سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱
»   بین الملل, سیاسی, سیاسی  »   مظنون بمب‌گذاری متروی سن پترزبورگ شناسایی شد
15 فروردین 1396 , ساعت 12:07

مظنون بمب‌گذاری متروی سن پترزبورگ شناسایی شد

رسانه‌های روسی به نقل از منابع امنیتی اعلام کردند که یک “فرد انتحاری” که عامل حمله به متروی سن پترزبورگ بوده را شناسایی کرده‌اند. او جوانی قرقیزستانی بوده که شهروندی روسیه را داشته است.

 یک منبع امنیتی به خبرگزاری اینترفکس گفت: مظنون بمب‌گذاری متروی سن پترزبورگ شناسایی شد ، وی جوان ۲۳ ساله است که براساس تصاویر دوربین‌ها او چهره ساکنان آسیای میانه را داشته.

به گفته این منبع، او تنها بوده و یک بمب را داخل کپسول آتشنشانی در ایستگاه مترو “پلوشاد واستاناولنیه” کار گذاشته بود که عمل نکرد و نیروهای امنیتی بلافاصله آن را کشف و خنثی کردند.

این منبع افزود: این فرد مظنون بعد از گذاشتن بمب سوار قطار مترو شده و بمبی که حمل می‌کرده در جریان حرکت قطار بین دو ایستگاه منفجر شد.

سیستم‌های امنیتی قرقیزستان امروز (سه‌شنبه) تایید کردند، مظنون انفجار یکی از شهروندان این کشور بوده است.

رخات سلیمانف، سخنگوی سازمان امنیتی قرقیزستان اظهار داشت: نام مظنون احتمالی “اکبرجان جلیلف” از شهر “اُش” قرقیزستان و متولد ۱۹۹۵ است که شهروندی روسیه را داشته و دانشجو بوده است.

به گزارش اینترفکس، مظنون شناسایی شده اما گزارش‌های ضد و نقیضی در مورد انتحاری بودن حمله وجود دارد. گفته شده این ظن وجود دارد که او با افراط‌گراهای تندرو در ارتباط باشد.

در این راستا مقامات امنیتی روسیه گفتند، عامل حمله تروریستی متروی سن‌پترزبورگ با افراد مسلح در سوریه در ارتباط بوده است.

ابتدا تصویری از فردی که ریش داشته و کلاه سیاه بر سر داشت، به عنوان مظنون احتمالی بمب‌گذاری منتشر شد اما فرد در تصویر خود را تسلیم پلیس کرده و اعلام کرد که بی گناه است و عکسش بی دلیل به عنوان مظنون منتشر شده است.

تصویر فردی که خود را تسلیم پلیس کرده است

بعدا عکس دیگری منتشر شد که مظنون بمب‌گذاری را فرد زیر نشان می‌داد:

هم‌چنین گفته شده فرد مظنون دانشجوی دانشگاه قزاقستان بوده که وزارت خارجه این کشور در این باره گفته است، هنوز زود است در این باره صحبت کرد که فرد مظنون از دانشجویان دانشگاه قزاقستان باشد.

سخنگوی وزارت خارجه قزاقستان گفت: صحبت درباره دست داشتن شهروند قزاقستانی در این انفجار زود است.

این سخنگو افزود: شهروند قزاقستانی که نامش ذکر شده تاکنون در بین قربانیان شناسایی شده، نیست اما تصاویر منتشر شده از جوان مظنون در رسانه‌ها متعلق به آرشیف نیست.

نور غالی بیلیزبیکف، معاون رئیس کمیته امنیت ملی قزاقستان نیز گفت:‌ اخبار مبنی بر این که مکسیم آریشف شهروند قزاقستانی در انفجار متروی سن پترزبورگ دست داشته باشد، عاری از صحت است.

قبلا رسانه‌ها اخباری را منتشر کردند مبنی بر اینکه نوع زخم‌های روی بدن شهروند کشته شده در این انفجار اشاره به این دارد که او کانون انفجار بوده و این مساله فرضیه اینکه او عامل انتحاری باشد را پررنگ کرد.

همچنین به همراه او پاسپورت و کارت دانشجویی کشف شده است.

خبرگزاری نووستی به نقل از یک منبع در سازمان‌های امنیتی روسیه گزارش داد، کانون انفجار روی جسد یک شهروند از آسیای میانه کشف شده اما هنوز زود است که گفته شود او عامل انتحاری است.

در همین حال مسئولان، سابق بر این گفته بودند تعداد کشته‌ها ۱۰ تن است اما کمیته مبارزه با تروریسم که یک آژانس دولتی است،‌ اعلام کرد، ۱۱ تن در این انفجار کشته شدند. در حالی که اخباری درباره افزایش تلفات و رسیدن تعداد آنها به ۱۴ تن نیز منتشر شده است.

در این راستا ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه که در زمان انفجار در سن پترزبورگ حضور داشت در محل انفجار حاضر شد.

پوتین در جریان بازدید خود که عصر دوشنبه انجام داد هیچ اظهارنظری نکرد و تنها به گذاشتن گل سرخ در ورودی مترو به منظور گرامیداشت یاد قربانیان انفجار اکتفا کرد.

وی اظهار داشت: گزارشی را از رئیس ستاد امنیت فدرال درباره انفجار دریافت کرده است و هنوز زود است درباره علت انفجار صحبت کرد.

پوتین تصریح کرد: نیروهای امنیتی تمامی احتمالات را بررسی می‌کنند از جمله احتمال تروریستی بودن حادثه را. تیم تحقیقات به زودی علت انفجار را اعلام خواهد کرد.

وی به خانواده‌های قربانیان انفجار تسلیت گفت و متعهد شد به زخمی شدگان حادثه کمک لازم را بکند.

پایان خبر – ف م

مطالب مرتبط با موضوع بین الملل  , سیاسی  , سیاسی

در مجموع ۲۱۹ اثر در حراجی پیش رو کریستیز به مزایده گذاشته خواهد شد و انتظار می‌رود ارزش کلی آثار فروخته شده بین ۹۰۴,۶۰۰ تا ۱.۴ میلیون دلار برسد. در ۲۴ سپتامبر ۱۶۸ عکس از مجموعه عکس‌های «جنگ داخلی» این موزه...
به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، از آنجایی‌که نگرانی ها در مورد تورم سبب تقویت قیمت ها شده است، قیمت طلا در معاملات امروز بازارهای جهانی افزایش یافت اما رشد ارزش دلار مانع از افزایش...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها