پنجشنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۱
»   انرژی  »   دولت یازدهم 117 روستا را با انرژی خورشیدی برقدار کرد
25 اردیبهشت 1396 , ساعت 11:47

دولت یازدهم ۱۱۷ روستا را با انرژی خورشیدی برقدار کرد

مهاجرت از روستاها به شهرها و از شهرها به کلانشهرها، از جمله چالش های این روزهای کشور است؛ چالشی که با حاشیه نشینی همراه می شود و تبعاتی از جمله خالی شدن روستاها و ایجاد جمعیت نامتوازن در شهرها را به دنبال دارد.
اهمیت این مساله به حدی است که نامزدهای انتخاباتی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری نیز آن را از اولویت های کشور تشخیص دادند و در نخستین مناظره تلویزیونی به آن پرداختند و همه متفق القول مهاجرت را نتیجه بیکاری و کمبود خدمات دانستند. جمعیت روستایی به این دلیل شهر را بر روستا ترجیح می دهد که پس از مهاجرت می تواند از شغل برخوردار شود و همچنین از خدمات و به قول معروف امکانات بیشتری بهره مند شود.
تغییر این مسیر اجتناب ناپذیر است و ما ناگزیریم که این روند را تغییر دهیم؛ این امر جز با تجدیدنظر در روند گذشته خدمات رسانی به روستاها تغییر نخواهد کرد؛ روستاها تا زمانی که از خدماتی مانند آب، برق، تلفن و … برخوردار نباشند نمی توانند حتی برای ایجاد شغل تلاش کنند، اما ورود این خدمات زیربنایی، می تواند زیرساخت ها را برای احداث بنگاه های کوچک و متوسط فراهم کند و نهایتا موجب به حرکت در آمدن چرخ اقتصاد روستاها شود.
در این ارتباط، هفته گذشته مراسمی با عنوان خدمات رسانی آب و برق به روستاها با حضور جمعیتی از اقوام مختلف کشور برگزار شد؛ در آن نشست، حاضران دقایقی پای صحبت روستائیان نشستند و خبر خوبی از آنها شنیدند. به عنوان نمونه یکی از روستائیان آذری زبان که سالها پیش به شهر مهاجرت کرده بود،‌از بازگشت خود به روستا سخن گفت؛ وی دلیل این بازگشت را مهیا شدن زیرساخت هایی مانند آب و برق ذکر کرد.
حمید چیت چیان وزیر نیرو چندی پیش در ارتباط با برقرسانی به روستاها، از اتصال همه روستاهای بالای ۱۰ خانوار به شبکه برق کشور خبر داد و گفت: برای اجرای این امر، به مرکز آمار مراجعه کردیم و کل روستاهای کد دار بالای ۱۰ خانوار را شناسایی کردیم؛ ابتدا ۵۸۰ روستا شناسایی شد و سپس این تعداد به ۶۲۳ روستا با ۹ هزار و ۲۴۵ خانوار رسید که همه آنها تا پایان سال گذشته از نعمت برق برخوردار شدند.
در جریان این برنامه، یک هزار و ۷۶۳ کیلومتر شبکه فشار متوسط و ۳۴۱ کیلومتر شبکه فشار ضعیف و همچنین ۷۹۰ دستگاه ترانسفرماتور نصب شد.
بر پایه آمارهای وزارت نیرو، در دولت یازدهم به ۲ هزار و ۱۵۲ روستا با جمعیتی بیش از ۳۲ هزار نفر برقرسانی شد و برای اجرای این پروژه ها، ۲ هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال هزینه شد.
به این ترتیب، تعداد روستاهای برقدار شده کشور به ۵۶ هزار و ۷۹۳ روستا با جمعیتی نزدیک به ۴.۳ میلیون خانوار رسید.
باید در نظر داشت که برقرسانی به روستاها – آن هم روستاهایی که آخرِ صفِ برقرسانی قرار گرفته اند – چالش ها و موانع ویژه ای به همراه دارد؛ روستاهایی که گاه فقط ۱۰ خانوار در آن زندگی می کند و برای رسیدن به آنجا باید راه هایی صعب العبور را طی کرد؛ این روستاها پراکندگی زیادی دارند و طول خط آنها نیز بسیار طولانی است.
وزیر نیرو در جلسه خدمات رسانی آب و برق به روستاها در این ارتباط گفت: برای انتقال تجهیزات به برخی از این روستاها از هلی کوپتر استفاده کردیم، در برخی مناطق از حیوانات بارکش و حتی در بعضی مناطق تجهیزات روی دوش افراد گذاشته و حمل می شد؛ بعضی مناطق حتی از سنگ نوردها برای توسعه شبکه برق استفاده کردیم.
البته در این بین روستاهایی هم وجود داشتند که به دلیل امکانپذیر نبودن توسعه شبکه برق، اتصال آنها غیرممکن بود؛ وزارت نیرو برای تامین برق این روستاها از انرژی های خورشیدی استفاده کرد.
به این ترتیب، در دولت یازدهم ۱۱۷ روستا با انرژی خورشیدی برقدار شد که با ۱۰۰ روستایی که از گذشته به انرژی خورشیدی مجهز شده بودند، تعداد روستاهای برقدار از طریق انرژی های خورشیدی به ۲۱۷ روستا افزایش یافت.
در کنار برق رسانی به این روستاها، برق رسانی به عشایر نیز در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت.
ولی الدین مصلحتی شربیانی مجری طرح برق رسانی روستایی توانیز در این ارتباط گفت: حدود ۲ سال با عشایر برای برق رسانی به آنها جلسه برگزار کردیم و برآورد شد که حدود ۳۴هزار خانوار عشایری بی برق هستند که برای آنها نیروگاه های سبک ۳۰۰ واحد ساعتی با قابلیت حمل طراحی شد.
وی تاکید کرد: ابتدا این طرح به صورت آزمایشی برای ۵۰ دسته عشایر در چهارمحال و بختیاری اجرا شد اما برای همه گیر کردن این طرح هنوز مشکلاتی وجود دارد که باید از طریق مذاکره با دستگاه های نظارتی رفع شود.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع انرژی

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران گفت: تسهیل صادرات به کشورهای همسایه نظیر عراق و سوریه در راستای سیاست‌های ابلاغی وزارت صنعت و اهداف کلان صادرات کشور در اولویت است. به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از صندوق ضمانت صادرات ایران، «عبدالله سجادی»...
«امین حسین نقشینه» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: امروز و فردا به دلیل جو پایدار در شهرهای صنعتی و پر جمعیت مثل تهران اصفهان و اراک شاهد کاهش کیفیت هوا و آلودگی هوا هستیم. وی...

مطالب مرتبط با برچسب

عنایت‌الله رحیمی  گفت: مردم عیار هر یک از مسئولان را می‌دانند و صادقانه بودن یا نبودن تلاش‌ها را تشخیص می‌دهند. کمیسیون‌های مربوطه تشکیل و مجوزهای لازم صادر شده و مدیران دستگاه ها باید روند به مزایده گذاشتن اموال مازاد و قیمت گذاری...
پیش بینی می شود که در سال جاری میلادی، میزان استفاده از برق خورشیدی در جهان با رسیدن به بیش از ۸۰ گیگاوات به بیشترین رقم در تاریخ استفاده از این نوع انرژی پاک برسد. به نقل از رویترز، صنعت برق...

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها