پنجشنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۱
»   اجتماعی, سیاسی  »   انقلابی بودن به معنی درشت و بلند حرف زدن نیست
12 اردیبهشت 1396 , ساعت 11:18

حسن روحانی :

انقلابی بودن به معنی درشت و بلند حرف زدن نیست

حسن روحانی کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری دوازدهم گفت: حرکت رییس‌جمهور باید بر مبنای خرد جمعی و خواست مردم باشد.

حسن روحانی در برنامه‌ای که از ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه شب گذشته به صورت ضبط شده از شبکه خبر سیما پخش شد، در پاسخ به این سوال که آیا آشنایی و دوستی با کسی منجر به انتخاب او در کابینه دولت دوازدهم خواهد شد یا خیر؟ اظهار کرد: دوست بودن یا نبودن با کسی خیلی مطرح نیست. البته افرادی که از گذشته با انسان سابقه کاری داشته‌اند یا در گذشته یا کابینه قبلی بوده‌اند، می‌تواند دوستی‌شان به معنای آشنایی بیشتر، امتیاز باشد اما دوست بودن نمی‌تواند معیاری برای انتخاب در کابینه باشد.

وی با بیان اینکه معمول نیست اسامی وزرا زودتر مطرح شود، یادآور شد: چون اسامی وزرا باید تقدیم مجلس شود تا آنها رای بدهند و قبل از مجلس باید هماهنگی‌های دیگری صورت بگیرد، معمول نیست اسامی آنها را از الان اعلام کنیم اما اساس برنامه ما بر شایسته‌سالاری است و کابینه یازدهم هم این واقعیت را نشان داد که نه جناح و نه تفکر سیاسی خاصی مطرح نیستند بلکه افرادی که سابقه لازم و تجربه و دانش کافی دارند در کابینه دوازدهم خواهند بود.

روحانی همچنین درباره حضور جوانان در کابینه و مدیریت کشور، اظهار کرد: باید در کل کشور برای فعالیت به جوانان میدان بدهیم البته اعضای کابینه ۳۰ نفر هستند و جوان بودن یا نبودنشان مطرح نیست و اصل توانمندی است. البته حتما با شرایط جدید کابینه نسبت به قبل تغییر می‌کند و سن متوسط همه جوان‌ها می‌شود، ضمن اینکه در سازمان اداری استخدامی طرحی داریم که سن مدیریت را کم و حدود پنج سال جوان‌تر کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره ایجاد تعامل بین قوا، بیان کرد: اساس معیار برای تعامل بین قوا، قانون اساسی و قوانین موضوعه کشور است. قانون وظایف هر قوه را مشخص کرده و معیار باید قانون باشد. همکاری، همفکری و تعامل می‌تواند بسیار موثر باشد و در تجربه دولت یازدهم دیدیم که در موضوع مهمی مثل موضوع هسته‌ای تعامل با قوا بسیار اثرگذار بود که معمولا با رییس مجلس و رییس قوه قضاییه مشورت می‌کردیم که توانستیم وحدت‌نظر پیدا کنیم.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، افزود: در سایر مسائل مهم هم باید این تعامل وجود داشته باشد. هر لایحه‌ای که دولت می‌دهد باید با هماهنگی مجلس باشد و مجلس باید به وزرا رای بدهد. مسائل مهم سیاسی در شورای عالی امنیت ملی، مسائل مهم فرهنگی در شورای عالی انقلاب فرهنگی و مسائل مهم مجازی در شورای عالی فضای مجازی مطرح می‌شود که روسای دو قوه دیگر هم در آن حضور دارند و در خیلی از شوراهای عالی کشور حاضر هستند و بحث می‌کنند و نظر می‌دهند به خاطر همین این تعامل مهم است و ضرورت دارد.

وی درباره حل اختلاف با سران قوا و به میان مردم کشیدن بحث‌ها، خاطرنشان کرد: تجربه دولت یازدهم نشان داد که تعامل با سایر قوا چگونه بود. ما در دولت یازدهم وزیری داشتیم که سه تا چهار مرتبه به مجلس بردیم و رای نیاورد و وزیر بعدی را معرفی کردیم. هیچ وقت هم گله نکردیم و گفتیم حق مجلس است که حتی تا ۱۰ نفر را رد کند. ما از سوال استیضاح وزرا هم هیچ وقت گله و شکایت‌مان را بین مردم نبردیم. مسائلی بوده که با روسای قوا بحث و حل و فصل کنیم و معمولا جلساتی را با روسای سایر قوا داشتیم که بعد از آن مصاحبه و بحث‌ها را مطرح می‌کردیم.

روحانی درباره شاخصه انقلابی‌گری مدنظر رهبر معظم انقلاب، اظهار کرد: درباره انقلابی‌گری برای امثال بنده که از ابتدای انقلاب مسئولیت‌هایی داشتند و بین مردم بوده‌اند، مردم می‌توانند قضاوت کنند. اساس نظام بر پایه انقلاب اسلامی است و همه ما به انقلاب و نظام متعهدیم. انقلابی بودن به معنای این است که برای اسلام و مردم درست فکر و برنامه‌ریزی و عمل کنیم. نظام ما مردم‌سالاری دینی است و فرهنگش باید برای اسلام و منافع مردم باشد.

 وی اضافه کرد: انقلابی بودن یعنی درست عمل کردن و به نفع مردم و آزادی جامعه حرکت کردن. هر کس برای آزادی، استقلال و اخلاق در کشور تلاش کند انقلابی است. انقلابی بودن به معنی درشت و بلند حرف زدن نیست . باید ببینیم چرا انقلاب شد و مردم پشت سر امام حرکت کردند. این کار برای استقلال، مبارزه با فساد و زندگی بهتر مردم و معنویت و آزادی بیان بود. اگر این اهداف را پاس بداریم ارزش‌های انقلاب اسلامی را پاس داشته‌ایم.

روحانی در ادامه درباره توانمندی‌های رییس‌جمهور بیان کرد: برای ریاست‌جمهوری هم توانمندی‌های شخصی و تجربه، دانش و علم مهم است و هم پیش بردن کشور در چارچوب قانون و هم حرکت در مسیر انقلاب،‌ امام و رهبری. علاوه بر اینها رییس‌جمهور باید بر مبنای خرد جمعی، مشورت و خواست و مطالبه مردم حرکت کند چون ما مردم‌سالاری دینی داریم و باید نظرات مردم را مدنظر قرار دهیم.

وی در پاسخ به این سوال که چقدر توان کار کردن با منتقدین را دارید؟ تصریح کرد: در دولت یازدهم می‌بینید که افکار متفاوت و مختلفی وجود دارد. نمایندگان گروه‌ها و جناح‌های مختلف حضور دارند. من در رای‌گیری‌ها اغلب همیشه صبر می‌کنم و خودم دستم را بالا نمی‌آورم تا سخن و رای من نخواهد اثری روی وزرا بگذارد گرچه وزرا همه مستقل هستند و نظرات خود را در استقلال کامل اعلام می‌کنند.

این کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ادامه داد: دولت یازدهم تجربه بزرگی به جا گذاشت و بیش از حد مورد انتقاد مخالفین و منتقدین بود. رسانه ملی بیشتر منتقد به دولت بوده تا حامی دولت. دولت اصل انتقاد سازنده را لازم می‌داند ولی ما همیشه با تخریب مخالف بودیم و هستیم چون کار و حرکت دولت را کند می‌کند. تخریب به مصلحت دولت نیست و شرعا و قانونا هم کار درستی نیست.

روحانی در واکنش به این موضوع که آیا قول می‌دهد در هر شرایطی دولت حاشیه‌سازی نکند، تاکید کرد: لازم نیست من قولی بدهم چرا که مردم می‌توانند بر مبنای عملکرد دولت یازدهم قضاوت کنند. عملکرد ما در این دولت اینگونه بود که توانستیم در برابر سخن مخالفین صبر کنیم و هیچ وقت به دنبال حاشیه نباشیم و در اکثر موارد دولت و رییس‌جمهور پاسخی ندادند چون خیلی از حرف‌ها و تخریب‌ها برای حاشیه‌سازی و منحرف کردن ما بوده است. ما مسیرمان را در سیاست خارجی و داخلی ادامه می‌دهیم و دولت هیچ وقت حاشیه‌سازی نداشته و ندارد.

وی درباره اعلام میزان دارایی رییس‌جمهور و مسئولان، اظهار کرد: حتما باید این کار صورت بگیرد چون این در قانون اساسی ماست. اگر موردی پیش بیاید که وزیر یا معاونی نخواهد اموالش را به دقت اعلام کند قوه قضاییه باید از او این مساله را بخواهد. در دولت یازدهم هم وزرا و معاونین به این وظیفه خود عمل کردند و باید بکنند.

روحانی درباره سیاست خارجی و این صحبت رهبر انقلاب که از کاندیداها خواسته‌اند قول بدهند نگاهشان به خارج نباشد، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب نکته مهمی را در بیانات‌شان فرمودند که این نکته را به دفعات تاکید کرده‌اند؛ اینکه ملت بزرگ ایران و همه مسئولین باید توجه‌شان به توانمندی‌های داخلی خود کشور باشد. نگاه به بیرون می‌تواند موجب ضعف قدرت ملی ما و طمع دشمنان ما باشد. دیدیم وقتی ما صرفا به صادرات نفت و عمدتا به واردات متکی شدیم دشمن طمع کرد و فروش نفت ما و واردات‌مان را تحریم کرد.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی هم همین است که اقتصاد درون‌زا و البته برون‌نگر باشد. همیشه گفته‌ام این دولت اول نگاهش به آسمان و رحمت و لطف خداوند و ثانیا نگاهش به ملت است و هیچگاه نگاهش به بیرون نخواهد بود. البته طبق سند چشم‌انداز ما تعامل سازنده و موثر خواهیم داشت ولی امیدمان باید به داخل و ملت باشد. همانطور که در بسیاری از مسائل به خودکفایی فکر می‌کنیم. امروز ما در گندم و گازوئیل خودکفا شده‌ایم و به زودی در بنزین هم خودکفا می‌شویم و صادرکننده فولاد به اروپا هستیم، این یعنی اینکه در مسیر خودکفایی حرکت می‌کنیم.

روحانی درباره اولویت سیاست خارجی خود، گفت: در سیاست خارجی اساس بحث ما تعامل سازنده و موثر با جهان است. در میان کشورها همسایگان و کشورهای اسلامی اولویت دارند. همسایگان به خاطر امنیت ملی و منافع اقتصادی‌مان، چون در ناامنی منطقه هستیم. دنیای اسلام شریک فرهنگی ماست و تفکر واحدی داریم. بعد از آن همه کشورهای آسیا، آفریقا، اروپا و آمریکای لاتین و کشورهایی که دشمن ما نباشند و رفتار عادلانه داشته باشند در اولویت سیاست خارجی ما خواهند بود.

وی همچنین درباره موضوع مقاومت در منطقه، تاکید کرد: منطقه ما دشمنان فراوانی دارد و قدرت‌های بزرگ چشم طمع به آن دارند. در خلیج‌فارس دیده‌ایم که قدرت‌های بزرگ به این منطقه حساس که منابع عظیمی دارد چشم دارند. اسرائیل هم به عنوان یک دشمن در منطقه بوده و تروریسم به عنوان دشمن دیگری ظهور کرده است. ما باید از مقاومت منطقه در برابر اسرائیل، صهیونیسم، قدرت‌های مداخله‌گر و تروریسمی که ممکن است وحدت منطقه را به خطر بیندازد حمایت کنیم و حمایت می‌کنیم.

روحانی درباره اقدام عملی برای مقابله با تحریم‌های احتمالی آمریکا، بیان کرد: ما در عمل نشان دادیم وقتی آمریکایی‌ها در قانون «آیسا» قدمی بر ضرر منافع ملی ما برداشته‌اند و تحریم ۱۰ ساله را تمدید و البته ملغی‌الاثر کردند عکس‌العمل نشان دادیم و آن دو دستوری بود که من به سازمان انرژی اتمی دادم. ما شرکت‌های آمریکایی و آنهایی را که به صهیونیست‌ها کمک می‌کردند تحریم کردیم و عکس‌العمل ما مقابله به مثل در مقابل تحریم‌ها خواهد بود.

وی درباره نظر خود درباره دو جمله «آمریکا شیطان بزرگ است» و «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند»، خاطرنشان کرد: این جمله معروف حضرت امام است در شرایطی که آمریکا داشت ایران و اصل انقلاب را تهدید می‌کرد. شاه را به آمریکا برده بود و تخیلاتی مثل ۲۸ مرداد داشت و برنامه‌ریزی مثل واقعه طبس انجام داده بود. در آن زمان امام فرمودند که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، ما ایستاده‌ایم و آمریکا شیطان بزرگ است.

روحانی با بیان اینکه آمریکا هنوز دست از شیطنت‌هایش علیه ملت ایران برنداشته، افزود: البته تلاش ما تنش‌زدایی با کل جهان بوده است. متاسفانه آمریکا مسیرش را ادامه می‌دهد ولی همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند باید دشمن را به طور کلی مایوس کنیم و تا مایوس نشده‌اند چشم طمع دارند. راه چاره ما قدرت ملی و منطقه‌ای ماست که می‌تواند جلوی بسیاری از شیطنت‌ها را بگیرد.

وی با اشاره به اینکه راهبرد عملی برای مقابله با شیطنت‌های دشمن، تقویت قدرت ملی کشور، اتحاد و اعتماد به نفس ملی و قدرت هوشمند سخت ما است، ادامه داد: عملا در مذاکره با ۱+۵ که آمریکا هم جزو آنها بود، دیدیم که وقتی ایران توانست جلوی رشد تورم را بگیرد و رشد اقتصادی در سال ۹۳ ایجاد کند، روی مذاکرات تاثیر فوری گذاشت. قدرت ملی، اقتصادی، فرهنگی، نظامی و اجتماعی ما باید دست به دست هم بدهد تا آنهایی که روابط‌شان با ما خصمانه است احساس کنند این ملت ایستاده است.

روحانی درباره برنامه خود برای استمرار قدرت ایران در منطقه، گفت: کار بزرگی در سال‌های گذشته از آغاز انقلاب تا دولت یازدهم انجام شده است. در دولت یازدهم برای روابط منطقه و قدرت منطقه‌ای ما تلاش‌های زیادی شد، ما باید این تلاش‌ها را ادامه دهیم. روابط ما با عراق، سوریه، لبنان، یمن و همسایگان‌مان بهتر شده است. به جز با یک همسایه که خودش متاسفانه به خاطر مطامع منطقه‌ای‌اش، روابط را تخریب کرده است. ما این روابط خوب را در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی ادامه می‌دهیم.

وی درباره احتمال نقض برجام از سوی آمریکا و واکنش ایران در این زمینه، اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری گفته‌اند ما هیچ وقت ناقض برجام نیستیم. جمهوری اسلامی ایران هر جا با دنیا پیمانی بسته ایستادگی کرده و برجام هم توافق با چند کشور است. ما متعهد هستیم تا زمانی که طرف مقابل به برجام پایبند باشد به آن پایبند باشیم اما متقابلا برنامه‌ای را طراحی کرده‌ایم که اگر بخواهند برجام را نقض کنند این برنامه را عملی خواهیم کرد. کمیته‌ای که توسط شورای عالی امنیت ملی مشخص شد برنامه‌ریزی برای شرایط مختلف را پیش‌بینی کردند تا اگر مشکلی برایمان پیش بیاورند این برنامه‌ریزی اجرا می‌شود.

این کاندیدای انتخابات با اشاره به برخی مباحثی که فرصت مطرح شدن آنها ایجاد نشد، بیان کرد: مساله امنیت در سیاست داخلی و خارجی، مساله آزادی در سیاست داخلی و مسائل انقلابی، ‌آزادی بیان، آزادی شغل و سایر آزادی‌ها که در منشور حقوق شهروندی مفصل آورده‌ایم مطرح نشد. آزادی احزاب و حمایت از احزاب در سیاست داخلی بسیار مهم است.

وی اضافه کرد: اقوام و مذاهب بسیار مهم هستند،‌ باید به مذاهب و اقوام مختلف احترام بگذاریم تا بر مبنای شایسته سالاری در فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور حضور پیدا کنند. خوشحالم برای اولین بار از اهل سنت سفیر، معاون وزیر و مشاور وزیر داریم. این مهم است که اقوام و مذاهب مختلف بتوانند از شرایط کشور استفاده کنند.

روحانی در پایان با اشاره به انتخابات ۲۹ اردیبهشت ماه، اظهار کرد: امیدوارم مردم مثل همیشه در صحنه باشند و به ویژه در صحنه انتخابات حضور پیدا کنند چون این مساله بسیار مهم است و ان‌شاءالله مردم در ۲۹ اردیبهشت امسال حماسه دیگری را رقم بزنند.

پایان خبر – ش الف

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , سیاسی

علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان، گفت : در گذشته کشاورزان ما به دولت یارانه می دادند و اخیرا هرچه قیمت جهانی است در دلار نیمایی ضرب می شود و قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی...
نشست بررسی ظرفیتهای مازندران و استرالیا جهت برقراری تعاملات تجاری بین دو طرف، با حضور سفیر استرالیا در تهران، رییس و نایب رییس اتاق بازرگانی مازندران و رییس نمایندگی امورخارجه در مازندران در سالن کنفرانس اتاق برگزار شد. رییس اتاق بازرگنی...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها