شنبه, ۲۱ فروردین ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   پرتاب ” مارک 3″ سنگین‌ترین موشک هند به فضا
۸ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۸:۲۵

پرتاب ” مارک ۳″ سنگین‌ترین موشک هند به فضا

سازمان تحقیقات فضایی هند قصد دارد آزمایش‌های ارسال فضانورد به فضا را با استفاده از موشک بومی خود آغاز کند.

به نقل از زی‌نیوز، “سازمان تحقیقات فضایی هند”(ایسرو) قصد دارد تا در هفته اول ماه آینده میلادی سنگین‌ترین موشک خود موسوم به ” مارک ۳″( GSLV Mark-3) را به فضا پرتاب کند.

این موشک قادر به حمل سنگین‌ترین ماهواره‌ها خواهد بود و همچنین می‌تواند کپسول طراحی‌شده برای زندگی فضانوردان را با خود به فضا ببرد.

ایسرو سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در پروژه‌های ارسال فضانورد به فضا انجام داده است و قصد دارد به رقابت با بزرگان این عرصه در جهان بپردازد.

کران کومار، رییس ایسرو اعلام کرده است که این سازمان قصد دارد تمام تلاش خود را به کار بگیرد تا این موشک کاملا خودکار را به فضا پرتاب کند.

در صورتی که آزمایش‌های آینده برای پرتاب این موشک با موفقیت انجام شود، “مارک ۳” تبدیل به گزینه اصلی هند برای پرتاب‌های فضایی خواهد بود.

این موشک می‌تواند بیش از هشت تن محموله را با خود به مدار پایینی زمین ببرد.

ایسرو برای انجام ماموریت ارسال فضانورد به فضا نیاز به تایید دولت این کشور دارد که باید هزنیه سه تا چهار میلیارد دلاری آن را تقبل کند.

در صورتی که هند بتواند برنامه‌های خود را پیش ببرد، پس از آمریکا، روسیه و چین تبدیل به چهارمین کشوری خواهد شد که موفق به ارسال فضانورد به فضا شده است.

در حال حاضر هند با استفاده از موشک “آریان ۵″(Ariane 5) که متعلق به “آژانس فضایی اروپا”(ESA) است برنامه‌های ارسال ماهواره به فضا را ادامه می‌دهد و “مارک ۳” اولین موشک بومی این کشور خواهد بود که طراحی و ساخت آن تماما در خاک این کشور انجام شده است.

پروژه‌های ساخت موشک بسیار ریسکی هستند و حتی پیشرفته‌ترین کشورهای جهان در عرصه فضا نیز با شکست‌های بزرگی مواجه شده‌اند.

کومار در پایان مصاحبه خاطرنشان کرد: این موشک همه را شگفت‌زده خواهد کرد و عرصه فعالیت‌های فضایی را دگرگون خواهد نمود.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

به نقل از ایرنا، یک عضو هیات رییسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد. ایزدخواه به همراه ۴۷ نفر از نمایندگان به رییس جمهور: لزوم ممانعت از دور زدن قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها...
در پی تشدید شیوع بیماری کووید ۱۹ و افزایش روند بستری ها، بنابر اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا تمامی پارک‌ها و تفرجگاه‌ها به مدت دو هفته در شهر تبریز تعطیل خواهند بود. برگرفته از سایت باشگاه خبرنگاران...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها