سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   تب «کریمه کنگو» با مصرف شیر دام آلوده به انسان منتقل نمی‌شود
۹ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۴۱

خون و بافت دام آلوده تنها عامل انتقال این ویروس

تب «کریمه کنگو» با مصرف شیر دام آلوده به انسان منتقل نمی‌شود

دکتر مجید همتی رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان کرمانشاه، در خصوص راه های انتقال بیماری تب کریمه کنگو، اظهار کرد: وقتی دام توسط کنه گزیده می‌شود ویروس بعد از یک هفته وارد خون دام می‌شود و دام را آلوده می‌کند که البته علائم خاصی در دام ندارد.

وی ادامه داد: ویروس صرفا در خون دام وجود دارد و وارد سایر نقاط مانند مدفوع، بزاق و شیر دام نمی‌شود و از همین رو تماس با این موارد خطری برای انتقال بیماری به انسان ندارد.

همتی افزود: مصرف شیر دام آلود یا دوشیدن شیر نمی‌تواند مشکلی برای فرد ایجاد کند.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان کرمانشاه تنها عاملی که می‌تواند ویروس تب «کریمه کنگو» را به انسان منتقل کند خون و بافت دام آلوده دانست.

همتی با اشاره به اینکه تماس پوست بدون زخم با خون دام هم باعث ایجاد بیماری در انسان نمی‌شود، خاطرنشان کرد: انتقال از طریق پوست فقط در شرایطی رخ می‌دهد که خراش یا زخمی روی پوست وجود داشته باشد و خود پوست سالم به عنوان سدی در برابر ویروس عمل می‌کند.

وی افزود: اما در صورت تماس ویروس با مخاط چشم، چون این مخاط نازک است امکان انتقال بیماری به انسان وجود دارد.

به گفته این مسئول، همچنین ویروس تب خونریزی دهنده کریمه کنگو از طریق خوردن و آشامیدن آلودگی بدون هیچ مانعی وارد بدن انسان می‌شود.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی دامپزشکی استان کرمانشاه تاکید کرد: با این شرایط دامپزشکان، سلاخان، قصابان و دامداران بیشترین گروه در معرض خطر بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو هستند.

همتی به مردم اطمینان داد، نگرانی در خصوص بیماری نداشته باشند و فقط گوشت مجاز و معتبر دارای مهر دامپزشکی را تهیه کنند.

پایان خبر – ش الف

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

دکتر پیمان صابریان گفت:پیشرفت های خوب و قابل توجهی را به نظر امکانات نرم افزاری و سخت افزاری داشتیم و دکتر کولیوند زحمات زیادی داشتند.  هدفمان این است که بتوانیم خدمات و امکانات با کیفیتی به مردم ارائه کنیم.  با تامین بودجه،...
آیدین هاشمی  گفت:این پروژه مهم در سه‌راهی عنبرلو و در مسیر راه فرعی پارس‌آباد به شهر مغانسر واقع شده که این سه‌راهی ضمن اتصال شهر پارس‌آباد، روستاهای محمودآباد طالقانی، تکله‌کندی و عباس‌آباد را نیز به مغانسر متصل می‌کند. به‌خاطر تصادفات زیاد...

مطالب مرتبط با برچسب

سخنگو و مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران از مشاهده یک مورد بیماری مشکوک به تب کریمه کنگو در استان خبر داد. به نقل از ایسنا، محمد سلطان‌تویه اظهار کرد:  بیمار مشکوک به تب کریمه کنگو، مرد دامدار ساکن روستای...
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از نبود امکانات لازم برای رصد دام های آلوده، گفت: استان های هم مرز پاکستان در معرض بیماری های مشترک میان انسان و دام هستند. به نقل از مهر، احمد حمزه در خصوص...