دوشنبه, ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
»   امور زیربنایی, فرهنگ و هنر, فرهنگی, مدیران برتر, موسیقی  »   پیکر “احمدرضا دالوند” تشییع شد/ صفحه مطبوعات، بدون گرافیست شد
۲۱ آذر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۱:۳۰

صبح روز سه شنبه در خانه هنرمندان

پیکر “احمدرضا دالوند” تشییع شد/ صفحه مطبوعات، بدون گرافیست شد

مراسم تشییع احمدرضا دالوند - گرافیست و فعال مطبوعاتی - ۲۰ آذرماه از مقابل خانه هنرمندان برگزار شد. 

تشییع پیکر مرحوم احمدرضا دالوند

پیکر احمدرضا دالوند، گرافیست و فعال مطبوعاتی در حالی به سوی خانه ابدی خود بدرقه شد که دختر او با اشاره به بیماری پدرش گفت: درمانتان را جدی بگیرید. خیلی چیزها به خاطر این سهل‌انگاری‌های کوچک به هم می‌ریزد.

سیروس علی‌نژاد، از همکاران دالوند، در مجله آدینه گفت: دالوند، یک جوان تپل، خوش صورت که در تصویرسازی خلاقیت داشت. او می‌توانست هر صفحه‌ای را که عکس نداشت، زنده کند. تعداد تصویرهایی که می‌کشید زیاد بود. او خود در صفحاتی که می‌کشید حضور داشت و نیازی نبود امضایش هرجا باشد.

علی‌نژاد، اظهار کرد: او در آدینه بود که نام‌آور شد. در آدینه، تنها تصویرسازی کارش نبود و گاهی، طرح جلد هم می‌زد. نجابت داشت و اگر پول هم نمی‌دادیم، چیزی نمی‌گفت. در سطوح مختلف هنری، کارآمد بود. از معدود کسانی بود که سواد بصری داشت. روزگار با او سر سازگاری نداشت. آلام ایوب را با خود داشت و یک روز خوش به خود ندید. در این اواخر، وضع او از همه خراب‌تر بود. هر چیزش، سقوط کرد اما آدمیتش سقوط نکرد.

این روزنامه‌نگار، ادامه داد: شش ماه پیش، یک بار زنگ زد و از همیشه ناراحت‌تر بود. از پرداخت اجاره‌خانه‌اش مانده بود. از من کاری ساخته نبود. به او گفتم صبر داشته باشد. یاد او، یاد روزنامه‌نویس با اشتیاق یک لا قبایی است که وامانده است. دالوند، قلم نیرومندی هم داشت و جان مطلب را درمی‌یافت. مرد آزاده‌ای بود. از مال دنیا چیزی نمی‌خواست و البته، چیزی هم نداشت.

در ادامه این مراسم، فریدون صدیقی – روزنامه‌نگار – در سخنانی گفت: دالوند، غیرمنتظره و غیر قابل پیش‌بینی بود. او در کشف و معنابخشی به جهان درمی‌یافت زشتی‌ها و زیبایی‌ها کدامند.  برخی نمی‌میرند و برخی پیر نمی‌شوند؛ او پیر نبود همواره حرف برای گفتن داشت، چون در مکاشفه جهان بود. آقای دالوند عزیز! تو نرفتی و همینجایی. یک بغل بوسه به این جمع بدهکاری.

سپس، فرزاد ادیبی – هنرمند گرافیست – بیان کرد: از طرف انجمن طراحان گرافیک، به جامعه هنر و خانواده این هنرمند عرض تسلیت دارم. احمدرضا دالوند ناگفته پیداست در حیطه تصویرسازی مطبوعاتی بسیار تاثیرگذار بود. در نوشتن نقد و نقد هنری هم همینطور بود.

ادیبی همچنین نوشته‌ای کوتاه را برای دالوند خواند.

محمد آقازاده – روزنامه‌نگار – نیز بیان کرد: ما حق نداریم مرثیه بخوانیم. در این یک ماه به هر که زنگ زدم، به خاطر اسم دالوند کمک کرد. اگر او تنها ماند، چون ما نمی‌دانیم چه افراد توانمندی هستیم. بزرگ‌ترین اثر هنری او بیماری و مرگش بود. اگر بی‌پناه ماندیم، چون با هم بودن را بلد نیستیم. من اینجا خیلی آدم‌ها را تنها می‌بینیم. بیایید مراقب هم باشیم. او یک انسان بود و رنج‌های ما در بیماری‌اش متبلور است.

حبیب‌الله صادقی – نقاش – نیز اظهار کرد: بزرگترین ویژگی احمد، فتوت و جامع‌نگری بود. او متعلق به همه ایام هفته و همه مردم و همه شرایط اجتماعی بود و تلاش کرد. او با حساسیت بی‌بدیلی، می‌نوشت و بیوگرافی هنرمندان را می‌نگاشت. دغدغه‌های بسیار بزرگ و عظیمی داشت. او، با دقت وسیع، مسائل را دنبال می‌کرد. روح بلند و سیمرغ وجود او را در قفس یک روز نگه نداریم. او، یک سمفونی بزرگ است.

مسعود ابراهیمی نیز که در روزهای آخر در کنار دالوند بوده است، گفت: ما ۲۵ آبان برای او، جشن تولد گرفتیم. همه آمدند و دالوند، خیلی خوشحال بود. از آن شب که به من زنگ زد تا امروز، آنقدر به او نزدیک شدم که می‌شود خاطراتش یک کتاب باشد. او، دوست نداشت کسی ببیند که کمرش، شکسته است. من می‌گفتم ما به شما محتاجیم و باید برای شما همه کاری انجام بدهیم. این هنرمند، خیلی دوست داشت از بیمارستان مرخص شود. ما دوست نداشتیم او به خانه قبلی خودش، برگردد که در سه ماه گذشته در آن تنها بود. به او قول دادم برایش خانه بگیرم، مدام زنگ می‌زد که خانه گرفتی یا نه.

ابراهیمی، ادامه داد: دوستانش برای اینکه او بتواند خانه بگیرد، پول‌هایی را جمع کردند. آبی (دختر دالوند) خواسته اگر افرادی که پول جمع کردند، می‌خواهند پول‌ها برگردانده شود، تا برای کار خیر دیگر مصرف شود، به او یا من بگویند.

کریم نصر – نقاش – نیز با بیان اینکه معتقد است دالوند از معدود کسانی بو که تصویر، ادبیات و تاریخ را خوب می‌شناخت، متنی را برای او خواند.

آبی دالوند – دختر احمدرضا دالوند – هم گفت: پدرم، بیماری قلبی داشت. همه چیز، خیلی عادی جلو رفت. بعد، دیابت گرفت و یکهو سراشیبی عجیبی به وجود آمد که نمی‌دانم چه شد. از شما که هم نسل پدرم هستید، درخواست می کنم که درمانتان را جدی بگیرید. خیلی چیزها به خاطر این سهل‌انگاری‌های کوچک به هم می‌ریزد. مواظب خود و اطرافیانتان باشید.

در پایان این مراسم، پیکر مرحوم احمدرضا دالوند به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) بدرقه شد.

براساس این گزارش،مسولان امور هنری و هنرمندانی مانند: صدیق تعریف، کامبیز درم‌بخش، سید محمد مجتبی حسینی، هادی مظفری، علی‌محمد زارع، امین مؤیدی، محمدعلی بنی‌اسدی، عباس عبدی، ایرج اسکندری، حسن نمکدوست، سیدفرید قاسمی، بهروز بهزادی و مجید رضاییان نیز در این مراسم حاضر بودند.

 یادآور می شود که مراسم ترحیم احمدرضا دالوند، روز پنجشنبه ۲۲ آذر در مسجد باشگاه پیام، پایین‌تر از پل سید خندان از ساعت ۱۳:۳۰ تا ۱۵ برگزار می‌شود. همچنین روز شنبه ۲۴ آذر بزرگداشت او از ساعت ۱۷ تا ۲۰ در مؤسسه بهاران برگزار خواهد شد. انجمن گرافیک ایران نیز در نظر دارد روز دوشنبه ۲۶ آذر در خانه هنرمندان برای دالوند برنامه‌ای داشته باشد که جزئیات آن بعدا اعلام خواهد شد.

این هنرمند، در سال ۱۹۹۲، طراح برگزیده کتاب سال گرافیک اروپا و سپس سمپوزیوم بین‌المللی طراحی در ژاپن شد.

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع امور زیربنایی  , فرهنگ و هنر  , فرهنگی  , مدیران برتر  , موسیقی

محمدتقی زاجکانی ها گفت: از ۴۲ روستای فاقد راه آسفالته، ۳۶ روستا در شهرستان قزوین از جمله ۱۴ روستا در بخش رودبار الموت غربی و ۱۲ روستا نیز در بخش طارم سفلی قرار دارند.  از سوی معاونت برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت...
محصولات ارگانیک به محصولی گفته می‌ شود که بدون دخالت هرگونه ماده‌ی شیمیایی و روش‌ های مصنوعی تولید می‌ شودیعنی محصولی که منشا آن کاملاً طبیعی باشد و در فرآیند تولید آن از هیچ گونه ماده شیمیایی یا فرآیندی که...

مطالب مرتبط با برچسب