یکشنبه, ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
»   بین الملل  »   کاخ سفید؛ بحران قطر با اعراب یک مسئله خانوادگی است
۳ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۲۳:۳۰

کاخ سفید؛ بحران قطر با اعراب یک مسئله خانوادگی است

به نقل از بی بی سی، «شون اسپایسر» سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری خود از بحران قطر به عنوان مسئله ای خانوادگی یاد کرد و از لزوم حل اختلاف ها در چارچوب منطقه ای سخن گفت.

گفتنی است قطر از حدود ۲ هفته پیش به اتهام حمایت از تروریسم از سوی عربستان سعودی و متحدینش تحت تحریم های شدید قرار دارد حال آنکه کشورهای متخاصم روز گذشته با ارائه لیستی از شروط ۱۳ گانه به دوحه فرصتی ۱۰ روزه برای تصمیم گیری دادند.

مهمترین شروطی که در این لیست برای قطر تعیین شده قطع روابط دیپلماتیک با ایران و حزب‌الله، تعطیلی کامل شبکه الجزیره و برچیدن پایگاه نظامی ترکیه از خاک این کشور است.

گفتنی است اگرچه کشورهای عرب منطقه از رابطه خوبی با واشنگتن برخوردار هستند، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا هنوز اظهار نظری رسمی درباره شروط ۱۳ گانه ارائه نکرده است.

این در حالی است که به گفته اسپایسر، حل این مسئله که به زعم وی خانوادگی است، بر عهده ۴ تحریم کننده اصلی شامل عربستان، بحرین، امارات و مصر است.

البته اسپایسر از آمادگی آمریکا برای میانجیگری هم سخن گفت. با این حال تاکید کرد که حل این مشکل در چارچوب منطقه ای امکان پذیر است.

 اظهارات اسپایسر در حالی ایراد شد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با حمایت از تصمیم ریاض، موضع خصمانه ای نسبت به دوحه اتخاذ کرده و این کشور را حامی تروریسم خطاب می کند.

با این حال، میزبانی قطر از بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه، واشنگتن را مجبور به میانه روی و اتخاذ رویکردی میانجیگرانه در این ماجرا می کند.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع بین الملل

دکتر حبیب‌الله مسعودی فرید  گفت:اورژانس اجتماعی از سوی سازمان بهزیستی به صورت مناقصه و پیمانکاری به بخش خصوصی واگذار می‌شود و برخی از کلینیک‌های خصوصی هر کسی نمی‌تواند این امتیاز را بگیرد زیرا یکی از طرح‌های به اصطلاح «تپل» بهزیستی...
به نقل از ایرنا،کلکسیون هنری هری مکلو میلیاردر آمریکایی و همسرش، لیندا، پاییز امسال در رویدادی که بسیاری هنردوستان انتظارش را می‌کشیدند، طی دو مرحله در ساتبیز نیویورک به مزایده گذاشته می‌شود. این کلکسیون شامل ۶۵ اثر هنری است که از جمله مهمترین آنها...

مطالب مرتبط با برچسب