یکشنبه, ۰۱ خرداد ۱۴۰۱
»   فرهنگ و هنر  »   نشست «از هزارو یک شب تا هزار و یک روز» با حضور ایران شناس آلمانی
۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۳۲

نشست «از هزارو یک شب تا هزار و یک روز» با حضور ایران شناس آلمانی

یک ایران‌شناس آلمانی اولریش مارزلف به منظور شرکت در نشست «از هزارو یک شب تا هزار و یک روز» که از سوی موزه هنرهای معاصر، موزه عصارخانه شاهی و مرکز آفرینش های ادبی قلمستان برنامه‌ریزی شده بود به شهر اصفهان سفر کرد.

به نقل از ایسنا، وی با اشاره به تأثیرات برگزاری این نشست‌ها اظهار کرد: این نشست شامل دو قسمت کلی تاریخ چاپ و نقاشی‌های چاپ سنگی در ایران و هزار و یک شب و هزار و یک روز و  ریشه‌های آن در ادبیات فارسی‌زبان بود.

وی تصریح کرد: هر دو  قسمت، شامل پندها و اندرزهایی برای علاقه‌مندان ایرانی بود که ما پژوهشگران نیز در تلاش هستیم تا تاریخ تحول اجتماع کنونی را ارزیابی و پژوهش کنیم تا جوانان امروز به شیوه کامل ریشه‌های تاریخی کشور خود را شناسایی کنند.

این ایران‌شناس آلمانی درباره پژوهشی که برای داستان «هزارویک شب» انجام داده است، تصریح کرد: پژوهش بنده سابقه ۴۰ ساله دارد. در مرحله اول، در دانشگاه کلن آلمان مشغول به تحصیل در رشته خاورشناسی شدم و با کمک استادم به ایران آمدم و در دانشگاه فردوسی مشهد در زمینه ادبیات و عرفان مشغول به تحصیل شدم.

او ادامه داد: حضور من در ایران و تحصیل در دانشگاه مشهد تاثیر فراوانی بر روی علاقه‌ من به مطالعه ادبیات ایران باستان گذاشت و سعی می‌کنم هرساله به ایران سفر کنم تا با شرکت در نشست‎های علمی، به نتایج جدیدی درباره تاریخ کهن و ادبیات ایران دست پیدا کنم.

مارزلف درباره پیگیری چنین جلسه‌هایی برای نشان دادن تاریخ کهن ایران، افزود: تا کنون جلسات دیگری نیز در این زمینه در شهر تهران برگزار شده و قرار است یک گنگره بین‌المللی در زمینه تاریخ کهن ایران شهریورماه سال جاری در شهر همدان برگزار شود.

او افزود: در کشورهای اروپایی حدود ۲۰ سال است که همایشی درباره هزارویک شب برگزار می‌شود؛ اما مسائل حل‌نشده‌ای وجود دارد که با ادامه‌دار بودن چنین نشست‌هایی آن‌ها نیز مورد بررسی و تحلیل قرار خواهند گرفت.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع فرهنگ و هنر

در مجموع ۲۱۹ اثر در حراجی پیش رو کریستیز به مزایده گذاشته خواهد شد و انتظار می‌رود ارزش کلی آثار فروخته شده بین ۹۰۴,۶۰۰ تا ۱.۴ میلیون دلار برسد. در ۲۴ سپتامبر ۱۶۸ عکس از مجموعه عکس‌های «جنگ داخلی» این موزه...
شاید تا به حال نام جاده «اسالم به خلخال» را شنیده باشید و وصف زیبایی آن به گوش تان خورده باشد اما این تنها مسیر رویایی میان دو استان اردبیل و گیلان نیست و جاده «پونل به خلخال» هم از...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها