سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
»   اجتماعی, اعلام مناقصه, اقتصادی, انرژی, بین الملل, صنعت و معدن  »   چرا روسیه حاضر نیست گاز بیشتری به اروپا صادر کند؟
۲۸ تیر ۱۴۰۰ , ساعت ۱۱:۰۰

به نقل از ایسنا،

چرا روسیه حاضر نیست گاز بیشتری به اروپا صادر کند؟

با وجود این که گازپروم روسیه صادرکننده مهم گاز طبیعی به اروپاست اما با وجود تقاضای بالاتر مشتریان اروپایی، حجم کمتری به این منطقه صادر کرده که نشانه تغییر استراتژی این شرکت است.

به نقل از ایسنا،افزایش قیمت کالا دورنمای اقتصادی کشورهای غنی از منابع را تحکیم کرده و روسیه هم از این وضعیت نهایت استفاده را می کند و تمرکز خاصی روی نفت خام و گاز طبیعی داشته است با این حال گازپروم تمایلی برای عرضه بیشتر به مشتریان اروپایی نشان نمی دهد.

صادرات گازپروم از ۱۹۹ میلیارد متر مکعب در سال ۲۰۱۹ به ۱۷۰ میلیارد متر مکعب در سال ۲۰۲۰ کاهش یافت. عمده این گاز از طریق خطوط لوله ترانزیت روسیه از بلاروس و اوکراین می گذرد. حدود ۵۵ میلیارد متر مکعب دیگر ظرفیت در سال ۲۰۱۱ با تکمیل خط لوله نورد استریم اضافه شد و هنگامی که فعالیت نورد استریم ۲ آغاز شود، این ظرفیت دو برابر شده و تا دو سال آینده به ۱۱۰ میلیارد متر مکعب می رسد.

احیای اقتصاد اروپا تقاضا برای کالاها را افزایش داده و به بالا رفتن قابل ملاحظه قیمتها منجر شده است. اگرچه واردات LNG طی سالهای اخیر افزایش پیدا کرده اما عمده گاز طبیعی مورد نیاز اروپا از طریق خطوط لوله تامین می شود. در صادرات خط لوله ای، روسیه بزرگترین صادرکننده و تاثیرگذارترین کشور به دلیل بزرگی صنعت انرژی و ظرفیت بالا مانده است. اگرچه قیمتها مناسب است اما به نظر نمی رسد گازپروم عجله ای برای فرستادن حجم بیشتر علاوه بر قراردادی که با مشتریان اروپایی دارد، داشته باشد.

پس از یک فصل سرد کم سابقه، ذخایر اروپایی در رکورد پایینی قرار دارد که تقاضا به منظور آماده بودن برای زمستان بعدی را بیشتر می کند. همچنین بخشهایی از اروپا گرمای غیرمعمولی را در تابستان تجربه می کنند که به تقاضای بالاتر برای برق منجر شده است. تحت شرایط عادی نیروگاههای زغال سوز شکاف موجود را پر می کردند اما قیمت دی اکسید کربن در سیستم تجارت آلایندگی اروپا از نوامبر دو برابر شده است و به ۵۲ یورو رسیده است. بنابراین نیروگاههای گازسوز که تقریبا ۵۰ درصد آلایندگی کمتری تولید می کنند، تقاضای بالاتری دارند.

در گذشته گازپروم به سرعت صادرات گاز را افزایش می داد تا نیازهای بیشتر مشتریانش را تامین کند و به هدف خود برای افزایش سهم بازارش دست پیدا کند. با این حال این شرکت روسی از ارسال حجم بیشتر گاز از طریق سیستم خط لوله اوکراین خودداری کرده است. نیک کمپل، مدیر شرکت مشاوره اینسپایرد انرژی در این باره گفت: در تابستان امسال تاکنون گازپروم از خرید ظرفیت در مناقصه های ماهانه اوکراین خودداری کرده است. بنابراین می توان این اقدام را یک استراتژی برای پیشبردن تکمیل خط لوله نورد استریم ۲ ارزیابی کرد.

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , اعلام مناقصه  , اقتصادی  , انرژی  , بین الملل  , صنعت و معدن

دکتر پیمان صابریان گفت:پیشرفت های خوب و قابل توجهی را به نظر امکانات نرم افزاری و سخت افزاری داشتیم و دکتر کولیوند زحمات زیادی داشتند.  هدفمان این است که بتوانیم خدمات و امکانات با کیفیتی به مردم ارائه کنیم.  با تامین بودجه،...
آیدین هاشمی  گفت:این پروژه مهم در سه‌راهی عنبرلو و در مسیر راه فرعی پارس‌آباد به شهر مغانسر واقع شده که این سه‌راهی ضمن اتصال شهر پارس‌آباد، روستاهای محمودآباد طالقانی، تکله‌کندی و عباس‌آباد را نیز به مغانسر متصل می‌کند. به‌خاطر تصادفات زیاد...

مطالب مرتبط با برچسب

به نقل از ایسنا،موسسه خیریه پله اسطوره فوتبال برزیلی خیلی از اقلام ورزشی او را در کنار دیگر ستارگان ورزش جهان به مزایده گذاشته است تا عواید حاصل از آن به مقابله با کرونا اختصاص یابد. پله ۸۰ ساله که تنها...
به نقل از ایسنا،ماریا لیچاردی در فرودگاه رم هنگامی که قصد داشت با هواپیمایی راهی اسپانیا شود، بازداشت شد. این زن ۷۰ ساله که به دلیل کوتاهی قدش به "لا پیکولتا" یا "کوچولو"معروف است خواهر جنارو لیچاردی، رهبر مُرده باند لیچاردی است. ماریا لیچاردی...