چهارشنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۱
»   بین الملل, سیاسی  »   ماکرون رئیس جمهور فرانسه شد
18 اردیبهشت 1396 , ساعت 11:32

در دوره دوم انتخابات ریاست جمهوری

ماکرون رئیس جمهور فرانسه شد

نتایج اولیه شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه نشان می‌دهد ماکرون کاندیدای میانه‌روی این انتخابات توانسته با غلبه بر رقیب راست‌گرای خود در عرصه رقابت‌ها پیروز شود.

وزارت کشور فرانسه اعلام کرد، بر اساس نتایج اولیه، امانوئل ماکرون، کاندیدای میانه‌رو در دوره دوم انتخابات ریاست جمهوری حدود ۶۵ درصد آرا را به دست آورده است. میزان مشارکت در این انتخابات حدود ۷۴ درصد اعلام شده است.

ماکرون پیروزی خود را در انتخابات شروع فصل تازه‌ای در تاریخ فرانسه خواند.

در همین حال، مارین لوپن با تبریک به ماکرون و طرفدارانش، شکست را پذیرفته و گفت: مردم فرانسه ادامه وضع موجود را انتخاب کردند.

مارین لوپن در جمع حامیان خود نتایج انتخابات را برای حزبش اتفاقی تاریخی خواند و متعهد شد که به روند مبارزه برای پیروزی در انتخابات پارلمانی پیش روی فرانسه ادامه دهد. وی همچنین متعهد شد که حزبش گذاری عمیق را برای ایجاد نیروی سیاسی جدید تجربه کند.

از سوی دیگر، نخست‌وزیر فرانسه اعلام کرد، نتایج دور دوم انتخابات به طوری مشخص نشان می‌دهد که رأی‌دهندگان با پروژه وحشتناک راست افراطی مخالف بوده و حامی اتحادیه اروپا هستند.

فرانسوا اولاند، رییس‌جمهور کنونی فرانسه هم تلفنی پیروزی ماکرون را به او تبریک گفت. اولاند که از مردم فرانسه خواسته بود به ماکرون رأی دهند، نتیجه این انتخابات را نشانه تمایل مردم فرانسه به وحدت و انسجام دانست.

با اعلام اولین نتایج، مردم در پاریس بوق خودروها را به صدا درآوردند و طرفداران ماکرون به جشن و پایکوبی پرداختند.

مردم فرانسه از نخستین ساعات روز یکشنبه برای انتخاب رییس‌جمهور آینده این کشور درمیان تدابیر شدید امنیتی به پای صندوق‌های رأی رفتند تا امانوئل مکرون، نامزد میانه رو یا مارین لوپن، نامزد حزب راست‌گرای جبهه ملی را به کاخ الیزه بفرستند.

این اولین بار در تاریخ فرانسه بود که هیچ یک از دو نامزد در مرحله دوم رأی‌گیری به احزاب عمده چپ و راست تعلق نداشتند.

ماکرون ۱۴ مه به عنوان رییس‌جمهوری جدید فرانسه کار خود را آغاز خواهد کرد. او وعده داده که علاوه بر اجرای اصلاحات در کشورش، به سیاست‌های همکاری با اتحادیه اروپا نیز ادامه دهد.

پایان خبر – ش الف

مطالب مرتبط با موضوع بین الملل  , سیاسی

در مجموع ۲۱۹ اثر در حراجی پیش رو کریستیز به مزایده گذاشته خواهد شد و انتظار می‌رود ارزش کلی آثار فروخته شده بین ۹۰۴,۶۰۰ تا ۱.۴ میلیون دلار برسد. در ۲۴ سپتامبر ۱۶۸ عکس از مجموعه عکس‌های «جنگ داخلی» این موزه...
به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از رویترز، از آنجایی‌که نگرانی ها در مورد تورم سبب تقویت قیمت ها شده است، قیمت طلا در معاملات امروز بازارهای جهانی افزایش یافت اما رشد ارزش دلار مانع از افزایش...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها