دوشنبه, ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   پشتیبانی از بخش عرضه و تولید / اصلاح قیمت خرید گندم
۱۱ آذر ۱۳۹۷ , ساعت ۹:۵۴

پشتیبانی از بخش عرضه و تولید / اصلاح قیمت خرید گندم

صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی؛ غلامحسین شافعی که در کمیسیون کشاورزی و آب اتاق مشهد سخن می گفت، رویکردهایی که اقتصاد دستوری را در کشور شکل داده اند؛ بلای جان اقتصاد، تولید و صنعت دانست و گفت: در عرصه اقتصاد ایران به نوعی دوگانگی دچاریم. یکی از مصادیق این بحث در حوزه قاچاق است. از سویی مکرر حرف از مبارزه با این پدیده به میان می آید اما در سمت دیگر تعرفه های گمرکی به صورتی وضع می شوند که قاچاق را تشدید می نمایند. فراموش نکنیم، پیش‌شرط حمایت از کالای ایرانی بهبود فضای کسب‌وکار است.

* قیمت خرید تضمینی گندم باید اصلاح شود

او به دغدغه های فعالان بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: درست است که دولت مشکلات عدیده ای در بحث تامین منابع دارد اما باید این منابع را اهم و فی الاهم کند. برای نمونه، اگر قیمت خرید تضمینی گندم اصلاح نشود، ممکن است این محصول به روش‌های مختلف از کشور خارج گردد.

شافعی در بخش دیگری از اظهارات خود به بحران در منابع آب کشور اشاره کرد و گفت: اشکال اساسی در بخش مدیریت آب است. اتاق ایران در سنوات گذشته به این بحث توجه کمی داشته اما در حال حاضر در اتاق ایران و اتاق‌های استان‌های کشور، به دنبال جبران کوتاهی های گذشته هستیم. یعنی اولویت اصلی خود را بر حمایت از بخش کشاورزی و آب متمرکز کرده ایم و تاکید ما بر مدیریت درست منابع این عرصه می باشد.

* صرفه‌جویی در هزینه‌ها به جای تعریف منابع جدید درآمدی

رئیس اتاق ایران گوشه‌چشمی نیز به بودجه سال ۹۸ داشت و در این خصوص گفت: اتاق بازرگانی تلاش های فعالانه‌ای را برای نقش آفرینی در این مرحله داشته است. البته در این رابطه باید از دولت نیز تشکر کنیم؛ زیرا برای هر یک از کمیته هایی که در این خصوص تشکیل داده، یک نماینده نیز از اتاق بازرگانی دعوت کرده است. البته شرایط حاضر، دغدغه جدی تامین منابع مالی و بودجه‌ای است.

شافعی گفت: تاکید ما این است که برای یک بار هم شده، به جای کسب منابع جدید بر روی کاهش هزینه‌ها تمرکز کنیم. این رویکرد اغلب مورد غفلت قرار می گیرد. باید دایره آن دسته از فعالیت‌های دولت که بهره وری و کارآیی کافی ندارد کاهش یابد تا از هزینه‌کردهای بیهوده جلوگیری شود.

 

*تلاش برای کاهش سهم مالیاتی خراسان رضوی

شافعی به دغدغه های مالیاتی فعالان اقتصادی استان نیز اشاره کرد و گفت: سهم مالیات استان از مجموع مالیات دریافتی در کشور بسیار بالاست. در گذشته مشهد شاهد حضور موسسات مالی بود که سهم بالایی درتامین مالیات های استان داشتند اما توقف فعالیت آن ها در کنار خروج بعضی شرکت های تجاری و تولیدی از این خطه و همچنین توقف شماری از پروژه های بزرگ باعث شده تا همان سهم سنگین استان در این بخش، بر شانه حوزه تولید و صنعت سنگینی کند. سال به سال سهم مالیات استان افزوده می شود، در صورتی که ظرفیت ها به موازات آن رشد نداشته اند.

رئیس اتاق ایران افزود : بسیار نهادهایی که مالیات نمی‌دهند، باید سهم خود را در این بخش پرداخت کنند. برای حوزه های جدید نیز باید مالیات تعریف شود و در بحث مالیات حوزه دلالی و واسطه‌گری که سودهای چندین برابری نسبت به بخش تولید به دست می‌آورند نیز تجدید نظر شود.

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

محمدتقی زاجکانی ها گفت: از ۴۲ روستای فاقد راه آسفالته، ۳۶ روستا در شهرستان قزوین از جمله ۱۴ روستا در بخش رودبار الموت غربی و ۱۲ روستا نیز در بخش طارم سفلی قرار دارند.  از سوی معاونت برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت...
به نقل از ایرنا، نشست کمیسیون فراخوان عمومی واگذاری حق بهره برداری از ۳۸ بنای تاریخی و فرهنگی، با حضور اعضای رسمی کمیسیون مزایده، نماینده بازرسی وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و مدیران صندوق توسعه و احیاء برگزار شد...

مطالب مرتبط با برچسب

غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران همراه با محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش به منظور بازدید از مناطق سیل زده و بررسی تخریب مدارس و آسیب‌های سیل، صبح امروز به کنارک سفر کرد و مورد استقبال استاندار سیستان و...
غلامحسین شافعی در دیدار با «سرگئی بوردیلیاک» سفیر اوکراین در محل اتاق مشهد،با اشاره به ظرفیت های موجود برای توسعه تعاملات اقتصادی میان بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی دوکشور، بر بهره گیری از پتانسیل های مشترک در شکل دهی...