چهارشنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۱
»   اقتصادی  »   سرمایه گذاری 400میلیارد تومانی صیادان هرمزگانی با حمایت دولت یازدهم
20 اردیبهشت 1396 , ساعت 11:14

در زمینه صید فانوس ماهیان انجام شد

سرمایه گذاری ۴۰۰میلیارد تومانی صیادان هرمزگانی با حمایت دولت یازدهم

تعدادی از مدیران شیلات استان هرمزگان درباره سرمایه گذاری ۴۰۰میلیارد تومانی صیادان هرمزگانی خبر دادند ، این صیادان( حرفه ای) بدون دریافت کمترین تسهیلات ارزان قیمت بانکی طی سه سال گذشته تا کنون ۴۰ فروند کشتی مخصوص صیدآبزیان درآبهای عمیق خریداری کرده اند که هم اکنون درحال فعالیت هستند.
معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان در این خصوص اظهار داشت : هم اکنون تعداد ۶۰ فروند شناورمخصوص صید فانوس ماهیان در آبهای حوزه این استان فعالیت دارند که ۴۰ فروند از آنها در دولت تدبیر و امید به ناوگان صیادی ما اضافه شده است.
مسعود بارانی تعداد ملوانان فعال روی عرشه این شناورها را در مجموع یکهزارو ۴۰۰ نفرعنوان واضافه کرد: ۵۰۰درصد ازآنان ایرانی و مابقی از اتباع خارجی هستند.
وی از وجود این شناورها بعنوان یکی از مهم ترین فرصت های ایجاد شده برای اشتغال ساحل نشینان هرمزگان نام برد و اظهار داشت: شیلات نیزمالکان شناورها را ملزم کرده هر سال با جایگزین کردن ملوانان ایرانی ۲۰درصد از اتباع خارجی را کاهش دهند.
بارانی از ایجاد اشتغال در نوار ساحلی جنوب کشوربا محوریت سواحل مکران بعنوان یکی از برنامه های دریا محوردولت یازدهم نام برد و گفت: اداره کل شیلات هرمزگان فراخوان جذب و بکارگیری ۴۰۰ نفر نیروی علاقمند به کار روی این شناورها را از طریق فرمانداری ها، بخشداری ها، شوراهای اسلامی، ائمه جمعه و همچنین استانداری و رسانه های همگانی اعلام کرده است.
وی حداقل شرایط لازم برای کار روی شناورهای صید فانوس ماهیان را مدرک دیپلم وکارت دریانوردی عنوان کردوگفت: با توجه به کمبود نیروهای تخصصی، و همچنین تامین نیروی مورد نیاز بخش خصوصی پیگیر برگزاری کلاسهای آموزشی نیز برای افراد ثبت نام شده بدون مهارت هستیم.
این مقام مسئول در شیلات هرمزگان ازساکنان شهرستانهای ساحلی ازجمله سیریک، میناب و جاسک خواست برای نام نویسی و کسب اطلاعات بیشتر به ادارات شیلات این مناطق مراجعه کنند.
معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان از ذخایر عظیم فانوس ماهیان در آبهای عمیق دریای عمان(بین ۲۰۰تا ۴۰۰متری عمق آبها) بعنوان بهترین فرصت برای توسعه فعالیت های صید و صیادی به روش صنعتی و ایجاد اشتغال برای ساکنان نوار مرزی نام برد.
وی ابراز داشت: با توجه به عمق زندگی فانوس ماهیان و اینکه شناورهای سنتی قادر به صید آنها نیستند ظرفیت برای فعالیت ۱۰۰۰ تا ۱۲۰فروند کشتی ویژه صید این آبزی در آبهای دریای عمان( حوزه ایران) وجود دارد که تاکنون ۶۰فروند آن توسط بخش خصوصی خریداری شده که با پرچم ایران درحال فعالیت هستند.
درحال حاضر فانوس ماهیان در صنایع تولید پودر ماهی استفاده می شوند که با افزایش میزان صید می توان علاوه بر تامین پودر مورد نیاز بازار داخلی، صادرات پودر و صید ضمنی آن را به مقدار قابل توجهی افزایش داد که این اقدام علاوه بر ارز آوری، می تواند منجر به کاهش وابستگی کشور به واردات پودر ماهی، افزایش صادرات، ایجاد اشتغال در بخش های مختلف صید و صیادی، ساخت شناورو توسعه خدمات و پشتیبانی بندری را در سواحل مکران شود.
یکی از مهم ترین دلایل افزایش صید فانوس ماهیان در دولت یازدهم ، افزایش تعداد شناورهای مخصوص صید این گونه است که با توجه به روند صید در حال انجام فانوس ماهیان در آب های جنوبی کشور، انتظار می رود تا پایان امسال میزان صید به بیش از ۲۰ هزار تن افزایش یابد.
مدیرکل شیلات هرمزگان نیز بیان داشت: کشتی های صید فانوس ماهیان با پرچم ایران و تحت مالکیت شرکت های ایرانی هستند و با توجه به قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران، درسازمان بنادر و دریانوردی ثبت شده اند و صید فانوس ماهیان را با نظارت شیلات تخلیه و تحویل کارخانجات و صنایع داخلی می دهند و صید ضمنی آن را که عمدتاً ماهی یال اسبی است به دلیل حرام بودن، پس از طی مراحل قانونی صادر می کنند.
پرویز محبی درگفت و گوبا ایرنا با بیان اینکه این شناورها تعرفه صید و عوارض بندری را به خزانه دولت واریز می کنند، ابراز داشت: در حال حاضر طول صیدگاه مورد استفاده آنها بیش از ۱۶۰ کیلومتراست و در اعماق بیش از ۲۰۰ متر مجاز به صید هستند و با توجه ماهیت شیوه صید و گونه های آبزی هدف، تداخلی با ناوگان صید خرد در آبهای منطقه ندارند.
به گفته وی هم اکنون هیچ کشتی صیادی خارجی در آب های هرمزگان فعالیت ندارد درحالیکه حدود ۸۰۰ فروند از شناورهای ایرانی در آب های بین المللی و اقیانوس هند مشغول صید هستند که سالانه حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تن از انواع گونه های تون ماهیان را صید و در کشور عرضه می کنند.
مدیرعامل شرکت ‘فانوس ابوموسی’ که سه فروند از این شناورهای را از خارج خریداری کرده افزود: با فعالیت این شناورها زمینه اشتغال برای صدها ملوان روی عرشه و دها نفرنیز روی خشکی فراهم شده که عده زیادی از آنان هم اکنون درحال کار هستند.
محمد شریف عشرتی در گفت وگوبا ایرنا تاکید کرد: برخلاف شایعات، که برخی رسانه های همگانی داخلی نیز بدون کمترین اطلاع به آن دامن می زنند، صید فانوس ماهیان بوسیله این شناورها تداخلی با صید سنتی ندارد بلکه باعث فعالیت تعدادی از قایق های صیادی شده است.
وی یادآورشد: بعنوان یک صیاد سنتی با ۳۰ سال سابقه کار، از سوی دولت یازدهم درجریان ذخایر پایان ناپذیر فانوس ماهیان در آبهای دریای عمان قرار گرفتم که با مشارکت تعدادی از صیادان و تاسیس شرکت ‘فانوس ابوموسی’ (درشهرستان ابوموسی) اقدام به خرید سه فروند کشتی از کشور تایلند کردیم و هم اکنون نیز درحال فعالیت هستیم.
عشرتی تاکید کرد: هنگام صید فانوس ماهیان در فاصله ۲۰ کیلومتری و حتی بیشتر از نوار ساحلی جاسک و کوه مبارک از توابع سیریک درآبهای دریای عمان مقداری نیز ماهی یال اسبی، شبه شوریده (دهان سیاه)، مارماهی و سفره ماهی نیز صید می شود که به دلیل حرام بودن و عدم مصرف داخلی به کشورهای چین، تایلند و ویتنام صادر می شوند.
در اطلاعات منتشره شیلات آمده است: ماهی یال اسبی و گونه های یاد شده جزء ماهیان غیر خوراکی و گونه های کمتر صید شده هستند که به منظور کاهش فشار بر ذخایر دیگر گونه های آبزی صید می شود که می تواند علاوه بر اشتغالزایی و درآمدزایی برای صیادان، ارزآوری بسیاری خوبی نیز برای کشور داشته باشد طوریکه سال گذشته افزون بر دو هزارو ۵۰۰تن به کشورهای ویتنام، چین و تایلند صادر شد که ۶۴میلیون دلار ارزآوری داشت.
مدیرعامل شرکت فانوس ابوموسی( صید فانوس ماهیان) یادآورشد: هرفروند کشتی طی ۲۲روز فعالیت بین ۱۵۰تا ۲۰۰ تن صید می کند که حداقل ۶۰درصد آن فانوس ماهیان، ۳۰درصد ماهی یال اسبی، ۱۰درصد شبه شوریده و ۲تا ۳ درصد مابقی نیز مارماهی و سفره ماهی است که جنبه صادراتی دارند.
وی اضافه کرد: فعالیت کشتی های صید فانوس ماهیان موجب تحریک و درنتیجه پخش انواع گونه های یال اسبی در نوارساحلی شهرستانهای میناب تا جاسک شده طوریکه هر قایق بین ۱۵۰تا ۲۰۰ کیلوگرم از این ماهی را صید و هرکیلوگرم آنرا به قیمت ۱۲۰هزار ریال به سردخانه هایی که تا سه سال قبل نیمه تعطیل بودند برای بسته بندی و صادرات می فروشند.
وی خاطرنشان ساخت: درحالی شاهد شایعه پراکنی از سوی تعدادی ازرسانه ها وافراد ناآگاه علیه شرکت های داخلی مالک شناورهای صید فانوس ماهی هستیم که کشورعمان اخیرا با استفاده از هفت فروند شناورپیشرفته مکنده ( اجاره دادن آبهایش)درحال صید هزاران تن فانوس ماهی از ذخایر مشترک و صادرات آن به خارج است.
