شنبه, ۰۱ آبان ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   کمبود ۲۷ درصدی بارش ایران
۶ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۳:۰۱

کمبود ۲۷ درصدی بارش ایران

رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی-صادق ضیائیان ضمن اشاره به افزایش ۱.۳ درجه‌ای دمای ایران طی ۱۱ ماه گذشته نسبت به میانگین بلندمدت گفت: کشور ۲۷ درصد کمبود بارش دارد.

ضیائیان در مورد وضعیت بارشی کشور از ابتدای سال آبی (مهرماه ۹۶) تا پایان مردادماه ۹۷ اظهار کرد: طی ۱۱ ماه گذشت، کل کشور ۱۵۸ میلی‌متر بارش دریافت کرده که با توجه به بارش ۲۲۸ میلی‌متری کشور در مقیاس بلندمدت، ۷۰ میلی‌متر کمبود بارش داریم که معادل ۲۷ درصد است.

وی استان‌های پربارش و کم‌بارش کشور را طی ۱۱ ماه گذشته اعلام کرد و گفت: در بازه مهر تا پایان مردادماه سال جاری، استان‌های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی پر بارش‌ترین استان‌ها بودند که به ترتیب ۲۵ و ۲۱ درصد افزایش بارش نسبت به میانگین بلندمدت را تجربه کردند. استان‌های کردستان، کرمانشاه، اردبیل، همدان، زنجان، قزوین، سمنان و ایلام در ۱۱ ماه گذشته، در وضعیت نرمال بارشی قرار داشتند.

رئیس مرکز ملی خشکسالی ادامه داد: متاسفانه طی ۱۱ ماه گذشته، استان‌ سیستان و بلوچستان ۷۴ درصد کمبود بارش را داشت، استان‌های هرمزگان و کرمان با ۶۶ درصد و استان فارس با ۵۶ درصد کمبود بارش در رتبه‌های بعدی استان‌های کم‌بارش قرار می‌گیرند که به لحاظ کم‌بارشی در بدترین وضعیت قرار دارند.

افزایش ۱.۳ درجه‌ای دمای ایران در ۱۱ ماه گذشته

رئیس مرکز ملی خشکسالی و. مدیریت بحران سازمان هواشناسی در بخش دیگر گفت‌وگو در مورد وضعیت دمایی کشور طی ۱۱ ماه گذشته اظهار کرد: از ابتدای مهر تا آخر مردادماه ۹۷، کل کشور ۱.۳ درجه سلسیوس افزایش دما را تجربه کرد. استان‌های آذربایجان غربی زنجان، کردستان، قزوین و آذربایجان شرقی بیشترین افزایش دما را نسبت به میانگین بلندمدت داشتند.  در استان تهران طی ۱۱ ماه گذشته نسبت به میانگین بلندمدت، ۱.۵ درجه افزایش دما ثبت شده است.

به گفته ضیاییان، کل کشور طی مرداد ۹۷،  ۱.۲ درصد افزایش دما داشت. استان‌های مرکزی و زنجان با ۲.۱ درجه سلسیوس بیشترین افزایش دما را نسبت به میانگین بلندمدت خود در ماه مردا تجربه کردند. استان‌های مرکزی، زنجان، همدان، قم و تهران به ترتیب بیشترین افزایش دما را طی مرداد ماه داشتند. استان تهران  ۱.۹ درجه سانتیگراد گرم‌تر از حد نرمال بود.

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

علیرضا نادعلی گفت:امروز نیاز داریم با کار و خدمت و اقدامات مؤثر، هم رضایت را در شهروندان تهرانی ایجاد نماییم و هم با طراحی های درست و به جا به ایجاد حس رضایت‌مندی در آنها مبادرت بورزیم. اینک در آغاز یک...
معاون فنی و عمرانی شهردار کرج گفت: تا ماه آینده مناقصه پیمانکار مشخص و مسئله طرح روشنایی پل حصارک رفع می‌شود. به نقل از خبرگزاری مهر علی اصغر همتی در خصوص خاموشی پل چند سطحی شهدای حصارک اظهار کرد: وقتی معابر،...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها