پنجشنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۱
»   اعلام مناقصه, امور زیربنایی, صنعت و معدن, مسکن و عمران  »   15 سد بزرگ در محدوده جغرافیایی لرستان در دست ساخت است
13 آبان 1397 , ساعت 9:00

۱۵ سد بزرگ در محدوده جغرافیایی لرستان در دست ساخت است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان اظهار کرد: با انجام بررسی سازمان برنامه و بودجه استان در سال ٩۴ این شرکت در بین ۶٠دستگاه اجرایی لرستان( مجموع امتیازات اختصاصی و عمومی این شرکت از بین ٢٠٠٠ نمره) ۶٢٣ نمره را کسب و رتبه ۴٧ را داشته است.

وی اضافه کرد: این در حالیست که از ابتدای سال ٩۶ این شرکت از نمره ٢٠٠٠، نمره ١۵١۵ را اخذ و یکی از ادارات خوب معرفی شدیم.

رشد ۲۰ پله‌ای عملکرد آب منطقه‌ای لرستان در کشور

میرزایی با بیان اینکه در ارزیابی مدیریت منابع آب کشور از جمله طرح توسعه، مطالعات، مالی و پشتیبانی و حفاظت و بهره‌برداری، تحقیقات، برق‌آبی و مدیریت در اسفندماه ٩۵ آب منطقه‌ای لرستان در بین ۳۱ استان رتبه آخر را کسب کردیم، افزود: در ارزیابی سال ٩۶  از رتبه ٣١ به رتبه  ١٢ ارتقاء پیدا کردیم و  ٢٠ پله رشد داشتیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با اشاره به اینکه در ۱.۵ سال گذشته تاکنون، بیشترین پیگیری‌ها برای اخذ تخصیص آب انجام شده و در این مدت بخش زیادی از تخصیص سدها صادر شده و مابقی تخصیص مورد نیاز آب شرب، صنعت و کشاورزی خرد و کلان استان در دست پیگیری و اقدام است، بیان کرد: بصورت هفتگی موضوع تخصیص آب استان را از طریق دفتر برنامه‌ریزی معاونت آب و آبفای وزارت نیرو پیگیری می‌کنیم.

میرزایی با بیان اینکه با هماهنگی‌های خوبی که بین نمایندگان، استاندار و شرکت آب منطقه‌ای لرستان وجود دارد، دهها بار موضوع تخصیص آب استان چه از طریق مکاتبه‌ای و حضوری در سطح وزیر و معاونین پیگیری شده و آخرین جلسه‌ای که با وزیر نیرو داشتیم هفتم آبانماه بوده است، بیان کرد: برای حل مسائل و مشکلات تخصیص آب لرستان با نوشتن نامه، سرمقاله و حرف‌های بدون پشتوانه کارشناسی در فضای رسانه‌ای امکانپذیر نیست بلکه برای حل این موضوع نیاز به مستندات و قرائن منطقی و کارشناسی دقیق است و تکرار حرف‌های غیرکارشناسی توسط افراد غیر متخصص و غیرمرتبط با مقوله آب و تخصیص، به بیراهه رفتن است.

وی ادامه داد: برای حل مساله آب لرستان باید از مجاری قانونی و با ارائه مستندات دقیق کارشناسی انجام شود که این موضوع در حال انجام است و در این راستا دو کار اساسی که در گذشته انجام نشده لازم است انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با اشاره به اینکه یکی از این کارها تدقیق اراضی و لزوم تهیه نقشه کاداستر اراضی آبی و به روزرسانی تخصیص‌های صادر شده است، افزود: با این کار میزان برداشت‌های واقعی و اراضی تحت پوشش آنها کاملا مشخص می‌شود و بخش زیادی از تخصیص‌های قدیمی که فقط بر روی کاغذ بوده و تاکنون استفاده نشده آزاد خواهد شد و می‌توانیم برای تخصیص‌های آزاد شده برنامه‌ریزی کرده و طرح‌های جدید در سطح استان اجرا کنیم.

میرزایی با بیان اینکه یکی دیگر از کارهای ضروری در استان انجام مطالعات جامع آب  لرستان بوده که در گذشته انجام نشده بود، گفت: بارها در سال‌های گذشته وزارت نیرو به شرکت آب منطقه‌ای لرستان اعلام کرده که نیازهای آب شرب و صنعت بلند مدت استان را براساس مطالعات طرح جامع آب اعلام کنید که متاسفانه این مطالعات انجام نشده است.

