شنبه, ۰۲ بهمن ۱۴۰۰
»   اجتماعی, سیاسی  »   نشست «فرهنگ رسانه و پیشگیری از جرم» برگزار شد
۱۶ اسفند ۱۳۹۵ , ساعت ۱۰:۲۸

با همکاری «مرکز مطالعات اجتماعی و جرم­ شناسی»

نشست «فرهنگ رسانه و پیشگیری از جرم» برگزار شد

به نقل از معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، چهارمین نشست «فرهنگ رسانه و پیشگیری از جرم» برگزار شد که از سلسله نشست­ های مدیریت پیشگیری از جرایم و آسیب­ های اجتماعی با موضوع «فرهنگ رسانه و پیشگیری از جرم» با همکاری «مرکز مطالعات اجتماعی و جرم­ شناسی» معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و «موسسه تحقیقات علوم جزایی و جرم­‌شناسی» دانشگاه تهران برگزار شد.

دراین نشست محمد فرجی‌ها گفت: رسانه­­ ها با بازنمایی غیرکارشناسانه جرائم و معضلات اجتماعی، موجب انحراف افکار عمومی، ایجاد هراس ناشی از افزایش بزهکاری و بزه دیدگی در جامعه می شوند.

وی افزود: رسانه‌ها همچنین موجب سیاست‌گذاری­ های مبتنی بر خواست مردم – و نه نیازهای جامعه – شدند و به این ترتیب مسئولان و سیاست‌گذاران حوزه جرم  و آسیب­ های اجتماعی را خواسته یا ناخواسته از نیازهای اولویت­ دار و اساسی جامعه دور کرده‌اند.

آرش محبی نیز در این نشست با تشریح ویژگی­ های رویکرد پیشگیرانه و نقش رسانه­ ها در پیشگیری به بررسی پرداخت ارتباط میان حوزه ارتباطات با حوزه پیشگیری و اصول ضرروی در برنامه­ ریزی­ های رسانه­ ای پرداخت.

وی در ادامه به برطرف نمودن تعدادی از پیش‌­فرض های موجود در خصوص میزان اثرگذاری رسانه ­ها اشاره کرد و گفت: نتایج برخی تحقیقات حاکی از آن است که فعالیت رسانه ­ها تاثیر ایده­‌آلی در کاهش جرم ندارند.

این نشست با حضور دکتر فرجی ها مدیر گروه جزا و جرم ­شناسی دانشگاه تربیت مدرس، دکتر فیروز محمودی جانکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران و آرش محبی سردبیر و مدیر مسئول فصلنامه راهبرد ارتباطات برگزار شد.

بیان چالش ­ها و ظرفیت­ های استفاده از رسانه­ های جمعی به عنوان یکی از ابزارهای مورد استفاده در اجرای برنامه های پیشگیرانه، عدم استفاده از متخصصین و کارشناسان در بازنمایی اخبار مربوط به جرم و آسیب ­های اجتماعی به عنوان مهم­ترین چالش رسانه ­ای در حوزه پیشگیری از جرم از دیگر محورهای مطرح شده در این نشست تخصصی بود.

چهارمین نشست تخصصی مدیریت پیشگیری از جرم با موضوع فرهنگ، رسانه و پیشگیری از جرم سه شنبه دهم اسفند ماه در محل مؤسسه تحقیقات علوم جزایی و جرم­شناسی برگزار شد.

پایان خبر – ن ش

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , سیاسی

مشاهدات میدانی قیمت انواع برنج به ویژه برنج خارجی با آزاد شدن واردات این محصول کمی ارزان شده و برنج های مانده در گمرک در حال ورود به کشور است و زمینه عرضه در بازار را تقویت کرده است. هر کیلوگرم...
بهمن دانایی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اصلاح نرخ خرید تضمینی چغندر قند و افزایش قیمت چغندر بهاره به ١٧٠٠ تومان گفت: دیروز جلسه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاستهای حمایتی محصولات اساسی کشاورزی تشکیل شد و با مساعدت شخص...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها