سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱
»   اقتصادی, صنعت و معدن  »   سیاستگذاری توسعه فازهای پارس جنوبی در اشتغال زایی نیروی انسانی
14 فروردین 1396 , ساعت 12:17

سیاستگذاری توسعه فازهای پارس جنوبی در اشتغال زایی نیروی انسانی

توسعه فازهای مختلف پارس جنوبی یکی از وعده‌های وزیر نفت در دولت یازدهم بود که بیژن زنگنه طبق گفته مسئولان و شواهد و قرائن موجود، به این وعده جامه تحقق پوشاند. وعده‌ای که علاوه بر افزایش چشمگیر تولید گاز در ایران، زمینه اشتغال را برای جوانان کشور فراهم کرد.

میدان پارس جنوبی شامل ١٣ پالایشگاه گازی و ۴٠ سکوی تولیدی خواهد بود که از این تعداد تا اواخر سال ۹۵، ١٠ پالایشگاه در بخش خشکی و ٢۵ سکو در دریا تکمیل و به بهره برداری رسیده بود.

به گفته محمد مشکین‌فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، عملیات اجرای ٢۴٠٠ کیلومتر از ۳۱۵۰ کیلومتر خط لوله٣٢ اینچی که باید در بستر دریا کشیده شود، انجام شده و عملیات اجرای ٧۵٠ کیلومتر دیگر نیز در مدت ۲ سال آینده محقق خواهد شد. در مجموع برای کل میدان پارس جنوبی ۴١۵ حلقه چاه تعریف شده که از این میزان ٢٨۵ حلقه چاه حفاری و ١۵٧ حلقه چاه باقیمانده هم پس از تکمیل، به مدیریت تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس به عنوان بهره بردار میدان مشترک تحویل خواهد شد. از سال ۸۱ تا سال گذشته (٩۴)، ٨٧٩ میلیارد متر مکعب گاز از میدان پارس جنوبی تولید شده که ارزش محصولات تولیدی آن طی این مدت، معادل ٣٧٨ میلیارد دلار بوده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس  با اشاره به وعده بیژن زنگنه مبنی بر افزایش ٣٠٠ میلیون متر مکعب گاز از پارس جنوبی گفت ظرفیت تولید گاز ایران درحال افزایش است و با تکمیل فازهای باقیمانده پارس جنوبی تا پایان سال ۹۷ ظرفیت تولید گاز کشور از این نقطه به حدود ۷۲۵ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید. وزیر نفت طی ٣ سال گذشته وعده افزایش ٣٠٠ میلیون متر مکعب گاز از پارس جنوبی را به مردم داده بود که این وعده با تلاش وزارت نفت، شرکت ملی نفت ایران، شرکت نفت و گاز پارس (به عنوان کارفرمای طرح های درحال توسعه) و پیمانکاران داخلی بطور کامل عملی شده است.

وضعیت اشتغال زایی در فازهای ۱۷، ۱۸، ۲۰، ۲۱ و ۱۹ پارس جنوبی

بر اساس این گزارش، یکی از ویژگی‌های طرح‌های توسعه‌ای فازهای پارس جنوبی اشتغال زایی و استفاده از توان نیروی انسانی داخلی است. در این راستا مدیرعامل شرکت مدیریت طرح‌های صنعتی ایران درمورد میزان اشتغالزایی در فاز ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی توضیح داده بود با توجه به حجم زیاد کارکردها حدود ۱۴ هزار نفر ساعت اشتغالزایی در پیک کاری داشته‌ایم و یکی از سیاستگذاری توسعه فازهای پارس جنوبی در اشتغال زایی نیروی انسانی است.

همچنین طبق مستندات موجود تاکنون بیش از ۱۳۳ میلیون نفر ساعت در بخش خشکی فاز ١٩ پارس جنوبی کار شده است و در انجام فعالیت‌های توسعه‌ای آن نیز بالغ ‌بر ١١ هزار نفر مشغول کار بودندکه بر اساس آمارهای موجود، در زمان اوج فعالیت ها، این تعداد به ۱۲ هزارنفر نیز رسیده است.

مجری طرح توسعه فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی نیز در این مورد توضیح داده بود به طور متوسط روزانه برای  ۹۰۰۰ نفر در طرح توسعه فازهای ۲۰ و ۲۱ پارس جنوبی اشتغال زایی میشود.

پایان خبر – ش الف

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , صنعت و معدن

علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان، گفت : در گذشته کشاورزان ما به دولت یارانه می دادند و اخیرا هرچه قیمت جهانی است در دلار نیمایی ضرب می شود و قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی...
نشست بررسی ظرفیتهای مازندران و استرالیا جهت برقراری تعاملات تجاری بین دو طرف، با حضور سفیر استرالیا در تهران، رییس و نایب رییس اتاق بازرگانی مازندران و رییس نمایندگی امورخارجه در مازندران در سالن کنفرانس اتاق برگزار شد. رییس اتاق بازرگنی...

مطالب مرتبط با برچسب

هادی فخرزاده گفت،رئیس تعمیرات مدیریت تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه سکوهای پارس جنوبی در دو ناحیه یک و دو تقسیم‌بندی شده‌اند، گفت: پیش از این تعمیر و نگهداری تمام سکوهای تحت راهبری مدیریت تولید...
مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان این که نتایج برخی از مناقصه‌های فرعی فاز ۱۱ پارس جنوبی به کارفرما (شرکت نفت و گاز پارس) اعلام شده است، اظهار کرد: بیشتر برندگان مناقصه‎های فرعی این طرح، شرکت‌های ایرانی هستند...

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها