شنبه, ۱۴ تیر ۱۳۹۹
»   اقتصادی  »   چهار طرح اشتغالی امروز به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ می‌شود
۳۱ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۵۳

چهار طرح اشتغالی امروز به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ می‌شود

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به عنوان دستگاه هماهنگ کننده و متولی سیاستگذاری بخش اشتغال، تمام طرح‌های اشتغالی خود را در قالب بسته جامع اشتغال فراگیر تعریف کرده است.

به نقل از مهر، در این بسته جامع، چهار طرح‌ اشتغالی  از جمله طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار(تکاپو)، طرح مشوق‌های بیمه‌ای سهم کارفرما، طرح کارورزی و طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی در قالب بسته جامع اشتغال فراگیر تعریف شده است.

بسته جامع اشتغال فراگیر دیروز(سه شنبه ۳۱ خرداد) در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب شد و پس از آن به تمام تمام دستگاه‌های اجرایی ابلاغ خواهد شد.

شناسایی رَسته ظرفیت‌های پراشتغال متناسب با هر استان از شاخص‌ترین برنامه‌های «طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو)» است. توسعه اشتغال پایدار با پویایی وضع اشتغال مناطق و توسعه رسته‏‌های کسب ‏وکاری منتخب و اولویت‌دار در سطح ملی و استان‏ی هدف این طرح است که اشتغال سالانه برای حدود ۴۵۰هزار نفر پیش بینی شده است.

همچنین «طرح کارورزی»، فارغ التحصیلان دانشگاهی جویای کار را شامل می‌شود که پس از ثبت نام در سامانه کارورزی و احراز صلاحیت، به واحدها و بنگاه‌های اقتصادی به مدت ۴ تا ۶ ماه به عنوان کارورز معرفی می‌شوند و در صورت جلب رضایت کارفرما پس از اتمام دوره کارورزی در کارگاه مربوطه جذب خواهند شد.

در قالب اجرای طرح کارورزی، اشتغال سالانه ۱۵۰ هزار فارغ التحصیل بیکار هدف‌گذاری شده است؛ ضمن اینکه دستمزد این افراد به میزان یک سوم حداقل حقوق مصوب سال ۹۶ از سوی دولت پرداخت می‌شود که حدود ۳۱۰ هزار تومان برای هر فرد است. بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی مسئولان وزارت کار، در اجرای آزمایشی طرح کارورزی در ۸ استان در سال گذشته، ۷۰ درصد کارورزان از سوی کارفرمایان جذب واحد مربوطه شدند.

 «طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی» به عنوان یکی دیگر از طرح‌های بسته جامع اشتغال فراگیر، افراد بالای ۱۸ سال سن را بعنوان جامعه هدف قرار داده است که به عنوان کارآموز برای مدتی مهارت های فنی مورد نیاز بازار کار را فرا می گیرند.

طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی با رویکرد ایجاد و تثبیت اشتغال فرصت‌های موجود و مورد نیاز جامعه به ویژه در مشاغل خرد و خانگی با استفاده از ظرفیت های بخش های غیردولتی در توسعه آموزش های مهارتی و نیز برای استفاده از ظرفیت‌های آموزشی موجود در محیط‌های کارگاهی و در راستای توسعه و تنوع الگوهای آموزشی تدوین شده است.

آشنایی با محیط کسب و کار، کسب تجربه و آماده سازی و ایجاد خودباوری در مهارت آموز برای ورود به عرصه اشتغال و کارآفرینی، حفظ و پایداری مشاغل سنتی و بومی خصوصا در صنایع دستی، کمک به بنگاه‌های فعال به منظور شناسایی و جذب نیروی کار مستعد و توانمند،کاهش هزینه های جذب و به کارگیری نیروهای فاقد مهارت و استفاده از ظرفیت و توان آموزشی عملی بنگاه‌های اقتصادی اهداف اجرای طرح مهارت آموزی هستند.

همچنین بر اساس «طرح مشوق های کارفرمایی سهم کارفرما»، دولت مشوق هایی را برای کارفرمایان در قالب اجرای طرح‌های تکاپو، کارورزی و مهارت آموزی از جمله معافیت از بیمه را در صورت جذب افراد جویای کار در نظر گرفته است.

دولت بر اساس تکلیف برنامه ششم توسعه مکلف است سالانه برای ۹۵۵ هزار نفر شغل ایجاد کند که وزارت کار اجرای این میزان اشتغال را در قالب بسته جامعه اشتغال فراگیر هدفگذاری کرده است.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

به نقل از خبرفوری ; چهارمین مرحله کمک حمایت معیشت کرونا ساعت ۲۴ امشب شنبه مورخ ۳۱ خرداد به حساب سرپرستان خانوارهای هدف واریز خواهد شد. این کمکها بر اساس بعد خانوار از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان خواهد بود و...
به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مراسم قرعه کشی ۱۵ هزار دستگاه از چهار مدل از محصولات ایران خودرو در قالب طرح فروش فوق العاده امروز شنبه ( ۱۷ خرداد) ساعت ۹ صبح با حضور نمایندگان وزارت صمت، دادستانی کل...

مطالب مرتبط با برچسب

بر اساس اعلام مرکز ملی آمار، نرخ بیکاری افراد ١۵سال و بیشتر در سال ١٣٩٨برابر با ١٠.٧درصد بود که نسبت به سال قبل از ۱.۵ درصد کاهش داشته است. بررسی نرخ بیکاری افراد ١٥ ساله و بیش‌تر بر اساس نتایج طرح...
از آغاز سال 97 تا پایان بهمن‌ماه پارسال، پنج هزار و 462 فقره پروانه بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری 510 هزار و 723 میلیارد ریال و اشتغال 93 هزار و 953 نفر صادر شد. مقایسه این ارقام با مدت مشابه سال 96، 5.7...
خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها