دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱
»   امور زیربنایی  »   کاربران بانی فیلم آنلاین، کمدی های خنک سینمای ایران را نواختند
29 آبان 1397 , ساعت 10:41

فیلمهای «خانم یایا»، «لس آنجلس تهران» و «هزارپا»، به ترتیب سزاوار بیشترین انتقادها

کاربران بانی فیلم آنلاین، کمدی های خنک سینمای ایران را نواختند

فیلمهای «خانم یایا»، «لس آنجلس تهران» و «هزارپا» در نظرسنجی تازه سایت بانی فیلم آنلاین، بیشترین آرای منفی را به خود اختصاص دادند. در این نظرسنجی که همچنان در دسترس کاربران قرار دارد، از شرکت کنندگان خواسته شده تا از میان ۱۸ کمدی اکران شده ، فیلمی که شایسته بیشترین انتقادها می دانند را انتخاب کنند.

«خانم یایا» و «لس آنجلس تهران» و «هزارپا» به ترتیب بر اساس این نظرخواهی بدترین فیلم ها شناخته شده اند. پس از این سه فیلم هم «دشمن زن»، «هشتگ»، «لونه زنبور»، «خوک» و «مصادره» نیز با آرای کمتری در رده های بعدی قرار گرفته اند.

جالب اینجاست که  برخی دیگر از کمدی های بی محتوای دیگر که اتفاقا فروش نازلی هم داشتند، کمتر در معرض آرای منفی کاربران قرار گرفته اند. به نظر می رسد افشاگری رسانه ها درباره محتوای پایین «خانم یایا» و «لس آنجلس تهران» و طنز درنیامده آنها با وجود بهره گیری از بازیگران شناخته شده و هجوم کاربران معترض در فضای مجازی، موجب شده دو فیلم مذکور، سهم بیشتری از انتقادات را متوجه خود ببینند.

ضمن اینکه پروپاگاندای نادرست و اغراق آمیز در جریان اکران دو فیلم یاد شده از سوی عوامل نیز، سبب ساز تمرکز بیشتر مردم و در نتیجه افزایش حجم انتقادها بوده است. تمرکزی که شاید مثلا در مورد فیلم «لس آنجلس تهران» منجر به فروش شش میلیاردی آن در پنج هفته گذشته از اکرانش شود، اما این گیشه در نهایت به شمار تماشاگران ناراضی فیلم تینا پاکروان هم افزوده است.
البته، غرض این نیست که صرفا با استناد به نتایج فعلی این نظرسنجی، بخواهیم یک طرفه، حرف خود را به کرسی بنشانیم و علیه دو فیلم مزبور قلم بزنیم. در واقع رجوع مختصری به نوشته های منتقدان و اهالی رسانه درباره این فیلم و نیز کامنت های گلایه آمیز تماشاگران این دو فیلم که پای صفحات شخصی بازیگران و مطالب مرتبط با آنها گذاشته شده، برنزدیک به واقعیت بودن نتایج نظرخواهی بانی فیلم آنلاین، صحه می گذارد.
نکته جالب آنکه، رجوع به کامنتهای مردم در ذیل پُست مربوط به این نظرسنجی در اینستاگرام بانی فیلم نیز می توان دریافت که فیلم مهجور و کم ادعای «خجالت نکش» ساخته رضا مقصودی با وجود اینکه تنها ۴٫۵ میلیارد تومان فروش کرد، اما بیشترین میزان رضایت مردم را در پی داشته است.
نتایج نهایی این نظرسنجی در پایاین برگزاری با جزییات منتشر خواهد شد.
دو واکنش از سوی سازندگان «خانم یایا»
افزایش میزان انتقادات از فیلم «خانم یایا» آن هم در نخستین هفته از اکران آن موردی نبود که عوامل فیلم بتوانند به سادگی از کنارش عبور کنند.

حمید فرخ نژاد که همان اول اکران در مواجهه با کامنتهای شدیداللحن فالوورهایش، حسابی عرصه را تنگ دید، با انتشار پُستی از فیلم اعلام برائت کرد. او شنبه گذشته اما با انتشار عکسی از این فیلم برای همان کاربرانی که پیشتر خواسته بود درباره این فیلم به جان او «غُر» نزنند(!)، موضع متفاوتی گرفت.

او، در بخشی از کپشن خود آورده:«ساخت فیلمهای متفاوت و تجربه گرایانه و خارج از نُرم سینمای رایج، چیز بد یا عجیبی نیست و همکاری با این نوع فیلمها افساد فی الارض محسوب نمیگردد! قدر مسلم در این مورد، مشکل از اونجا ناشی میشه که فیلم های با رویکرد خاص نباید در مجرای سینمای رایج اکران بشن،تماشاگر عام، عادت به دیدن این نوع نگاه نداره، برای دیدن این قبیل فیلمها جاهایی مثل سینمای هنر و تجربه با تماشاگران خاص خودش مناسبتره ، این گزینش نابجا و اکران نامناسب ربطی به خود اون فیلم و عوامل سازندش نداره و جهت اطلاع عرض کنم بازیگران برای فیلمهای صرفا طنز به نسبت این نوع فیلمها به لحاظ مالی بیشتر منتفع میشن که صد البته حق بدید که نابلد اون کار هم نیستیم! این که روحیه مطالبه گری و باز خواست در بین تماشاگران سینما به وجود اومده، خیلی خیلی اتفاق خوب و ارزنده اییه و ای کاش بیشتر در دایره ادب باشه و همه مون اینقد در همه مورد عصبی نباشیم و به قصد «جر» نقد نکنیم و اینکه اینروزها فهمیدم چقدر فاصله اسمون تا زمین نزدیکه و چقد راحت با خاک یکسان میشه بود و این حجم از عصبانیت واسه قلب جامعه خوب نی».
اتفاقا بخشی از ایده فرخ نژاد مبنی بر لزوم اکران «خانم یایا» در گروه هنر و تجربه می توانست در صورت اجرایی شدن تا حد زیادی از بار انتقادات بکاهد. چرا که در آن صورت، فیلم چندان دیده نمی شد و طبعا اینچنین مورد قضاوت پررنگی هم قرار نمی گرفت!
هرچند شاید این نظر تازه فرخ نژاد، تا حدی متاثر از پُست اخیر عبدالرضا کاهانی کارگردان «خانم یایا» باشد. کاهانی که قبل از آغاز اکران فیلم با بیان اینکه «تبلیغات فیلم خانم یایا را دوست ندارم»، آب سردی بر تبلیغات عوامل اکران فیلمش ریخت تا آنان ناگزیر شوند به غیرخنده دار بودن آن اعتراف کنند، اول هفته جاری در مطلب اینستاگرامی تازه ای کوشید موج خشمگین انتقادهای سینماروها از این فیلم را به صورت غیرمستقیم تعبیر به عدم درک فیلم و فضایش از سوی تماشاگران کند و ضمنا صاحبان فعلی فیلم را متهم به سودجویی هم کرد.

کاهانی، که این روزها مشغول ساخت فیلم تازه ای با رضا عطاران در کاناداست، در اینستاگرام خود نوشت: «از این‌که برخی‌ها، گول تبلیغات سطحی فیلم خانم یایا را نمی‌خورند و باور دارند این فیلم هم ادامه‌ تجربه‌های شخصی من در سینماست؛ خوشحالم و به نظرات آن‌ها که همچون گذشته انتظار دیگری از من دارند احترام می‌گذارم.من همین هستم و غیر قابل تغییر با تماشاگرانی که اندازه‌ی فیلم‌هایم دوستشان دارم.اگر ایران بودم کارهای زیادی باید انجام می‌دادم که همه‌شان مهم بود و حالا که نیستم مهم‌ترین آن‌ها را هشدار می‌دهم؛ مراقب فرصت طلب‌ها -دولتی و غیر دولتی- باشید.آن‌ها راههای جدید‌ی برای مبارزه پیدا کرده‌اند».

موضعی که بیشتر نوعی فرار به جلو در مقابل وفور نقدها تلقی می شود.
نقدهای منفی مردم به این فیلم اما پیج رضا عطاران بازیگر آنرا هم بی نصیب نگذاشتند. گلایه های صریحی نظیر«مزخرفترین فیلمی بود که دیدم از شما بعیده به خاطر پول مردمو به سینما بکشونید»، «اصلا گول بازیگراشو نخورین» و … کامنتهای بی جوابی هستند که در پایین پستهای اخیر عطاران خودنمایی می کنند.
باید دید در ادامه روند رو به تزاید این انتقادها، چه تاثیرات منفی ای بر فروش این فیلمهایِ مستحق عنوان «شبه کمدی» خواهد گذاشت.

به گزارش فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع امور زیربنایی

مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست با ساخت پتروشیمی در مراتع حسین‌آباد بهشهر، با توجه به پیشینه برنامه‌ریزی برای در اختیار گرفتن زمین این منطقه به بهانه ساخت پالایشگاه نفت، این پرسش را ایجاد می‌کند که آیا باز هم این مرتع...
معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان میانه با اشاره به بلاتکلیفی ۳۴ معدن ثبت شده و دارای پروانه اکتشاف در شهرستان از اداره صمت استان خواست تا نسبت به برگزاری مزایده عمومی این معادن اقدام کند. مسعود سعادتی در نشست...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها