جمعه, ۱۵ مهر ۱۴۰۱
»   فرهنگ و هنر  »   کتاب “اسطوره‌ها و زندگی ما” به بازار عرضه شد
25 اردیبهشت 1396 , ساعت 10:40

کتاب “اسطوره‌ها و زندگی ما” به بازار عرضه شد

انتشارات فرهنگ نشر نو با همکاری نشر آسیم، کتاب “اسطوره‌ها و زندگی ما” را منتشر کرد.

در پشت جلد این کتاب آمده است: مری میجلی، فیلسوف اخلاق و استاد فلسفه، در اسطوره‌ها و زندگی ما به نقش اساسی نمادها در متن زندگی امروز انسان و به‌ویژه نقش نمادها در علم جدید و جهان‌بینی برآمده از آن می‌پردازد. در این میان واژه “اسطوره” شاید قدری گمراه‌کننده باشد. از نظر میجلی، اسطوره داستانی است که در آن، نمادهای بسیاری وجود دارد. تاکید میجلی بر این نکته است که ما انسان‌ها گونه خاصی از موجودات هستیم که مسائل را اساسا در قالب نمادها درک می‌کنیم. “اسطوره‌های زندگی ما” مفاهیمی متافیزیکی هستند که پیدا و پنهان وارد تصویر علمیِ ما از جهان می‌شوند و به مرور بخشی از علم تجربیِ به اصطلاح دقیق و آزمون‌پذیر را تشکیل می‌دهند:

مفاهیمی همچون ژن‌های خودخواه، ماده‌باوریی که ذهن را به ماده فرو می‌کاهد، و همین‌طور نگاه ملهم از حوزه هوش مصنوعی که انسان را ماشینی باهوش و مجهز به نرم‌افزاری پیشرفته می‌بیند.

در ادامه پشت جلد می‌خوانیم: میجلی نه علم را یکسره نفی می‌کند و نه همچون قدرتی الهی می‌پرستد. او به ما یادآوری می‌کند که تخیل ما در قالب نمادها چه نقش مهمی در تمام دیدگاه‌هایمان درباره جهان و انسان و جایگاه انسان در جهان دارد.

کتاب “اسطوره‌ها و زندگی ما” در گروه کتابخانه فلسفه زندگی در ۳۷۶ صفحه، با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و به قیمت ۳۰ هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد.

پایان خبر – ش الف

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع فرهنگ و هنر

در مجموع ۲۱۹ اثر در حراجی پیش رو کریستیز به مزایده گذاشته خواهد شد و انتظار می‌رود ارزش کلی آثار فروخته شده بین ۹۰۴,۶۰۰ تا ۱.۴ میلیون دلار برسد. در ۲۴ سپتامبر ۱۶۸ عکس از مجموعه عکس‌های «جنگ داخلی» این موزه...
شاید تا به حال نام جاده «اسالم به خلخال» را شنیده باشید و وصف زیبایی آن به گوش تان خورده باشد اما این تنها مسیر رویایی میان دو استان اردبیل و گیلان نیست و جاده «پونل به خلخال» هم از...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها