جمعه, ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   تب «کریمه کنگو» با مصرف شیر دام آلوده به انسان منتقل نمی‌شود
۹ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۴۱

خون و بافت دام آلوده تنها عامل انتقال این ویروس

تب «کریمه کنگو» با مصرف شیر دام آلوده به انسان منتقل نمی‌شود

دکتر مجید همتی رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان کرمانشاه، در خصوص راه های انتقال بیماری تب کریمه کنگو، اظهار کرد: وقتی دام توسط کنه گزیده می‌شود ویروس بعد از یک هفته وارد خون دام می‌شود و دام را آلوده می‌کند که البته علائم خاصی در دام ندارد.

وی ادامه داد: ویروس صرفا در خون دام وجود دارد و وارد سایر نقاط مانند مدفوع، بزاق و شیر دام نمی‌شود و از همین رو تماس با این موارد خطری برای انتقال بیماری به انسان ندارد.

همتی افزود: مصرف شیر دام آلود یا دوشیدن شیر نمی‌تواند مشکلی برای فرد ایجاد کند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان کرمانشاه تنها عاملی که می‌تواند ویروس تب «کریمه کنگو» را به انسان منتقل کند خون و بافت دام آلوده دانست.

همتی با اشاره به اینکه تماس پوست بدون زخم با خون دام هم باعث ایجاد بیماری در انسان نمی‌شود، خاطرنشان کرد: انتقال از طریق پوست فقط در شرایطی رخ می‌دهد که خراش یا زخمی روی پوست وجود داشته باشد و خود پوست سالم به عنوان سدی در برابر ویروس عمل می‌کند.

وی افزود: اما در صورت تماس ویروس با مخاط چشم، چون این مخاط نازک است امکان انتقال بیماری به انسان وجود دارد.

به گفته این مسئول، همچنین ویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از طریق خوردن و آشامیدن آلودگی بدون هیچ مانعی وارد بدن انسان می‌شود.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان کرمانشاه تاکید کرد: با این شرایط دامپزشکان، سلاخان، قصابان و دامداران بیشترین گروه در معرض خطر بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو هستند.

همتی به مردم اطمینان داد، نگرانی در خصوص بیماری نداشته باشند و فقط گوشت مجاز و معتبر دارای مهر دامپزشکی را تهیه کنند.

پایان خبر – ش الف

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

به نقل از ایسنا، فدراسیون فوتبال روزهای سیاهی را در سال ۹۹ سپری کرد اما پایان این همه تاریکی، با برگزاری انتخابات همراه بود تا اهالی فوتبال به آینده و سروسامان گرفتن این وضعیت امیدوار باشند. شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی...
به نقل از ایسنا، بنابراعلام بانه ۹۰، با توجه به پیشرفت روز افزون علم و تکنولوژی، شرکتهای اروپایی هر ساله تعداد زیادی لپ تاپ صنعتی تولید و وارد بازار اروپا می کنند. قسمتی از این لپ تاپها توسط شرکتهای اروپایی خریداری...

مطالب مرتبط با برچسب

سخنگو و مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از مشاهده یک مورد بیماری مشکوک به تب کریمه کنگو در استان خبر داد. به نقل از ایسنا، محمد سلطان‌تویه اظهار کرد:  بیمار مشکوک به تب کریمه کنگو، مرد دامدار ساکن روستای...
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از نبود امکانات لازم برای رصد دام های آلوده، گفت: استان های هم مرز پاکستان در معرض بیماری های مشترک میان انسان و دام هستند. به نقل از مهر، احمد حمزه در خصوص...
خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها