سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۴۰۰
»   اعلام مناقصه, انرژی  »   کاهش 6 درصدی سرمایه گذاری جهانی روی انرژی های پاک
۲۱ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۴:۰۰

کاهش ۶ درصدی سرمایه گذاری جهانی روی انرژی های پاک

سرمایه‌گذاری اروپا بر مبنای سالانه یک درصد رشد کرد و به ۱۳.۴ میلیارد دلار رسید در حالی که سرمایه‌گذاری خورشیدی چین ۲۳ درصد کاهش یافت. آمریکا و ژاپن نیز شاهد افت سرمایه‌گذاری بودند.

گزارش BNEF یک روز پس از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی منتشر شد که هشدار داد رشد جهانی انرژی‌های تجدیدپذیر به حد کافی نبوده تا روند افزایش انتشار دی اکسید کربن جهانی را معکوس کند. در نتیجه انتظار می‌رود در سال ۲۰۱۸ برای دومین سال متوالی رشد کند.

بنا بر گزارش سه ماهه بلومبرگ نیوانرژی فاینانس (BNEF)، سرمایه‌گذاری جهانی روی انرژی‌های پاک در سه ماهه سوم سال میلادی جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶ درصد کاهش یافت و به ۶۷.۸ میلیارد دلار رسید.

بنا بر پیش‌بینی آژانس بین‌المللی انرژی، بیش از ۱۰۰۰ گیگاوات ظرفیت تجدیدپذیر در فاصله سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۳ اضافه خواهد شد و پیش‌بینی برای اروپا بر مبنای مناقصه‌های جدید و اهداف جوی بلندپروازانه ۲۰۳۰ که اعلام شده است، بالا رفته است.

سرمایه‌گذاری آلمان در پروژه‌های انرژی پاک ۴۹ درصد بر مبنای سالانه کاهش یافت و به ۱.۳ میلیارد دلار رسید و سرمایه‌گذاری انگلیس در انرژی پاک نیز ۴۶ درصد افت کرد و به ۲.۹ میلیارد دلار رسید.

طبق گزارش BNEF، سرمایه‌گذاری اروپایی در انرژی پاک در سه ماهه سوم امسال که افت سرمایه‌گذاری در آلمان و انگلیس با هزینه بالاتر در اسپانیا و هلند جبران شد، به میزان یک درصد رشد کرد و به ۱۳.۴ میلیارد دلار رسید.

بنا بر آمار BNEF، در مقابل، اسپانیا بالاترین نرخ سرمایه‌گذاری سه ماهه از سال ۲۰۱۱ را ثبت کرد که با افزایش ۱۱ برابری، به ۱.۹ میلیارد دلار بالغ شد. سرمایه‌گذاری هلند نیز با چهار برابر افزایش، به ۱.۱ میلیارد دلار رسید.

چین بزرگترین سرمایه‌گذار در انرژی پاک ماند، اما مجموع هزینه این کشور ثابت بود و در ۲۶.۷ میلیارد دلار ایستاد. هزینه چین برای انرژی خورشیدی در این مدت ۲۳ درصد افت کرد و به ۱۴.۲ میلیارد دلار رسید.

در سرمایه‌گذاری آمریکا نیز شاهد افت بود و با ۲۰ درصد کاهش، به ۱۱.۴ میلیارد دلار رسید در حالیکه سرمایه‌گذاری ژاپن با ۲۱ درصد کاهش، ۴ میلیارد دلار بود.

در گزارش BNEF پیش‌بینی شده است نصب انرژی خورشیدی جهانی ممکن است در سال ۲۰۱۸ برای نخستین بار کاهش پیدا کند که تحت تاثیر کاهش یارانه چین برای پروژه‌های خورشیدی داخلی خواهد بود.

سرمایه‌گذاری جهانی در انرژی تجدیدپذیر سال گذشته ۳ درصد رشد کرد و به ۳۳۴ میلیارد دلار رسید در حالی که مجموع سرمایه‌گذاری از سال ۲۰۱۰، به ۲.۵ تریلیون دلار بالغ شد.

مطالب مرتبط با موضوع اعلام مناقصه  , انرژی

دکتر محمد مهدی زاهدی در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه طرح جهش تولید دانش بنیان در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای به تصویب رسیده است، گفت: این طرح برای ورود به صحن در حال بار گذاری است. نماینده مجلس...
مدیرعامل شرکت گاز استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: طی ۵ سال اخیر ۵۲۹ روستای این استان از نعمت گاز برخوردار شدند. مدیرعامل شرکت گاز استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: در مجموع ۱۸۴۰ روستا در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد...

مطالب مرتبط با برچسب

امیرحسین میرآبادی، مدیر کارگروه بین‌الملل و دیپلماسی فناوری ستاد توسعه فناوری انرژی‌های تجدیدپذیر معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری از توسعه ارتباطات بین‌المللی حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر  خبر داد. میرآبادی ادامه داد: دراین راستا در کنفرانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیر که آذر ماه امسال برگزار شد، این...
سازمان ملی انرژی چین در راستای اجرایی کردن برنامه حذف سوخت زغال سنگ، ۲۹۱ میلیارد پوند برای انرژی‌های تجدیدپذیر سرمایه گذاری می‌کند که منجر به ایجاد بیش از ۱۳ میلیون فرصت شغلی در چین می‌شود. در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ در پکن...