یکشنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۰
»   امور زیربنایی, فرهنگ و هنر, فرهنگی, مدیران برتر  »   کتاب داستانهای جدید ایرانی منتشر شدند/ ادبیات معاصر اظهار بالندگی کرد
۶ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۴۵

کتاب داستانهای جدید ایرانی منتشر شدند/ ادبیات معاصر اظهار بالندگی کرد

مجموعه داستان «سیاهی چسبناک شب» از محمود حسینی‌زاد، رمان «نهنگی‌ که یونس را خورد هنوز زنده‌ است» از سعید محسنی و «بازی‌های مردانه» از آرمان امیری به تازگی راهی بازار شده‌اند.

 مجموعه داستان «سیاهی چسبناک شب» نوشته محمود حسینی‌زاد در ۸۶ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۸۰۰۰ تومان در نشر چشمه منتشر شده است.

این کتاب با داستان‌های «این چهار پنج نفر»، «سیاهی چسبناک شب»، «هرم یادها»، «آن وقت»، «کتک خورده بود»، «کافه تریا»، «گریه می‌کرد» و «ردی سربی» همراه است.
در نوشته پشت جلد کتاب می‌خوانیم: آشنایی با مردی جوان، نسیمی است در زندگی مردی تنها، نسیم توفان می‌شود و مرد سرگردان.
دو نفر سال‌ها به هم نگفته‌اند «دوستت‌ دارم». تمام رابطه «دوستت دارم» بوده. حالا که دیر شده، چه؟
زندگی دختری بنا شده بر عشق به مرد جوانی. دختر از خطای مرد نمی‌گذرد و بار حسرتی را می‌کشد، ویرانگر.
پسرکی تا حد مرگ تحقیر شده و مردی که نپرسیده می‌داند، چه بر سر پسرک آمده. هر دو باید جایی چیزی می‌گفتند. نگفتند.
مردی استاده در باران مقابل پنجره‌ای تاریک، آرزو می‌کند برق رفته باشد، نه زن.
گاهی یک کلمه، یک لحظه، می‌تواند نجاتت دهد.
کلمه را نگویی، لحظه را از دست بدهی، از دست رفته‌ای.
همچنین به نقل از ایسنا، رمان «نهنگی‌ که یونس را خورد هنوز زنده است» نوشته سعید محسنی در ۱۶۹ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۴هزار تومان در همین نشر عرضه شده است.
در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: تازه‌ترین رمان سعید محسنی نامی عجیب دارد، «نهنگی که یونس را خورد هنوز زنده است». این عجیب بودن در بافت رمان نیز چنان جا گرفته که ما را با رمانی متفاوت روبه‌رو می‌کند. محسنی که کتاب قبلی‌اش، «دختری که خودش را خورد»، با اقبال خوبی روبه‌رو شد در این رمان زبان طنزآلود و روایی‌اش را حفظ کرده و درباره مردی می‌نویسند که جهان بر او تنگ آمده. او در یک کتاب‌خانه عمومی کار می‌کند؛ کتاب‌خانه‌ای فقیر، کم‌مراجعه، خاک‌گرفته و در عین حال در حال پوسیدن. او باید فرمایشات همکاری را هم که مدام در حال تنگ‌تر کردن این فضاست، تحمل‌ کند در کنار خاک‌ِ پارکی که حوالی کتاب‌خانه است، تنهایی و بی‌کتابی کتاب‌خانه و از آن مهم‌تر، جهانی که مملو از جنون شده. در این فضا روزی دختری برای گرفتن کتاب وارد این کتاب‌خانه می‌شود اما ماجرا آن‌جوری که احتمالا فکر می‌کنید پیش نمی‌رود!… محسنی در رمانش موقعیتی ساخته طنزآلود و مملو از احساس زجر و تک‌افتادگی برای کسی که چنبره مفهوم این کتاب‌خانه نفرین‌شده در حال بلعیدنش است… مثل یک نهنگ… یک رمان متفاوت و خواندنی.

رمان«بازی‌های مردانه» نوشته آرمان امیری نیز در ۳۲۴ صفحه با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۲۶ هزار تومان در نشر چرخ راهی بازار شده است.
در نوشته پشت جلد کتاب آمده است: پدر، پسر و وکیل، مثلثی مردانه را حول جنایتی ناجوان‌مردانه تشکیل می‌دهند. نقشه‌هایی که هریک در این بین پیاده می‌کنند ترکیبی چندگانه است از مقاصد متفاوت و احساسات متناقضی از عشق و نفرت که به یکدیگر دارند. آرمان امیری چندین سال است که در حوزه سیاسی و اجتماعی روزنامه‌نگاری و وبلاگ‌نویسی می‌کند. به همین خاطر، ردپای تاریخ معاصر ایران در رمان او نقش پررنگی دارد. راز روابط پیچیده این بازی‌های مردانه، درسایه سنگین مجادلات نسل‌های پیشین است که از پس تاریخ بر نسل امروز سنگینی می‌کند. میراثی تاریخی که هر یک از شخصیت‌های رمان به نوعی با آن درگیر است و به شیوه خود با آن مواجه می‌شود. سیمای نقش‌آفرینان این تاریخ پرمجادله تماما مردانه به نظر می‌رسد، اما اگر جای خالی بین سطرها را با تصویر نیمه‌پنهان زنان پر نکنیم، راز جنایت هیچ‌گاه کشف نخواهد شد.

پایان خبر – م م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع امور زیربنایی  , فرهنگ و هنر  , فرهنگی  , مدیران برتر

هادی نباتی‌نژاد مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه گفت : شرکت فولاد مبارکه قصد دارد در یک اقدام چندمرحله‌ای تأمین‌کنندگان و پیمانکاران سراسر کشور که امکان همکاری با این شرکت را دارند از طریق خوداظهاری شناسایی و از توانمندی‌های آنان...
مدیرکل امور اقتصاد و دارایی کهگیلویه و بویراحمد گفت: فروش ۲۶ ملک مازاد دستگاه‌های دولتی این استان برای جبران کسری بودجه به روش مزایده برنامه ریزی شده است. غضنفر  افزود: دستگاه‌های اجرایی موظفند بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰ و...

مطالب مرتبط با برچسب