یکشنبه, ۰۱ خرداد ۱۴۰۱
»   اقتصادی, صنعت و معدن  »   یک شرکت دانش بنیان «نفت و گاز» راه اندازی کرد/نخستین خط تولید کاتالیست های همرسوبی کشور
۳ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۳۷

یک شرکت دانش بنیان «نفت و گاز» راه اندازی کرد/نخستین خط تولید کاتالیست های همرسوبی کشور

نخستین خط تولید صنعتی کاتالیست‌های هم رسوبی کشور با حضور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در شرکت نفت و گاز سرو افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.

سورنا ستاری گفت: با ورود موفق به عرصه تولید کاتالیست‌های هم رسوبی، در آینده نزدیک دامنه تولید کاتالیست‌های داخلی با کاربردهای گوناگون از جمله خودرو گسترش می‌یابد. نخستین خط تولید صنعتی کاتالیت‌های هم رسوبی کشور با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در شرکت نفت و گاز سرو افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید. معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری با بیان این که رشد توانمندی کشور موجب اقبال صنایع داخلی به استفاده از کاتالیست‌های تولید داخل را به دنبال داشته است، افزود: با توجه به اهمیت بالای تولید کاتالیست، همواره یکی از چالش‌هایی که صنایع پتروشیمی را تهدید می‌کرد تامین کاتالیست بود که خوشبختانه امروز با افزایش توانمندی داخلی این چالش تا حد زیادی رفع شده است. وی افزود: با ورود به عرصه تولید کاتالیست‌های هم رسوبی، در آینده نزدیک دامنه تولید کاتالیست‌های داخلی با کاربردهای گوناگون از جمله در صنعت خودرو گسترش می‌یابد. ستاری به شکسته شدن تابوی استفاده از کاتالیست‌های تولید داخل توسط صنایع کشور گفت: زمانی بود که شرکت‌های پتروشیمی جرات و جسارت استفاده و بارگذاری کاتالیست‌های تولید داخل را نداشتند، اما با توجه به توانمندی مطلوب و تجربه ای که طی چهار سال گذشته در حوزه ساخت کاتالیت‌ها کسب کرده‌ایم اکنون صنایع کشور به این نتیجه رسیده‌اند که استفاده از کاتالیست‌های تولید داخلی دارای مزایای بسیاری است زیرا این تولیدات کارایی مطلوب خود را در افزایش راندمان صنایع به خوبی نشان داده‌اند. رییس هیات امنای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با اشاره به گستره وسیع کاربرد کاتالیست‌ها در صنایع گوناگون گفت: با توجه به گسترش زمینه استفاده از کاتالیست‌ها در صنایع کشور می‌بایست این صنعت در حال توسعه توجه جدی داشته باشد که بر همین اساس حمایت از پژوهش‌های مرز دانش و فناورانه این حوزه در دستور کار معاونت علمی و فناوری قرار دارد.

وی با اشاره به ظرفیت بالقوه کشورمان در صنایع پتروشیمی افزود: ایران دارای بازاری بزرگ در صنایع پتروشیمی است که در وحله نخست باید نیاز صنایع کشور با تولیدات داخلی تامین و نیاز کشور از واردات خارجی این محصولات از جمله کاتالیست‌ها اشباع شود. وی افزود: در ۲ سال آینده حرکتی جدی در این حوزه خواهیم داشت و با تکیه بر توانمندی داخلی می‌توانیم بخش قابل توجهی از نیاز داخلی به کاتالیست‌ها را تامین کنیم. ستاری به نیاز ۲۰ درصدی صنایع فولاد و ۵۰ درصدی پتروشیمی به کاتالیست‌ها گفت: با وجود فضای مناسب برای افزایش تواننمندی داخلی در حوزه کاتالیست، باید حوزه پژوهش و شرکت‌های دانش بنیان به طور جدی به این حوزه ورود پیدا کنند و زمینه را برای ایجاد بازارهای جدید فراهم شود. رییس ستاد توسعه فناوری نفت، گاز و ذغال سنگ کشور با تاکید بر توجه جدی به صادرات کاتالیست‌های تولید داخلی گفت: مهم ترین حمایت از تولیدکننده داخلی کاتالیست خرید صنایع کشور از محصولات آنان و ایجاد بازار است که می‌بایست در فضای رقابتی بازار این حوزه محقق شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری کاهش قیمت شدید اخیر کاتالیست‌ها در بازار ایران را ناشی از پدیده دامپینگ (Dumping) در بازار این صنعت دانست و افزود: دامپینگ به عنوان چالشی جدی برای تولیدکنندگان داخلی کاتالیست باید باید مورد توجه قرار گیرد که رشد شرکت‌های داخلی و رقابت جدی در این حوزه رخ داده است و تنها راه‌کار آن حمایت از تولیدات داخلی شرکت‌های دانش بنیان و کمک به ایجاد بازار برای محصولات آنهاست. علی وطنی معاون توسعه فناوری، پیمان صالحی رییس مرکز طرح‌های کلان ملی، جعفر توفیقی دبیر ستاد نفت، گاز و ذغال سنگ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و هومن کریمی مدیرعامل شرکت نفت و گاز سرو در افتتاحیه نخستین خط تولید کاتالیست‌های هم رسوبی معاون علمی و فناوری رییس جمهوری را همراهی کردند. شرکت نفت و گاز سرو با توانمندی تولید سالانه یک میلیون لیتر کاتالیست، توانسته است کاتالیست‌های مورد نیاز چرخه‌ی تولید گاز سنتز در واحدهای آمونیاک و متانول در صنایع پتروشیمی و چرخه‌ی تولید هیدوژن در پالایشگاه‌ها را با تولید کاتالیست‌های سنتز متانول شیفت دما بالا، متنیشن و پیش رفرمینگ به روش هم‌رسوبی را با راه‌اندازی این خط تولید تامین کند.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , صنعت و معدن

علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان، گفت : در گذشته کشاورزان ما به دولت یارانه می دادند و اخیرا هرچه قیمت جهانی است در دلار نیمایی ضرب می شود و قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی...
نشست بررسی ظرفیتهای مازندران و استرالیا جهت برقراری تعاملات تجاری بین دو طرف، با حضور سفیر استرالیا در تهران، رییس و نایب رییس اتاق بازرگانی مازندران و رییس نمایندگی امورخارجه در مازندران در سالن کنفرانس اتاق برگزار شد. رییس اتاق بازرگنی...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها