جمعه, ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
»   فرهنگ و هنر  »   نشست «از هزارو یک شب تا هزار و یک روز» با حضور ایران شناس آلمانی
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۳۲

نشست «از هزارو یک شب تا هزار و یک روز» با حضور ایران شناس آلمانی

یک ایران‌شناس آلمانی اولریش مارزلف به منظور شرکت در نشست «از هزارو یک شب تا هزار و یک روز» که از سوی موزه هنرهای معاصر، موزه عصارخانه شاهی و مرکز آفرینش های ادبی قلمستان برنامه‌ریزی شده بود به شهر اصفهان سفر کرد.

به نقل از ایسنا، وی با اشاره به تأثیرات برگزاری این نشست‌ها اظهار کرد: این نشست شامل دو قسمت کلی تاریخ چاپ و نقاشی‌های چاپ سنگی در ایران و هزار و یک شب و هزار و یک روز و  ریشه‌های آن در ادبیات فارسی‌زبان بود.

وی تصریح کرد: هر دو  قسمت، شامل پندها و اندرزهایی برای علاقه‌مندان ایرانی بود که ما پژوهشگران نیز در تلاش هستیم تا تاریخ تحول اجتماع کنونی را ارزیابی و پژوهش کنیم تا جوانان امروز به شیوه کامل ریشه‌های تاریخی کشور خود را شناسایی کنند.

این ایران‌شناس آلمانی درباره پژوهشی که برای داستان «هزارویک شب» انجام داده است، تصریح کرد: پژوهش بنده سابقه ۴۰ ساله دارد. در مرحله اول، در دانشگاه کلن آلمان مشغول به تحصیل در رشته خاورشناسی شدم و با کمک استادم به ایران آمدم و در دانشگاه فردوسی مشهد در زمینه ادبیات و عرفان مشغول به تحصیل شدم.

او ادامه داد: حضور من در ایران و تحصیل در دانشگاه مشهد تاثیر فراوانی بر روی علاقه‌ من به مطالعه ادبیات ایران باستان گذاشت و سعی می‌کنم هرساله به ایران سفر کنم تا با شرکت در نشست‎های علمی، به نتایج جدیدی درباره تاریخ کهن و ادبیات ایران دست پیدا کنم.

مارزلف درباره پیگیری چنین جلسه‌هایی برای نشان دادن تاریخ کهن ایران، افزود: تا کنون جلسات دیگری نیز در این زمینه در شهر تهران برگزار شده و قرار است یک گنگره بین‌المللی در زمینه تاریخ کهن ایران شهریورماه سال جاری در شهر همدان برگزار شود.

او افزود: در کشورهای اروپایی حدود ۲۰ سال است که همایشی درباره هزارویک شب برگزار می‌شود؛ اما مسائل حل‌نشده‌ای وجود دارد که با ادامه‌دار بودن چنین نشست‌هایی آن‌ها نیز مورد بررسی و تحلیل قرار خواهند گرفت.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع فرهنگ و هنر

به نقل از گاردین، اسپانیا حراج شدن یک تابلو نقاشی که احتمال دارد یکی از آثار «کاراواجو»،‌ نقاش مشهور رنسانس باشد را متوقف کرد. مطالعات دقیق‌تر بر روی این نقاشی که مسیح (ع) را درحالی که زخمی شده است به تصویر...
به نقل از ایرنا، سید مهدی طلایی مقدم روز یکشنبه به مناسبت ۲۰ فروردین ماه «روز هنر انقلاب اسلامی » در آیین تجلیل از ۵۵ هنرمند فعال شهرستان که با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در تالار شیخ محمدتقی بافقی برگزار...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها