنبیه و مجازات تروریست هایی که بزدلانه در تهران عملیات تروریستی داشتند توسط سپاه پاسداران در مسیر درست و طبق روال قانونی که در کشور بوده صورت گرفته است.

سخنگوی دولت درباره تصمیم های آمریکا علیه ایران گفت: ما هیچ گاه بر اساس اطمینان به طرف مقابل برجام را قبول نکردیم.

وی با بیان اینکه ما در این موضوع متضرر نیستیم، تصریح کرد: ما با برجام توانستیم یک مقطعی به جهان اثبات کنیم که فعالیت نظامی ایران صلح آمیز است.

ما پیروز برجام هستیم

سخنگوی دولت ادامه داد: با این موضوع صحنه کاملا عوض می شود و آمریکا در جایی قرار می گیرد که تنش آفرین و ناقض عهدهای بین المللی شناخته می شود؛ بنابراین نسبت به موضوع برجام دست بالا داریم.

نوبخت توضیح داد: اگر هم به قبل از برجام برگردیم ضرر نکرده ایم و ما پیروز میدان هستیم؛ چرا که برای ملت ما و جهانیان مشخص شد که آمریکایی ها چقدر نسبت به تعهدات اخلاقی و بین المللی‌شان عهدشکن هستند.

وی همچنین در خصوص روابط تجاری ایران و قطر گفت: یکی از سیاست های اقتصاد مقاومتی معطوف به بهبود روابط با کشورهای همسایه و منطقه است که قطر هم شامل آن می شود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: قطعا در شرایطی که قطر در آن قرار دارد باید کمک کرد که این مرحله گذار با موفقیت سپری شود و یک بدعت جدید در کشورهای منطقه رخ ندهد که فکر کنند از طریق حصر اقتصادی و یا حمله نظامی می توانند سیاست های خود را به دیگر کشورها تحمیل کنند؛ لذا باید تلاش کنیم این روش غیرمنطقی را به روابط منطقی و حسنه بین کشورها تبدیل کنیم.

وی با بیان اینکه کشورهای منطقه نباید از طریق اعمال خشونت سیاست هایشان را پیش ببرند، افزود: در برخی از کشورها بمب خوشه ای می ریزند و یا با بلای قحطی می خواهند مردم قطر را از پای دربیاورند؛ این هیچ نسبتی با رهبری جهان اسلام ندارد.

سفر حیدرالعبادی به ایران

وی همچنین با اشاره به سفر جیدرالعبادی به ایران و درباره سفر رییس‌جمهور عراق به کشورهای منطقه رابطه گفت: ما با عراق در جمع کشورهای همسایه ممتاز است و در سه عرصه قابل بیان است؛نخست برادری و دینی به خاطر عتبات عالیات و مشهد مقدس که رفت و آمد مذهبی و دینی داریم، سپس مرز مشترک که بهترین روابط اقتصادی را می‌توان با این کشور داشت و عرصه سوم یک فعالیت مشترک برای مقابله با تروریسم است که ما با حمایت‌های مستشاری آن‌ها را کمک می‌کنیم.

نوبخت ادامه داد: مسیر هموار از سوی عراق به سمت سوریه وجود دارد که یک نوع برادری به وجود آورده به همین جهت ابزار امیدواری می‌کنیم که در بحث بهبود این ارتباط‌ها، روابط منطقه‌ای داشته باشیم.

پیام شفاهی روحانی برای امیر قطر

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره جزئیات نامه رئیس‌جمهور به امیر قطر، گفت: این پیام شفاهی و موضوع آن پیرامون امنیت منطقه و روابط دو جانبه بود.

ایران هیچ محدودیتی برای افزایش توانایی های موشکی خود قائل نیست

وی با اشاره به توانمدی دفاعی ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای افزایش توانایی های موشکی خود قائل نیست و از هر نوع فعالیت در این عرصه دفاع میکنیم و فکر میکنیم توان دفاعی و تقویت بنیه دفاعی قابل مذاکره و مماشات و انعطاف یا هیچ یک از دول خارجی بویژه امریکای روسیاه نیست.

نوبخت تاکید کرد: امنیت ملی ما مخل امنیت کشورهای همسایه نیست و از این رو ما به این فعالیت‌ها در قالب دکترین دفاعی کشورمان که همان بازدارندگی است ادامه خواهیم داد.

ادغام بانکها

نوبخت در ادامه درباره آخرین وضعیت موسسه ثامن، گفت: با عنایت به اینکه بانک مرکزی اطلاع‌رسانی کرد، دو تعهد بانک مرکزی در کنار دیگر تعهداتش مشخص بود یکی سازمان‌دهی موسسه‌هایی که از مجوز برخودار نیستند. در این راستا ما دو مجوز لازم و کافی داریم؛ از بانک مرکزی توقع کنترل داریم.

وی افزود: با اقدام بانک‌ها و موسسات می‌توان قدرت‌ آن‌ها را افزایش داد این اقدامات می‌تواند آثاری روی سپرده‌ها داشته باشد و طبیعی است که سپرده ‌گذاران نگران باشند. من از این فرصت استفاده می‌کنم و به همه عزیزانی که در این موسسه سپرده دارند می‌گویم نگران نباشند. در هرجای دنیا اگر همه باهم به بانک مراجعه کنند بانک مزبور توانایی پرداخت نخواهد داشت اما این عزیزان نگران نباشند و پول آن‌ها محفوظ است.

سخنگوی دولت همچنین درباره ورشکستگی برخی بانک‌ها، گفت: بانک مرکزی مرجع نظارتی بر بانک‌ها است. بانک مرکزی باید به صورت ایجابی عمل کند و در رفع مشکلات موسسات مالی اقدام کند، قصد ما تعطیل کردن آنها نیست بلکه رفع مشکلات است، بانک مرکزی به جای دامن زدن به دلخوری، باید رفع نگرانی کند.

استمرار طرح تحول سلامت

نوبخت درباره استمرار طرح تحول سلامت باید گفت این طرح به انجام خواهد رسید، ما از منابع مختلف طی سه سال گذشته بیش از ۴۸هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کردیم که در رفاه مردم موثر بوده و در دولت دوازدهم هم ادامه پیدا خواهد کرد.

وی افزود: در دو سال گذشته عرصه بزرگتر شد که شاید می‌شد با اقدامات دیگر کاهش هزینه داشته باشیم، از این جهت نیازمند یک بازبینی هستیم که سازمان برنامه و بودجه، وزارت بهداشت و وزارت کار و رفاه اجتماعی به یک توافق رسیدند .

سخنگوی دولت همچنین درباره تغییرات در کابینه گفت: گمانه‌زنی‌ها در همه ادوار تا کابینه شکل بگیرد وجود دارد که طبیعت کار است اما تردید نکنید رییس‌جمهور که درصدد است مطالبات مردم را پاسخ دهد قطعا بهترین گزینه‌ها را انتخاب خواهند کرد البته با رهنمود و سیره رهبری که به همه دولت‌ها کمک کرده‌اند.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع سیاسی

به نقل از ایسنا،انجمن علمی مهندسی عمران و محیط‌زیست دانشگاه تربیت مدرس با همکاری انجمن علمی عمران دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی و اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی مهندسی عمران ایران و انجمن‌های علمی عمران برتر کشور، وبینار «طبقه‌بندی و قواعد کلی...
محمد جواد آذری جهرمی گفت: امروز با ثبت یک درخواست در سامانه دسترسی آزاد به اطلاعات، به عنوان یک شهروند، تقاضا دادم که کلیه قراردادهای درآمدزا و هزینه‌های باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس از سال ۱۳۸۵ -که قطعا محرمانگی ندارند- منتشر شود.  به...

مطالب مرتبط با برچسب

پرتاب ماهواره نور آغاز استفاده نظامی ایران از فضاست که مهم‌ترین خاصیت آن رسیدن به سطحی کاملا جدید و بی سابقه از اشراف اطلاعاتی بر فضاهای اختصاصی و مشترک جهانی است. ایران در ادامه این مسیر می‌تواند شکل گیری یک تهدید...
به نقل از خبرنگاران جوان ; بیماری همه‌ گیر کووید۱۹ نابرابری اقتصادی را در ایالات متحده تشدید کرده است. در حالی که مالیات میلیاردر‌ها و ثروتمندان آمریکایی همزمان با شیوع ویروس کرونا افزایش یافته است، اما ‌این قشر از جامعه...