شنبه, ۰۱ آبان ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   کاهش قطع برق طی 3 هفته آینده
۱ مرداد ۱۳۹۷ , ساعت ۲۳:۲۲

کاهش قطع برق طی ۳ هفته آینده

سخنگوی صنعت برق گفت: بر اساس آخرین آمار، میزان درجه حرارت هوا در ماه آینده افزایش خواهد یافت. لذا باید گفت که تا دو هفته اول شهریور ماه شرایط خوبی پیش روی صنعت قرار ندارد.

محمودرضا حقی فام با بیان اینکه در هفته گذشته درجه حرارت متوسط کشور از بالاترین درجه حرارت سال گذشته بالاتر بوده است اظهار کرد: در هفته هفدهم سال جاری به طور متوسط ۱.۴۳ درجه نسبت به سال قبل درجه حرارت افزایش یافته است و باید گفت که به ازای هر یک درجه حرارت ۱۵۰۰ مگاوات به نیاز مصرف اضافه می‌شود.

به گفته وی، بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته برای ماه آینده شرایط خوبی گزارش نشده است، علاوه بر این باید گفت که عمده مشکل ما در مرداد ماه و دو هفته اول شهریور ماه است اما اگر میزان رشد مصرف همین سه درصد بماند می توان پیش بینی کرد که تا سه هفته آینده مشکل خاموشی برطرف می شود.

وی با تاکید به این مسئله که محدودیت منابع آبی و افزایش درجه حرارت دو مشکلی بود که امسال صنعت برق با آن دست و پنجه نرم کرد، گفت: اگر مدیریت مصرف صورت نمی‌گرفت قطعا با کمبود برق مواجه می‌شدیم اما به دلیل همکاری‌های صورت گرفته میزان مصرف نسبت به سال قبل تنها سه درصد افزایش یافت.

حقی فام تصریح کرد: اگر نیاز مصرف کشور در هفته‌های آینده از افزایش سه درصد کنونی نسبت به سال گذشته ۵ درصد برسد، قطعا در مردادماه با محدودیت تامین برق مواجه خواهیم شد.

وی با تاکید به این مسئله که در دو هفته آینده بیشترین کمبود را خواهیم داشت، تصریح کرد: حداکثر نیاز مصرف برق امسال ۵۷ هزار مگاوات است که در سه هفته اخیر نیاز مصرف برق از ۵۵ تا ۵۷ هزار مگاوات در نوسان بوده است.

سخنگوی صنعت برق میزان تولید برق در کشور را ۵۲ هزار مگاوات دانست و افزود: مابه‌التفاوت ۲۰۰۰ مگاوات در اوج مصرف امسال نزدیک به ۵۵۰۰ مگاوات است که ۲۰۰۰ مگاوات آن در پی تغییر ساعات کار ادارات و خاموش کردن سیستم‌های سرمایشی بعد از ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه جبران شد.

وی با اشاره به کمبود منابع آبی و از دست دادن پتانسیل سدهای برق- آبی برای سال جاری گفت: امسال میزان تولید برق در نیروگاه‌های برق- آبی به شدت کاهش یافت. علاوه بر این دمای هوا نسبت به سال گذشته ۱.۵ درجه افزایش یافت.

حقی فام با اشاره به منحنی تداوم بار در شبکه اظهار کرد: بر اساس آمار ۶۵ روز بیش از ۵۲ هزار مگاوات نیاز مصرف داشته‌ایم و باید گفت که در حال حاضر با بیشترین کسری مواجه هستیم و امیدواریم که بعد از دو هفته بتوانیم نیاز مصرف را به طور کامل پاسخگو باشیم.

وی در خصوص رشد بار در شبکه نیز گفت: در سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۶ تقریبا با رشد متوسط ۵۰ درصد روبرو بوده‌ایم، اما اکنون با تمهیداتی که اعمال شد امسال حداکثر بار سه درصد افزایش داشته است که اگر این عدد به پنج درصد می‌رسید، میزان مصرف از ۵۸ هزار مگاوات نیز عبور می‌کرد و با خاموشی‌های جدی مواجه بودیم. لذا اگر بتوانیم در هفته‌های آینده این میزان رشد را مدیریت کنیم، قطعا میزان خاموشی‌ها کاهش می‌یابد.

سخنگوی صنعت برق با تاکید به این مسئله که حداقل ۲۱ هزار مگاوات یعنی یک سوم مصرف برق کل کشور ناشی از بارهای سرمایشی است، تصریح کرد: اگر تنها یک درجه دمای هر کولر گازی افزایش یابد، ۵ درصد مصرف همان کولر کاهش می‌یابد. لذا لازم است که مشترکان به این مسئله توجه ویژه‌ای داشته باشند.

وی در خصوص عدم تطابق جدول خاموشی با خاموشی‌هایی که در کشور اعمال می‌شود، گفت: یکی از علت‌های این مسئله پیش‌بینی‌های اشتباه دیسپاچینگ و علت دیگر افزایش گرمای هوا و تحت تاثیر قرار گرفتن شبکه انتقال است اما به تمام شرکت‌های توزیع ابلاغ کرده‌ایم که اگر تناقضی در اعلام خاموشی‌ها وجود دارد توجیه منطقی خود را ارائه دهند و باید گفت که در حال حاضر انطباق جدول خاموشی با آنچه که اتفاق می‌افتد، بیش از ۹۵ درصد است.

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

علیرضا نادعلی گفت:امروز نیاز داریم با کار و خدمت و اقدامات مؤثر، هم رضایت را در شهروندان تهرانی ایجاد نماییم و هم با طراحی های درست و به جا به ایجاد حس رضایت‌مندی در آنها مبادرت بورزیم. اینک در آغاز یک...
معاون فنی و عمرانی شهردار کرج گفت: تا ماه آینده مناقصه پیمانکار مشخص و مسئله طرح روشنایی پل حصارک رفع می‌شود. به نقل از خبرگزاری مهر علی اصغر همتی در خصوص خاموشی پل چند سطحی شهدای حصارک اظهار کرد: وقتی معابر،...

مطالب مرتبط با برچسب

 رضا اردکانیان  گفت:با توجه به وجود ناترازی‌ها در تولید و مصرف برق در بخش برنامه‌ریزی اقداماتی انجام شد تا مشکلات در این عرصه کاهش یابد. با توجه به اقدامات صورت گرفته در حوزه صنایع بزرگ و شرایط فراهم شده ۱۳۰۰ صنعت...
 مهدی مسائلی  ،با اشاره به عدم تامین منابع مالی به منظور پرداخت مطالبات شرکت های تولیدی و پیمانکار حوزه توزیع نیروی برق، گفت: شرکت های توزیع نیروی برق با توجه به مشکلات مالی خود اقدام به پرداخت مطالبات شرکتهای تولیدی...
خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها