سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
»   بازار دیجیتال  »   34 میلیون ایرانی از خدمات پهن باند موبایل استفاده می کنند
۲۴ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۲۰:۳۳

۳۴ میلیون ایرانی از خدمات پهن باند موبایل استفاده می کنند

محمود واعظی در سخنرانی خود در اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS) که در ژنو سوئیس در حال برگزاری است، درباره تلاش ایران برای دستیابی به منافع عرضه سرویس های ICT در زندگی روزمره مردم، توضیح داد و گفت: سیاست ما همواره گسترش محتوای سالم، بهبود کیفیت و تنوع سرویس های مبتنی بر بستر شبکه ملی اطلاعات است.

به نقل از مهر، واعظی افزود: در عین حال مقرون به صرفه بودن سرویس ها با استفاده از عامل رقابت، مشارکت با بخش خصوصی و جذب سرمایه گذاری خارجی، گسترش دسترسی به مناطق روستایی و دوردست، تسهیل و حمایت فعالانه از نوآوری ها و استقبال از فناوری های پیشرفته برای افزایش بازده، در این بخش مدنظر بوده است.

واعظی با تاکید براینکه همه این موارد برای ارائه سرویس های فراگیر و مقرون به صرفه مبتنی بر پهن باند در شبکه ملی اطلاعات به اجرا درآمده است،‌ گفت: با اجرای این سیاستها، سرویس های پهن باند را تقریبا به ۲۸ هزار روستا ارائه کرده ایم و تعداد مشترکان فعال موبایل در ایران بیش از ۸۵ میلیون نفر و خطوط ثابت در ایران، بیش از ۴۸ میلیون نفر است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه تعداد کاربران پهن باند به ۴۴ میلیون نزدیک شده است، خاطرنشان کرد: از این تعداد، ۳۴ میلیون کاربر از خدمات نسل سوم و چهارم ( ۳G و ۴G) پهن باند موبایل استفاده می کنند و اکنون ۳G در بیش از ۹۰۰ شهر و ۴G در بیش از ۷۰۰ شهر ایران فعال است.

واعظی با بیان اینکه ظرفیت داخلی IP زیرساخت نزدیک به ۱۰ترابیت بر ثانیه است، یادآور شد: در ایران ۷ مرکز IXP (مرکز تبادل اطلاعات) راه اندازی کرده ایم و اخیرا اتصال فیبر نوری به منازل (FTTH) مشتریان مسکونی و کسب و کارها، ارائه می شود و سرعت ارائه چنین خدماتی در آینده نیز، بیشتر خواهد شد.

وی با تاکید بر کاهش شکاف دیجیتال اظهار داشت: ما با استفاده از منابع مالی USO (طرح توسعه اجباری ارتباطات) به سرعت در حال کاهش شکاف دیجیتال هستیم تا شبکه ها و سرویس های ICT به مناطق دوردست و کمتر برخوردار، گسترش یابد. در این راستا هدف خود را ارائه اتصال پهن باند و عرضه خدمات سودمند، قرار داده ایم.

وزیر ارتباطات با اشاره به ایجاد ۱۰۰ هزار شغل مرتبط با فناوری اطلاعات در سال گذشته و حمایت های مالی و اعطای وام های کم بهره به شرکت های نوپا، موسسات نوآوری و مراکز تحقیق و توسعه، گفت: در سه سال گذشته حجم بازار ICT در ایران سه برابر شده و انتظار داریم این افزایش را در ۵ سال آینده نیز داشته باشیم.

وی با بیان اینکه سیاست ایران استقبال، تسهیل و تشویق همکاری های بین المللی در همه حوزه های مرتبط با ICT است، توجه بر اهمیت پروژه های مشترک با شرکای خارجی در توسعه فناوری ها، برنامه های کاربردی و خدمات جدید را ، ضروری عنوان کرد و افزود: این موضوع یکی از ستون های اصلی سیاست ما است و ما این فعالیتها را با اولویت دهی به معاملات خود، با کسانی که به این فراخوان پاسخ مثبت دهند، ادامه می دهیم؛ در این میان شرکتهای ایرانی زیادی در حوزه ICT وجود دارد که آماده آغاز همکاری های بین المللی هستند.

به نقل از مهر، اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی با شعار «جامعه اطلاعاتی و دانش بنیان در جهت اهداف توسعه پایدار» از ۲۲ تا ۲۶ خرداد ۹۶ (۱۶-۱۲ ژوئن) در ژنو سوئیس، درحال برگزاری است.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع بازار دیجیتال

 سید جواد جهرمی گفت:اگر حاکمیت در رابطه با عرضه خودرو در بورس کالا به جمع‌بندی نهایی برسد و نهایتا آن را ابلاغ کند، بورس کالا بستر مناسب برای آن را فراهم خواهد کرد. در حال حاضر مساله اصلی، سازوکار معاملاتی...
محمود محمودزاده گفت: چیزی که تاکنون در بورس کالا مدنظر بوده و مورد بحث قرار گرفته است، معاملات املاک اشخاص حقوقی و وابسته به نهادهای دولتی بوده که در دست اجراست. ساختاری در بورس کالا فراهم شده است که املاک نهادهای مختلف...

مطالب مرتبط با برچسب