وی با بیان اینکه در ۱.۵ سال گذشته با پیگیری‌های مستمری که انجام شده سازمان برنامه و بودجه استان پذیرفت، گفت: یک میلیارد تومان برای انجام تدقیق اراضی کشاورزی آبی و تهیه نقشه کاداستر استان و یک میلیارد تومان برای انجام مطالعات تامین آب بلند مدت شرب و صنعت استان اختصاص داده  شده است که در حال مبادله موافقت‌نامه با سازمان برنامه و بودجه استان هستیم و بلافاصله نسبت به انتخاب مشاور ذیصلاح برای انجام مطالعات این دو مورد مهم اقدام کنیم.

میرزایی در پاسخ به این سوال که برخی می‌گویند سدهای استان چندتا حوضچه هستند و سد بزرگ محسوب نمی‌شوند، اظهار کرد: براساس تعریف استاندارد ICOLD (کمیسیون بین‌المللی سدهای دنیا) تمام سدهایی که ارتفاع آنها بیش از ۱۵ متر و حجم مخزن آنها بیش از یک میلیون مترمکعب باشد جزء سدهای بزرگ محسوب می‌شوند، لذا تمام سدهای ساخته شده یا در دست ساخت وزارت نیرو در استان از سد کزنار گرفته (با ارتفاع ۲۶ متر و حجم مخزن یک میلیون مترمکعب) تا سد بختیاری (با ارتفاع ۳۲۵ متر و حجم مخزن ۵ میلیارد و ۱۵۹ مترمکعب) جزء سدهای بزرگ است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای لرستان با بیان اینکه ۱۵ سد بزرگ در محدوده جغرافیایی استان در دست ساخت است، گفت: با اهداف مختلف برق‌آبی و تامین آب شرب، صنعت، کشاورزی، کنترل و مهار سیلاب و اهداف گردشگری وجود دارد که برخی تاکنون به بهره‌برداری رسیده و برخی دیگر در دست ساخت هستند و دو سد مخملکوه(کاکارضا) و زیبا محمد خرم‌آباد هم اسناد مناقصه آنها تهیه شده و ظرف حداکثر دو ماه آینده با انتخاب پیمانکار، عملیات اجرایی آنها آغاز می‌شود.

وی تصریح کرد: سدهای استان شامل ( رودبار، بختیاری، کزنار، خان‌آباد، حوضیان و عالی محمود الیگودرز، آبسرده و شهید بروجردی بروجرد، کمندان ازنا، مروک دورود، تاج امیر نورآباد، ایوشان، مخملکوه و زیبا محمد خرم‌آباد و تنگ معشوره) است که از این تعداد کارفرمای سدهای رودبار، معشوره و بختیاری شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران بوده  و مابقی به کارفرمایی شرکت آب منطقه‌ای لرستان است.

میرزایی خاطرنشان کرد: امید می‌رود با رعایت همه ضوابط و احترام به حقوق دیگران و اتمام طرح ‎ های مطالعاتی سدسازی لرستان و نهایی شدن تخصیص ‎ های حوضه کرخه و کارون بزرگ در آینده نزدیک، شاهد اجرای طرح‌های توسعه منابع آب( شرب، صنعت و کشاورزی ) بیشتری در استان باشیم.

مطالب مرتبط با موضوع اعلام مناقصه  , امور زیربنایی  , صنعت و معدن  , مسکن و عمران

محدودیت ذخایر انرژی‌های هیدروکربنی و کاهش احتمالی اقبال جهانی به آن، کشورهای حاشیه خلیج‌فارس را به فکر ایجاد تنوع در سبد انرژی انداخته است. همزمان با روند جهانی استقبال از انرژی‌های تجدیدپذیر این کشورها نیز برای قطع وابستگی به درآمدهای...
شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل در نظر دارد تعدادی اقلام ضایعاتی خود را در شهرهای تهران، شیراز، اصفهان و تبریز، از طریق مزایدۀ عمومی به فروش برساند. شرکت ایرانسل از متقاضیان دعوت می‌شود از تاریخ ۷ تا ۱۳ تیر ۱۴۰۱، با...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها