دوشنبه, ۲۶ مهر ۱۴۰۰
»   اقتصادی, بانک و بیمه  »   بانک ها ملزم به پرداخت سود 15 درصد تا 2 هفته آینده می شوند
۱۵ مرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۴۲

بانک ها ملزم به پرداخت سود ۱۵ درصد تا ۲ هفته آینده می شوند

رییس کل بانک مرکزی از اجرای طرح پرداخت سود حداکثر ۱۵ درصد برای تمامی بانک ها تا ۲ هفته دیگر خبر داد.

ولی اله سیف با بیان این‌که صندوق ضمانت سپرده‌ها، سپرده‌های تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان را پوشش بیمه‌ای می‌دهند، گفت: بنابراین مناسب است که تمام سپرده‌ها در یک بانک قرار نگرفته و به گونه‌ای باشد که بانک‌هایی را انتخاب کنیم که ریسک پایین‌تری داشته و در چارچوب مصوبات شورای پول و اعتبار و سودهای متعارف حرکت می‌کنند.

سیف در این باره به عملکرد برخی موسسات غیرمجاز اشاره داشت و گفت که این موسسات متاسفانه در زمان فعالیت خود به گونه‌ای فعالیت می‌کردند که موجب بهم ریختگی نظم در شبکه بانکی‌ می‌شدند. حتی موسسه غیرمجازی داشتیم که تا ۸۴ درصد سود دریافت می‌کرد.

رییس کل بانک مرکزی همچنین عنوان کرد که در شهریار موسسه‌ای شکل گرفته بود که توانسته بود تا ۲۷۰ میلیارد تومان از مردم پول جمع کرده و از آن سودجویی می‌کرد. واقعا نمی‌دانم چرا به راحتی پول‌های خود را در چنین موسساتی که هیچ مجوزی برای فعالیت ندارند قرار می‌دهند.

وی تاکید کرد: مردم در هیچ شرایطی فریب نرخ‌های سودهای بالا را نخورده و همواره در بانک‌ها و موسساتی سرمایه‌ گذاری کنند که براساس مصوبات شورای پول و اعتبار عمل می‌کنند.

البته سیف گفت که بسته سیاستی از سوی بانک مرکزی در حال اجراست که دیگر اجازه نخواهد داد که بانک‌ها و موسسات اعتباری از سودهای مصوب منحرف شوند به طوری که حداکثر تا دو هفته آینده تمامی آنها مکلف به پرداخت سود حداکثر ۱۵ درصد خواهند بود.

سیف اشاره کرد: براساس قانون بانکداری بدون ربا سود در شبکه بانکی باید به طور علی‌الحساب تعریف شود، از این رو این سود در حال حاضر حداکثر ۱۵ درصد بوده و بانک‌ها حق پرداخت بیش از این ندارند.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , بانک و بیمه

معاون فنی و عمرانی شهردار کرج گفت: تا ماه آینده مناقصه پیمانکار مشخص و مسئله طرح روشنایی پل حصارک رفع می‌شود. به نقل از خبرگزاری مهر علی اصغر همتی در خصوص خاموشی پل چند سطحی شهدای حصارک اظهار کرد: وقتی معابر،...
سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: امیدوارم در لیگ قهرمانان آسیا قهرمان شویم و حالا حالاها خبر خوب داشته باشیم. به نقل از خبرگزاری مهر، مجید صدری قبل از اعزام کاروان تیم فوتبال پرسپولیس به کشور عربستان برای تقابل با الهلال در لیگ...

مطالب مرتبط با برچسب