عشرتی گفت: همین پیشنهاد از سوی شرکت های خارجی به ایران شد اما از آنجایی که کشتی های بکار گرفته شده اشتغالزایی بالایی ندارند قبول نکردیم و درنتیجه جذب کشورعمان شدند.
شناورهای متعلق به شرکت های ایرانی با استفاده از روش ترال نسبت به صید فانوس ماهیان اقدام می کنند که هریک فروند آن برای حداقل۲۴نفر بطورمستقیم اشتغالزایی دارد.
وی اضافه کرد: با گذشت دو و نیم سال از فعالیت شرکت فانوس ابوموسی تلاش ما برای تامین نیروی متخصص تعمیر و نگهداری سردخانه و تعمیر موتورشناورهای بزرگ برای کار روی کشتی ها بی نتیجه ماند طوریکه مجبور به استفاده از اتباع خارجی هستیم که هزینه زیادی برای ما دارند.
عشرتی ابراز داشت: شناور۶۰ میلیارد ریالی را که تنها موتورآن بیش از ۱۲میلیارد ریال ارزش دارد نمی شود تحویل افراد غیر متخصص داد هرچند گرفتن ویزا و تهیه بلیت رفت و برگشت برای ملوانان خارجی نیز برای ما مشکل است.
وی هزینه توقف هرفروند کشتی صید صنعتی فانوس ماهیان را روزانه بین ۳۰تا ۵۰میلیون ریال عنوان و تاکید کرد: خواب کشتی به هر بهانه ای موجب ضرر و زیان و درنتیجه ورشکسته شدن شرکت صیادی می شود.
مدیرعامل شرکت فانوس ابوموسی خاطرنشان ساخت: برای خرید این شناورها به دلیل نداشتن وثیقه کافی دریافت وامهای ارزان قیمت تبصره ای از وامهای با بهره ۲۶درصد استفاده کردیم که برای بازپرداخت آن و فرار از جریمه و دیرکرد مجبورهستیم به هر قیمتی حتی استفاده از نیروی کار خارجی کار کنیم.
عشرتی از قیمت پایین فانوس ماهیان (۶۶هزارریال هم اکنون) بعنوان یکی از مشکلات شرکت های صیادی نام برد و گفت: تنها راه افزایش قیمت ایجاد ارزش افزوده است که بایستی کارآفرینان و شرکت های تولید کننده مواد غذایی وارد عمل شوند.
با توجه به افزایش تعداد شرکت های صید فانوس ماهی قیمت این آبزی از کیلویی۱۲هزار ریال در سال ۹۳به ۶هزار ریال در سال جاری کاهش پیدا کرده که با توسعه فعالیت کارخانه های تهیه کننده پودر ماهی و دیگر روش های تولید غذاهای آماده دریایی(فست فودی) این رقم قابل افزایش است.
در اطلاعات منتشره شیلات ایران آمده است: شناسایی اولیه ذخایر ارزشمند فانوس ماهیان درایران به سالهای دهه ۱۳۴۰ هجری خورشیدی برمی گردد و صید آزمایشی این گونه از سال ۱۳۶۹ با استفاده از هشت فروند کشتی بصورت گشت تحقیقاتی آغازشد که تا سال ۱۳۷۳ ادامه داشت.
بر اساس بررسی ‌های کارشناسان مؤسسه تحقیقات شیلات ایران، افزون بر۲ میلیون تن ذخیره فانوس ماهیان در آبهای هرمزگان وجود دارد که سالانه برداشت بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تن از آن امکان پذیراست درحالیکه هم اکنون کمتر از ۱۲هزار تن آن صید می شود.
طبق این تحقیقات وزن هر یک ازفانوس ماهیان بین ۲تا ۴گرم وعمرآنها حدود شش ماه است که در عمق۲۰۰تا ۴۰۰متری آبهای دریای عمان زندگی می کنند که صید و عمل آوری آنها در کارخانه های تولید پودر ماهی می تواند کمک بزرگی به ایجاد اشتغال و حتی ارزآوری برای کشور داشته باشد.
طی چند ماه گذشته و درحالی که کمتراز۱۰ روز به زمان برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده تعدادی از رسانه های بدون کمترین اطلاع و به بهانه های غیر واقعی اقدام به شایعه سازی در زمینه بیکاری صیادان هرمزگان، وجود کشتی های چینی درآبهای جنوب کشور و حتی جایگزین شدن اتباع خارجی با فعالان عرصه صید و صیادی دراین استان می کنند.
درحالی که واقعیت آن چیزی بود که از زبان مدیران شرکت های خصوصی مالک شناورهای خریداری شده مخصوص صید فانوس ماهیان و مدیران شیلات هرمزگان خواندیم .
اداره کل شیلات هرمزگان آمار صیادان این استان را حدود ۳۰هزارنفراعلام کرده که با استفاده از چهار هزار فروند شناور صیادی کوچک و بزرگ با پشتیبانی ۲۲ بندر صیادی احداث شده درنوار ساحلی این خطه فعالیت دارند.

پایان خبر – ن ش

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

نشست عمومی شورای اسلامی شهر کرمان در چهارم مهرماه ماه ۱۴۰۱ محل بحث و گفت‌وگو پیرامون موضوع رسیدگی به جبران خسارت‌های اموال عمومی، توجه به برگزاری تئاترها و رویدادهای فرهنگی و توجه بیش‌از پیش به هفته گردشگری بود. بررسی خسارات‌...
 عدم اشتغالزایی و تولید مناسب و عدم تحقق وعده‌های مالک کارخانه آزمایش مرودشت، این کارخانه را پس از سال‌ها آزمون و خطاهای بی‌پایان در مسیر مزایده چندباره قرار داده است؛ تا جایی که مشخص نیست این کارخانه چه زمانی به...

مطالب مرتبط با برچسب

سید جواد حسینی‌کیا  گفت:دولت جدید باید منابع بانکی اختصاص یافته برای تولید و اشتغال را عملیاتی کند و به تعهد خود عمل کند.دولت جدید باید تمام مجوزهای کاغذی را باطل کند و هر معدنی که فعال نیست را دوباره به مزایده...
هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه خود به ریاست رییس جمهور، تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی در سال ۱۳۹۶ را  پنج درصد افزایش داد. همچنین هیات دولت، میزان فرانشیز پرداختی را برای بیماران بستری و بستری موقت شهری در مراکز دولتی ۱۰...

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها