یکشنبه, ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   بازار دیجیتال  »   ویندوز XP سومین سیستم عامل محبوب جهان
۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۲۰

ویندوز XP سومین سیستم عامل محبوب جهان

اگرچه مایکروسافت از چندسال قبل پشتیبانی از ویندوز XP را متوقف کرده است، اما از محبوبیت ویندوز ایکس پی کم نشده و کاربران زیادی در سراسر جهان همچنان از آن استفاده می‌کنند.

به نظر می‌رسد کاربران زیادی در سراسر جهان دوست دارند به هر قیمتی که شده همچنان از ویندوز محبوب اما بسیار قدیمی مایکروسافت ، ویندوز XP استفاده کنند. رخنه‌های امنیتی زیادی در این سیستم عامل وجود دارند که بسیاری از آن‌ها نزد هکرهای حرفه‌ای و حتی تازه‌کار آشکار است. متاسفانه علاوه بر استفاده توسط کاربران عادی، در بسیاری از سیستم‌های بانکی دنیا همچنان شاهد استفاده از ویندوز ایکس پی هستیم. همین موضوع نگرانی‌های زیادی را درباره حملات سایبری خطرناک ایجاد می‌کند.

اگرچه مایکروسافت از تاریخ هشتم آوریل سال ۲۰۱۴ پشتیبانی از این سیستم عامل را متوقف کرد، اما همچنان شاهد محبوبیت ویندوز ایکس پی نزد کاربران سراسر جهان هستیم. بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده، محبوبیت ویندوز ایکس پی به حدی است که باید آن را سومین سیستم عامل کامپیوتری محبوب در سراسر جهان دانست. سهم ویندوز ایکس پی اکنون حدود ۷.۰۴ درصد است که با توجه به سال عرضه آن و همچنین توقف پشتیبانی و عرضه به‌روزرسانی از ۳ سال قبل، بسیار عجیب به نظر می‌رسد.

محبوبیت ویندوز ایکس پی از تمامی توزیع‌های لینوکس و نسخه‌های مک بیشتر است

با توجه به آمار منتشر شده در می‌یابیم محبوبیت ویندوز ایکس پی به عنوان یک سیستم عامل دارای رخنه‌های امنیتی و بدون دریافت پشتیبانی و آپدیت از سوی شرکت سازنده، از ویندوز ۸، انواع توزیع‌های لینوکس و همچنین نسخه‌های مختلف سیستم عامل مک بیشتر است. رده اول و دوم محبوب‌ترین سیستم‌های کامپیوتری دنیا نیز در اختیار مایکروسافت است. با توجه به آمار جدید منتشر شده، نیمی از سیستم‌های کامپیوتری دنیا در حال استفاده از ویندوز ۷ هستند! در ادامه می‌توانید پنج مورد از محبوب‌ترین سیستم عامل‌های کامپیوتری دنیا را مشاهده کنید. این آمار توسط Net Applications به عنوان شرکتی فعال در زمینه آنالیز و ارزیابی وب منتشر شده است.

 • ویندوز ۷ : ۴۸.۵ درصد
 • ویندوز ۱۰ : ۲۶.۲۸ درصد
 • ویندوز ایکس پی : ۷.۰۴ درصد
 • ویندوز ۸.۱ : ۶.۹۶ درصد
 • مک ۱۰.۱۲ : ۳.۲۱ درصد

محبوبیت ویندوز ایکس پی از نظر درصد سهم آن در میان سایر سیستم‌ عامل‌ها را دریافتیم. اما به طور دقیق چه تعداد کاربر در سراسر جهان در حال استفاده از این سیستم عامل هستند؟ شرکت Gartner به عنوان یک فعال قدرتمند در دنیای آی تی، در سال ۲۰۱۴ تعداد کامپیوترهای در حال استفاده در سراسر جهان را ۲ میلیارد تخمین زد. از آن زمان تاکنون، هیچ شرکتی این نرخ را به‌روزرسانی نکرده است. اگر از روی محافظه کاری همچنان تعداد کامپیوترها را ۲ میلیارد در نظر بگیریم، حداقل ۱۴۰ میلیون مورد از آن‌ها از ویندوز ایکس پی استفاده می‌کنند.

اگر شما نیز جزو کاربران این سیستم عامل هستید، بهتر است رفته رفته به فکر ترک آن باشید. محبوبیت ویندوز ایکس پی نباید سبب به خطر انداختن حریم خصوصی و اطلاعات شما شود. ویندوزهای جدید همچون ویندوز ۸.۱ و ویندوز ۱۰ مصرف رم تقریبا پایینی دارند و شاید بتوانید آن‌ها را بر روی سیستم کامپیوتری قدیمی خود نصب کنید.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع بازار دیجیتال

   پیرو اعلام مقامات رسمی کشور مبنی بر بروز خطای انسانی در پدیدآمدن فاجعه سقوط هواپیمای اکراینی و جانباختن شماری از هموطنان‌مان، به ویژه دانشجویان و فارغ التحصیلان برتر دانشگاه ها، وظیفه خود می دانیم که این مصیبت را به داغداران...
و براساس گزارش ایسنا، سردار امیرعلی حاجی‌زاده در نشست خبری که پیرو اعلام ستاد کل نیروهای مسلح برگزار شد، درباره علت سقوط هواپیمای اوکرانی توضیحاتی ارایه کرد. زمانی که اطمینان پیدا کردم، این اتفاق افتاده آرزوی مرگ کردم حاجی‌زاده در ادامه اظهار...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
 • نظر سنجی

  چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

  مشاهده نتایج

  Loading ... Loading ...
 • آخرین خبرها